وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 19 بهمن 1399 ساعت 07:54   |   کد مطلب: 40574
عضو شورای علمی و اجرایی دانشنامه استان همدان گفت: «دانشنامه تاریخ شفاهی همدان» اقدامی بدیع و مکمل دانشنامه فرهنگ و تمدن استان است که منتشر خواهد شد.

شهرام غفوری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه «دانشنامه تاریخ شفاهی همدان» اقدامی بدیع و مکمل دانشنامه فرهنگ و تمدن استان است اظهار کرد: «دانشنامه تاریخ شفاهی همدان»، با محوریت تاریخ معاصر استان منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: این دانشنامه شامل دوره‌های اواخر قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که در دستور کار حوزه هنری همدان قرار گرفت.

عضو شورای علمی و اجرایی دانشنامه استان همدان با بیان اینکه تاریخ شفاهی تفاوت عمیقی با خاطره نگاری دارد افزود: در تاریخ شفاهی مصاحبه‌کننده متخصص و مطّلع، با سؤالات دقیق تخصصی و از پیش طراحی شده به مصاحبه با پیشکسوت و ریش سفیدی می‌نشیند و سپس داده‌ها را تحلیل و اطلاعات احصا شده را مکتوب می‌کند.

وی ضرورت تاریخ شفاهی استان را در ثبت علمی تجارب پیشکسوتان همدانی، قبل از نبودشان در بین ما دانست و تصریح کرد: متأسفانه تاریخ شفاهی به روش آکادمیک در استان همدان کمرنگ است و اگر این امر مهم به درستی و علمی انجام پذیرد برگ زرینی در تاریخ معاصر استان برای آیندگان خواهد بود.

غفوری انتخاب موضوع پژوهش و شناسایی مصاحبه شوندگان مرجع را بسیار مهم دانست و گفت: مصاحبه‌گران این عرصه نیز باید اهل مطالعه و علاقمند به تاریخ معاصر استان همدان باشند و حوزه هنری استان همدان نیز آموزش‌های لازم را به افراد واجدالشرایط خواهند داد.

وی تاریخ همدان را تاریخی پرفراز و نشیب و ارزشمند دانست و افزود: گستره فعالیت تاریخ شفاهی آکادمیک در استان همدان بسیار وسیع است و شامل تاریخ شفاهی مردم همدان، بازاریان و بازار، سفال و چرم، فرهنگیان و آموزش و پرورش، استادان و دانشگاه‌ها، نیروهای نظامی و انتظامی، مدیران و نمایندگان، مبارزان انقلاب، ایثارگران و ... می‌شود و علاقمندان فعالیت در این عرصه می‌توانند پیشنهادهای خود را به دبیرخانه دانشنامه استان همدان جهت بررسی ارائه کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما