وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 29 آبان 1399 ساعت 07:58   |   کد مطلب: 40358
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان گفت: حوزه های علمیه به ویژه خواهران می تواند در بحث پیگیری و پژوهش ورودی جدی داشته باشند که البته نمونه های خوبی از اقدامات آنها در سراسر کشور وجود دارد.

به گزارش نافع، حجت الاسلام والمسلمین حبیب الله شعبانی موثقی در دیدار با جمعی از طلاب خواهر حوزه‌های علمیه استان با برشمردن ویژگی‌های کار پژوهشی و اثرات آن در جامعه افزود: همانگونه که در سراسر کشور پژوهش‌های خوبی توسط حوزه خواهران انجام شده است، حوزه خواهران استان نیز می‌تواند در این راستا اقدامات خوبی را رقم بزند.

وی با بیان اینکه در انتخاب موضوع پژوهش، باید ملاحظات خاصی مد نظر باشد، عنوان کرد: موضوعات مورد بحث و بررسی باید هم مرتبط به زمان باشد و هم نسبت به آن مساله شناسی درستی صورت گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان خاطرنشان کرد: بسیاری از موضوعات وجود دارد که مسائل آن از قبل حل شده است و لذا اگر بخواهیم پژوهشی در این رابطه انجام دهیم بیان جدیدی وجود نخواهد داشت و به جا به جا کردن مطالب بسنده خواهیم کرد.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با تاکید بر اینکه تقویت نگاه کیفی در مسائل پژوهشی بسیار ضروری است، گفت: موضوع دومی که در انجام پژوهش باید نسبت به آن مراقب باشیم این است که با تمرکز بر روی یک مبحث به دنبال خروجی و نتیجه مناسب باشیم و بنابراین در انجام آن نباید عجله کرد.

وی با اشاره به اینکه مقالات امروز همانند رساله‌هایی است که در گذشته بزرگان ما می‌نوشتند، اظهار داشت: یکی از نکات مهم در رساله‌های قدیم، عمقی بود که در مطالب وجود داشت و آن هم به دلیل زحمات چند ساله این بزرگان است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه همدان با بیان اینکه امروز جامعه اسلامی با مسائل جدیدی روبرو است افزود: پژوهشگران و به ویژه حوزه‌های علمیه، در عین حال که باید مساله شناسی‌های درستی داشته باشند، این نکته را هم در نظر داشته باشند که موضوع پژوهش جز اولویت‌های جامعه هست یا خیر؟

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با گلایه از اینکه در استان مرکز پژوهشی وجود ندارد، عنوان کرد: یکی از نقاط ضعف در استان نبود چنین مرکزی است که باید نسبت به ایجاد آن اقدامی جدی صورت گرفت.

وی گفت: اعضای مرکز پژوهشی باید موضوعات را مرتبط با نیاز روز انتخاب کنند و با تقویت نگاه کیفی، تحقیقات را کاربردی و بنیادین کنند.

امام جمعه همدان افزود: انسان‌هایی که اهل مطالعه هستند و مطالعه را بخشی از زندگی خود می‌دانند، پویایی و رشد مضاعفی نسبت به دیگران دارند.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به مساله کتاب و کتاب‌خوانی در جامعه عنوان کرد: جدایی انسان از کتاب و کتابخوانی، ایستایی او را به دنبال دارد.

حجت الاسلام والمسلمین شعبانی موثقی با ابراز تاسف از آمارهایی که در زمینه سرانه مطالعه در کشور وجود دارد، گفت: اینکه سرانه استفاده از تلویزیون و فضای مجازی در کشور بالغ بر هفت ساعت است، مشکلی است که جامعه را به سمت انفعال پیش می‌برد.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت