وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 26 مهر 1399 ساعت 09:56   |   کد مطلب: 40251
کارشناس مسائل مذهبی اکید کرد؛
لزوم الگوبرداری از سبک زندگی امام رضا ع
حجت الاسلام محمد جوادی با بیان اینکه سخن ها درمورد شخصیت امام رضا (ع) بسیار گسترده است گفت: امید است همه ما مردم از سیره اهل بیت علل الخصوص امام رضا (ع) که امام مهربانی ها هستند الگو برداری کنیم و در مسیری که آنها برایمان ترسیم کردند حرکت کنیم تا به خداوند نزدیکتر شویم.

به گزارش نافع، حجت‌الاسلام محمد جوادی، کارشناس مسائل مذهبی در گفت و گو با خبرنگار خبرنگار ما، با بیان اینکه سخن در خصوص شخصیت حضرت امام رضا (ع) بسیار است گفت: شخصیت این امام بزرگوار را کسی جز خدا، رسول خدا و ائمه خدا نمی داند.

وی، با اشاره براینکه شخصیت ایشان به ابعاد مختلفی تقسیم می شود افزود: عصمت، علم، اخلاق و سبک زندگی حضرت از ابعاد مهم شخصیت ایشان است و همواره با مردم و مخصوصا افراد زیردست جامعه و خدمتگزاران بسیار رئوف و مهربان بودند.

حجت‌الاسلام جوادی، با تاکید براینکه وصیت امام این بوده است که همواره احترام کارگران و زحمت کشان جامعه را حفظ کنیم خاطر نشان کرد: امام رضا (ع) اینگونه بودند که هرگاه می خواستند غذایی صرف کنند کنار نیازمندان و کارگرانی می رفتند که در منزل و جاهای دیگر مشغول بودند و با آن ها غذا می خوردند و خود را از آنها جدا انها نمی دانستند.

امام جمعه موقت همدان، با بیان اینکه همه ما مسلمین باید از این سبک زندگی امام بزرگوار الگو برداری کنیم و تساوی حقوقی که همه ائمه برآن تاکید داشتند را مد نظر بگیریم تصریح کرد: حرکت های حضرت در مسیر حق بوده و می خواستند پیروانش هم در آن مسیر قدم بردارند.

وی، با اشاره براینکه امام رضا (ع) برای هدایت مردم احادیث فراوانی دارند گفت: ایشان در یکی از احادیث فرمودند ای مردم ایمان هیچکس کامل نیست و فقط با اینکه ادعا کنند من مومن و شیعه ام این ادعا به اثبات نمی رسد مگر اینکه سه چیز را نشان دهد و سه سرمشق را ارائه دهد.

حجت‌الاسلام جوادی، ادامه داد: سرمشق اول این است که مردم باید از خدا فرمان بگیرند چرا که خدا ستارالعیوب است و ما هم باید ساترالعیوب دیگران باشیم و عیب دیگران را فاش نکنیم و همیشه در صدد باشیم آنطور که خدا عیوب مارا فاش نمی کند ماهم اگرعیبی را از کسی دیدیدم دوچندان نکنیم و آبروی او را نبریم.

کارشناس مسائل مذهبی با بیان اینکه غیبت و پشت سر دیگران حرف زدن مسئله ای است که از نظر امامان و رهبران دینی نامطلوب می باشد افزود: امام فرمودند مشق دوم را باید از پیامبر(ص) فرا بگیریم و با مردم مدارا داشته باشیم.

وی، با اشاره بر اینکه سرمشق سوم الگو برداری از پیامبر (ص) است و ایشان طی ۲۲ سال سختی های زیادی را متحمل شدند و حتی در دوران جوانی و پیش از بعثت نیز سختی های زیادی را تحمل کردند خاطر نشان کرد: تحمل آن شرایط برای این بود که مردم را به خدا نزدیک کند و از سختی ها برهاند لذا می فرمایند با مردم مدارا کنید و مردم دار باشید و اگر اینچنین بودید در دنیا و آخرت آسایش خواهید داشت .

حجت‌الاسلام جوادی، باتاکید براینکه طبق گفته ائمه و پیامبر اسلام باید در تمام گرفتاری ها ارامش داشت و صبر پیشه کرد تصریح کرد: هرکس برای مشکلات خود صبر پیشه کند و بتواند با همه این مشکلات، خود را به سرمنزل اصلی برساند یعنی به خوبی از سیره اهل بیت و پیامبر اکرم الگو برداری کرده است.

امام جمعه موقت همدان، ادامه داد: روزی امام رضا(ع) درحال درس دادن به شاگردانش بود که فرد نیازمندی در زد و تقاضای کمک کرد؛ امام از پشت در مقداری سکه با دست های مبارکشان به این فرد نیازمند دادند و گفتند پول را بگیر و برو دراین هنگام از امام(ع) پرسیدند چرا گفتید فرد سریع برود؟ و امام فرمودند نخواستم چهره عاجزانه او را ببینیم وبخاطر کمکی که به وی دارم اورا کوچک کنم و غرورش را بشکنم.

حجت‌الاسلام جوادی، در پایان گفت: امید است همه ما مردم از سیره اهل بیت علل الخصوص امام رضا (ع) که امام مهربانی ها هستند الگو برداری کنیم و در مسیری که آنها برایمان ترسیم کردند حرکت کنیم تا به خداوند نزدیکتر شویم.

منبع:عصر همدان

انتهای پیام/

دیدگاه شما