وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 22 مهر 1399 ساعت 10:32   |   کد مطلب: 40246
رئیس شورای اسلامی شهر همدان گفت: باید طرح‌های متناسب با شرایط اقتصاد شهر و فعالان حوزه گردشگری به‌منظور رفع معضلات روز جامعه شهری، ارائه شود.

به گزارش نافع، سید مسعود عسگریان در چهل‌ونهمین صحن شورا ضمن قرائت ابلاغ ستاد استانی مقابله با کرونا مبنی بر محدودیت‌های کرونایی تا پایان هفته جاری، اعلام کرد: با توجه به اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان از سوی ستاد مقابله با کرونا، باید برای مقابله با این ویروس منحوس، تمامی مباحث بهداشتی را رعایت کنیم.

عسگریان افزود: حضور پرتراکم افراد در جامعه و مجموعه ادارات، دستگاه‌های دولتی، مراکز تفریحی و آموزشی و... قابل مشاهد است؛ از این‌رو معتقدم باید ویروس کرونا را جدی بگیریم.

به گفته وی؛ از آنجایی که تعطیلی مراکز ورزشی و گردشگری از جمله سینماها، موزه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها و کافه‌ها و... در ستاد مقابله با کرونا مطرح شده است، باید آسیب به این حوزه‌ها مورد توجه همگان قرار گیرند.

عسگریان اظهار کرد: وظیفه ما به‌عنوان نمایندگان مردم در پارلمان شهری بر این است تا در راستای حمایت از این اقشار مؤثر در اقتصاد شهری که پویایی اقتصاد خانوار را هم رقم می‌زند، تمهیدات لازم اتخاذ شود و طرح‌های متناسب با شرایط اقتصاد شهر و فعالان حوزه گردشگری به‌منظور رفع معضلات روز جامعه شهری، ارائه دهیم.

وی اظهار کرد: همدان به‎عنوان پایلوت گردشگری مشهور است که بخش عمده‌ای از شهروندان ما در حوزه گردشگری فعالیت می‌کنند و درآمد شهری هم منطبق با این شرایط متفاوت بوده؛ اما در حال حاضر حضور گردشگران کمتر شده و سطح درآمد مشاغل مرتبط با گردشگری کاهش یافته است.

رئیس شورای شهر همدان عنوان کرد: شورای شهر همدان در مقاطع مختلف نسبت به تصویب مصوبات گوناگون در حوزه کاهش وصول عوارض و به تعوی انداختن مجوزها در شهرداری اقدام کرده که بخشی از آنها بر اساس شرایط اقتصادی شهرداری به انجام رسیده است.

عسگریان خطاب به اعضای شورای شهر درخواست کرد: مباحث خدماتی و عوارض پروانه ساختمانی به‌منظور رفاه شهروندان فعال در حوزه گردشگری مورد بازنگری قرار گیرد.

وی همچنین گفت: بیماری کرونا، بلای خانمان‌سوز برای جهان به‌ویژه کشور ایران است که باید بر اساس بندهای آیین‌نامه اجرایی ماده 80 قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي كشور، برنامه مناسب و قابل اجرا در حوزه بخشودگی‌ها ارائه دهیم تا سایر دستگاه‌های اجرایی نیز هم‌پای مدیریت‌شهری اقدام عاجل داشته باشند تا صاحبان مشاغل گردشگری دچار آسیب بیشتری نشوند.

عسگریان خطاب به اعضای شورای شهر همدان تقاضا کرد: طرح حمایت از اقشار آسیب‌پذیر حوزه گردشگری که موجب رونق اقتصادی و گردش مالی در سطح شهر می‌شوند و پذیرای میهمانان داخلی و خارجی بوده‌اند؛ تهیه شود.

رئیس شورای شهر همدان معتقد است: باید طرح‌های حمایتی به‌منظور رونق بخشیدن به مباحث درآمدی حوزه گردشگری ارائه دهیم تا در مجموعه شهرداری و سایر دستگاه‌ها به‌ویژه امور مالیاتی و... اعمال شود؛ البته در حال حاضر مالیات بر اساس هزینه‌های 2 سال گذشته دریافت می‌شود؛ اما باید مردم درآمدی مشخص داشته باشند تا بتوانند عوارض و مالیات پرداخت کنند.

عسگریان در پایان با بیان اینکه در هر صورت شرایط وخیم است و در این راستا، اقشار مرتبط با گردشگری متضرر شده‌اند؛ از اعضای شورا درخواست کرد: جلسه صحن آینده، طرح و پیشنهادات خود را در زمینه حمایت از صنعت گردشگری ارائه دهند تا بخشی از خسارات فعالان حوزه گردشگری جبران شود‌؛ البته شاید برخی از طرح‌ها از سوی مدیران اجرایی استان مورد قبول واقع نشود، لیکن به عنوان تلنگری به مدیران ارشد استان مثمرثمر واقع شود و حائز اهمیت باشد.

* مولوی: مباحث مطالعاتی و پژوهشی شهرداری به مرکز مطالعات شورا ارجاع می‎شود

نایب رئیس و سخنگوی شورای شهر همدان ضمن ابراز تأسف برای درگذشت خسرو آوازی ایران، استاد شجریان؛ گفت: جای تبریک دارد که مجموعه شهرداری همدان در بین مراکز استان‌ها به‌عنوان شهر تاب‌آور  انتخاب شده است و امیدوار هستیم در مواجه با بحران‌های احتمالی، تاب‌آوری خود را نشان دهد؛ البته نباید این نکته را فراموش کنیم که این مهم در مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان آغاز شد و عمده امور آن هم توسط مجموعه مرکز و اساتید برجسته آن، انجام شد.

ابراهیم مولوی با تأکید بر اینکه امور اجرایی و پیگیری‌های بیتا روحی، مدیر توانمند اداره مدیریت بحران شهرداری همدان غیرقابل انکار است که باید مورد قدردانی ویژه قرار گیرد؛ اظهار کرد: اگر راهنمایی و ارائه طرح‎ها و ایده‌های پژوهشی اساتید مرکز مطالعات شورا نبود، طرح‌های اجرایی شهرداری بدون پیوست‌های مطالعاتی بر روی زمین می‌ماند و موجب هدررفت منابع مالی و توان اجرایی مجموعه مدیریت‌شهری می‌شد.

به گفته وی؛ مباحث مطالعاتی و پژوهشی مرتبط با حوزه‌های شهرداری در بخش‌های مختلف به مرکز مطالعات شورا ارجاع داده می‎شود و در این مرکز مورد بررسی‌های علمی و کارشناسی قرار می‌گیرد.

مولوی ادامه داد: این مرکز در اصل بازوی علمی مدیریت‌شهری همدان است؛ هرچند امسال اساتید و پرسنل این مرکز، در پرداخت حقوق و مزایا مظلوم واقع شدند؛ از این‌رو امید مساعدت برای حل این مهم را از مجموعه استانداری همدان داریم.

قراباغی: مراقب باشیم تأسیسات گردشگری در کرونا قربانی نشوند

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان هم ضمن ابراز تسلیت فقدان هنرمند موسیقی کشور، استاد محمدرضا شجریان، گفت: با توجه به وقوع بحران جهانی کرونا، مشکلات حوزه صنعت گردشگری بسیار جدی است؛ از این‌رو باید مراقب باشیم فقط  تأسیسات گردشگری در ایام کرونا قربانی نشوند.

حسین قراباغی افزود: متأسفانه شاهد این هستیم که برخی از مردم با اجتماع در اماکن مختلف، خطر بیماری کرونا را جدی نمی‌گیرند؛ در حالی‌که اماکن گردشگری ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تعطیل می‎شوند.

وی با تأکید بر اینکه تناقص‌های موجود در حوزه بسته شدن تأسیسات و امکان گردشگری قابل تأمل است؛ اظهار کرد: زمانی که آژیر قرمز بحران کرونا اعلام می‎شود، هتل‌ها به‌عنوان یکی از اساسی‎ترین تأسیسات گردشگری تعطیل می‎شوند؛ اما خانه‌مسافرهای غیرقانونی به کار خود ادامه می‌دهند و موجب شیوع شدید کرونا می‎شوند.

قراباغی با تأکید بر اینکه مجموعه مدیریت‌شهری باید تکلیف خود را در حوزه تقویت گردشگری انجام دهد، گفت: باید در بحث تقویت صنعت گردشگری، مرهمی بر زخم این حوزه باشیم که درخواست فعالان عرصه گردشگری هم بر این است تا مشکلات این حوزه در قالب لایحه صحن شورا مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورا ادامه داد: البته مصوبات شورا در حوزه تقویت صنعت گردشگری باید به صورت نامه‌نگاری، به دستگاه‌های اجرایی منعکس شود تا در حوزه جامعه گردشگری ثبت کنیم که در حد توان امور مدیریت‌شهری رفع و برخی موارد مرتبط با مجلس، دولت و... هم گوشزد شده است.

* نوراله‌زاده: زنگ خطر جدی برای زباله‌ عفونی مطب‌ها

عضو شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه زنگ خطر جدی در حوزه زباله‌های عفونی مطب پزشکان به گوش می‌رسد؛ گفت: بر اساس مصوبه کارگروه پسماند استان همدان، جمع‌آوری زباله‌های عفونی مطب‌ پزشکان برعهده پیمانکار بخش خصوصی است.

نرگس نوراله‌زاده که ریاست کمیسیون شهرسازی و معماری شورا را بر عهده دارد، با توجه به اینکه بهداشت و سلامت شهروندان از اهمیت بالایی برخوردار است؛ گفت: زباله‌های عفونی مطب‌ پزشکان به‌ویژه در پیاده‌راه بوعلی بدون رفع خطر در زباله‌های عادی دیده شده است که انتظار این مهم در کمیسیون خدمات شهری و صحن شورا تعیین‌تکلیف شود.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش نماینده محیط‌زیست، اقدامات این پیمانکار در حوزه پسماند دارای اشکالات زیست‌محیطی عنوان شده است.

* شرایط احراز پست در شهرداری تدوین شود

نوراله‌زاده همچنین با اشاره به بازدید از روند بایگانی الکترونیکی در مناطق 4گانه شهرداری، گفت: در این بازدیدها با این مسأله مواجه شدیم که طی جابه‌جایی برخی نیروهای انسانی شهرداری، برخی امور و پیگیری‌ها که در زمان مسئول قبلی انجام شده، موقتاً متوقف شده است.

وی ادامه داد: به دلیل جابه‌جایی و عدم ابلاغ شرح وظایف باید حداقل در جابه‌جایی نیروهای انسانی، مقدمات کار بر این است که شرح وظایف در قالب صورتجلسه‌ برای سپردن امور به نیروی جدید، تنظیم شود تا امور شهر بر زمین نماند.

عضو شورای شهر همدان گفت: انتظار می‌رود طی مصوبه‌ای به شهرداری اعلام شود که شرایط احراز پست در شهرداری تدوین شود و بر اساس سلسله مراتب و با توجه به تخصص و تجربه مورد نیاز هر پست، افراد جابه‌جا و در جایگاه‌های تعریف شده، قرار گیرند.

* قانون جامع ایثارگری در شهرداری اجرایی شود

نوراله‌زاده همچنین با تأکید بر اینکه قانون جامع ایثارگری باید در شهرداری اجرایی شود؛ گفت: بر اساس قانون جامع ایثارگری و پیگیری‌های ایثارگران شهرداری از مراجع مربوطه و اخذ رأی توقیف عملیات بازنشستگی این عزیزان از دیوان عدالت اداری باید از شهرداری سوال شود که چرا این حکم و قانون را در خصوص ایثارگران، اجرایی نمی‌کند؟

وی اظهار کرد: لازم است افراد دارای ایثارگری با توجه به ضوابط قانونی، مجدد به کار بازگردند.

* سلماسی: ضرورت قدردانی از مجموعه مدیریت بحران شهرداری همدان

عضو شورای شهر همدان در این نشست ضمن ابراز تسلیت به مناسبت درگذشت استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان؛ گفت: با عنایت به گزارشات ارائه شده و اقدامات مثبت یک سال اخیر اداره مدیریت بحران شهرداری همدان در راستای بسترسازی اجرای اصول تاب‌آورسازی شهرهای استان، خوشبختانه درخواست شهرداری همدان به‌منظور تشکیل دبیرخانه کشوری شهرهای تاب‌آور در شهر همدان مورد موافقت سازمان مدیریت بحران کشور قرار گرفت.

رضوان سلماسی افزود: این دبیرخانه به منظور انتقال تجربیات و دانش فنی و ترویج فرهنگ تاب‌آوری شهرها به سایر استان‌ها به مدت یکسال شکل گرفته است که امیدواریم این روند ادامه یابد.

سلماسی معتقد است: کسب این موفقیت پس از اخذ «امتیاز ممتاز در بیست و یکمین مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس»، برگ زرین دیگری از توانمندی ها و افتخارات بانوان در سطح مدیریتی در اداره مدیریت بحران با حمایت معاونت خدمات شهری شهرداری رقم خورد.

وی ضمن قدردانی از تلاش تیم مدیریت بحران شهرداری برای معرفی توانایی‌های بالقوه و بالفعل همدان در سطح ملی، اظهار کرد: باید این نوع عملکرد توسط مجموعه مدیران استان و شهر مورد قدردانی ویژه قرار گیرد.

انتهای پیام/

عضو شورای شهر همدان تأکید کرد: بر اساس تأکیدات ذیل بودجه مصوب شهرداری همدان در سال ۹۹، فعالیت‌های مرتبط با تاب‌آوری با محوریت اصول علمی باید تدوین و مستندسازی و همچنین نتایج اقدامات انجام شده آن نیز ارائه شود.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما