وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 23 مرداد 1399 ساعت 08:01   |   کد مطلب: 39994
مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: تا پایان امسال سطح کشت گلخانه‌های این شهرستان از ۷.۵ هکتار به بیش از ۵۰ هکتار می‌رسد.

به گزارش نافع، سیدمهدی میرباقری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگارما اظهار داشت: در حال حاضر شهرک گلخانه‌ای ۶۸ هکتاری گنبد در دست اجرا است که پیش‌بینی ما این است تا پایان امسال ۴۳ هکتار از این شهرک به متقاضیان واگذار شود.

وی افزود: تا سال ۹۷ حدود ۵.۵ هکتار گلخانه در ملایر ایجاد شده که از سال گذشته تاکنون ۲ هکتار دیگر به این میزان اضافه شد و امسال نیز ۲.۵ هکتار کشت گلخانه‌ای در دست احداث است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر بیان کرد: افزون بر این حدود سه هکتار پروانه تاسیس کشت گلخانه‌ای در شهرستان نیز صادر شده و منتظر اختصاص اعتبارات تسهیلات یارانه‌دار برای این میزان کشت گلخانه‌ای هستیم.

میرباقری با اشاره به عزم جدی دولت و وزارت جهاد کشاورزی در توسعه کشت گلخانه‌ای تاکید کرد: در این راستا با بهره‌برداری از شهرک گلخانه‌ای گنبد به مساحت ۶۸ هکتار، ملایر گام بلندی در راستای توسعه صنعت گلخانه‌ای کشور برمی‌دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سرمایه‌گذاری اولیه برای احداث این شهرک انجام شده و در حال فراهم کردن اعتبارات برای آماده‌سازی زیرساخت‌های شهرک توسط ارگان‌های مرتبط و تامین آب، برق و گاز هستیم.

به گفته میرباقری عملیات اجرایی شهرک گلخانه‌ای گنبد دهه فجر سال گذشته با سرمایه‌گذاری افزون بر ۱۴۰ میلیارد تومان آغاز شد و سالانه ۱۵ هزار تُن تولید دارد و زمینه اشتغال برای ۴۱۰ نفر را ایجاد خواهد کرد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: علاوه بر این ۵۰ هکتار از اراضی حسین‌آبادناظم مربوط به شرکت پیمان دشت نیز در حال واگذاری اراضی منابع طبیعی به شرکت شهرک‌های کشاورزی است تا در صورت تامین شرایط اولیه و زیرساخت‌های لازم به گلخانه تبدیل و به متقاضیان واگذار شود.

میرباقری اختصاص تسهیلات یارانه‌ای برای احداث واحدهای گلخانه‌ای را یک ضرورت برشمرد و افزود: در شرایط کنونی باید تمام توان و تلاش خود را برای توسعه کشت گلخانه‌ای و تحقق اهداف‌مان در سند راهبردی توسعه این شهرستان به‌کار گیریم.

وی اظهار داشت: هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در راستای تحقق هدف‌گذاری توسعه کشت گلخانه‌ای، بسیاری از استعلام‌های دست و پا گیر را از پیش‌روی متقاضیان برداشته و در راستای حمایت از متقاضیان، آسان‌سازی توسعه و اجرای طرح‌های گلخانه‌ای گام‌های خوبی برداشته است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر یادآور شد: این در حالیست که با تدوین سند راهبردی توسعه ملایر، در چشم‌انداز سه ساله رشد شتابانی را در توسعه کشت‌های گلخانه‌ای آغاز کرده و هر سال هشت هکتار و در مجموع ۲۴ هکتار تا سال ۱۴۰۰ باید در این شهرستان کشت گلخانه‌ای ایجاد شود.

میرباقری گفت: سالانه حدود سه هزار و ۷۵۰ تُن محصولات صیفی خیار، گوجه فرنگی و فلفل دلمه رنگی از ۷.۵ هکتار سطح زیر کشت گلخانه در این شهرستان برداشت می‌شود.

به گزارش سازمان جهاد کشاورزی همدان، در این استان ۱۴۳ هزار مترمربع گلخانه وجود دارد که بر اساس سند راهبردی توسعه استان همدان سالانه ۷۰ هکتار و در دوره سه سال تا ۱۴۰۰، باید ۲۱۰ هکتار به سطح کشت‌های گلخانه‌ای این استان اضافه شود.

در حال حاضر در سطح ۷.۵ هکتار از گلخانه‌های ملایر حدود ۳۰۰ نفر اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است که این رقم در استان همدان برای ۱۰۷ هکتار، یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم است.

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت