وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 6 تير 1399 ساعت 17:14   |   کد مطلب: 39726
امام جمعه همدان با بیان اینکه مفسدان نباید در جامعه احساس امنیت کنند گفت: قوه قضاییه باید به قدری قدرتمند برخورد کند که هیچ مدیری جرأت تخلف نداشته باشد.

به گزارش نافع، آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی موثقی ظهر امروز در نخستین خطبه‌های نماز جمعه همدان در سال جاری با دعوت مردم به رعایت تقوای الهی اظهار کرد: امروز نماز جمعه همدان بعد از چهار ماه تعطیلی برقرار شده به طوری که به لطف خدا در بیشتر شهرهای استان همدان نیز اقامه می‌شود.

وی با بیان اینکه در بازگشایی آیین عبادی ـ سیاسی نماز جمعه متعهد به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستیم تأکید کرد: جامعه مذهبی ما در گذشته نیز نشان داده که در این عرصه پیشگام بوده است.

امام جمعه همدان در ادامه با بیان اینکه انسان‌های محسن ارتباط خود را با خداوند تنظیم می‌کنند و روابط اجتماعی و اقتصادی را نیز مورد توجه قرار می‌دهند یکی از ویژگی‌های محسنین را پرداخت زکات و ایمان به آخرت عنوان کرد.

وی با انتقاد از اینکه برخی وقتی حرف خدا در جامعه مطرح می‌شود به آن پشت می‌کنند گویا چیزی نشنیده‌اند بیان کرد: برخی نیز عادت به باطل‌گویی و باطل شنیدن دارند که خداوند این افراد را به عذاب الیم وعده داده است.

لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

شعبانی با اشاره به اینکه نباید در پذیرش حرف حق لجوج بود، اخلاق را نیاز امروز جامعه اسلامی دانست و افزود: برخی از گرانی‌هایی که امروز با آن مواجه هستیم مربوط به بی‌اخلاقی‌هاست.

وی با تأکید بر اینکه باید به هم رحم کنیم و با یکدیگر تعامل داشته باشیم اظهار کرد: زمینه ایجاد جامعه‌ای اخلاقی و دینی در خانواده شکل می‌گیرد که باید به این مهم توجه شود.

امام جمعه همدان با اشاره به فرمایش امام علی(ع) در نهج‌البلاغه مبنی بر اینکه اگر کسی حرف حق زد آن را بپذیرید حتی اگر از سوی یک کودک یا دشمن باشد و اگر باطل بود آن را قبول نکنید حتی اگر از سوی دوست شما گفته شده باشد گفت: ارتباط مردم با دیگران باید مبتنی بر حق باشد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از جهادگران عرصه سلامت گفت: گروه‌های مردمی، مسجدی، هیئتی‌ها و همه دست‌اندرکاران با همدلی پای کار بودند که باید این روند همچنان ادامه داشته باشد.

شعبانی ضمن اینکه از مردم خواست ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عدم حضور در مراسم عزا و عروسی جهادگران سلامت را یاری کنند گفت: در مواردی در یک مراسم عروسی در همدان چندین نفر به این ویروس مبتلا شده‌اند.

مردم در مصرف انرژی دقت نظر بیشتری داشته باشند

وی با اشاره به هفته صرفه‌جویی بیان کرد: استاندارد مصرف در کشور ما نسبت به استانداردهای جهانی بسیار بالاست بنابراین مردم باید در مصرف انرژی دقت نظر بیشتری داشته باشند.

امام جمعه همدان با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی میزان مصرف آب در استان همدان نسبت به مدت مشابه سال قبل علت آن را شیوع ویروس کرونا و گرمای هوا دانست و تأکید کرد: باید مردم در مصرف انرژی همراهی بیشتری داشته باشند؛ ضمن اینکه در ادارات نیز نیازمند توجه بیشتر در مصرف انرژی هستیم.

وی در ادامه با گرامیداشت هفته قو قضاییه عملکرد این مجموعه در رویکرد مبارزه با فساد را ارزشمند خواند و گفت: برخورد با فساد به خصوص فسادهایی که از جانب برخی مسئولان صورت می‌گیرد در دستور کار این مجموعه قرار گرفته که از این رویکرد تقدیر می‌کنیم.

شعبانی با بیان اینکه مفسدان در جامعه نباید احساس امنیت کنند اظهار کرد: قوه قضاییه باید به قدری قدرتمند برخورد کند که هیچ مدیری جرأت تخلف نداشته باشد.

وی در ادامه تدبیر قوه قضائیه در استان همدان را نیز امیدوارکننده عنوان کرد و افزود: باید با شهامت و بدون ترس با متخلف، مفسد و خیانتکار برخورد قاطع صورت گیرد.

لزوم حفظ کرامت مردم در رسیدگی به پرونده‌ها

امام جمعه همدان حفظ کرامت مردم در رسیدگی به پرونده‌ها و لزوم رعایت احترام را یک اصل دانست و اظهار کرد: حتی اگر فردی متهم باشد نباید کرامت او خدشه‌دار شود، این موضوع مورد تاکید امام(ره) نیز بوده و در جایی فرمودند «اگر کسی متهم باشد حق نداریم به او تندی کنیم، باید کرامت او حفظ شود».

وی در ادامه به وضعیت گرانی‌ها در جامعه پرداخت و با بیان اینکه گرانی‌های سرسام‌آور باعث ناراحتی مردم شده است، اضافه کرد: افزایش قیمت مسکن، خودرو، اقلام ضروری و اجاره‌بها باعث نگرانی و ناراحتی مردم شده است.

شعبانی با بیان اینکه در استان همدان برخی مسئولان برنامه‌های خوبی ارائه کرده‌اند و جلسات متعددی برگزار شده و دادستان نیز به موضوع اجاره‌بها ورود کرده است گفت: البته نیازمند مدیریت‌های قوی‌تری هستیم.

وی با بیان اینکه مسئولی که تنبلی و کوتاهی کند باید نزد خداوند پاسخگو باشد گفت: مسوولان در فشارهایی که مردم متحمل می‌شوند و بی اعتمادی‌هایی که در جامعه می‌شود دخیل هستند و باید پاسخگو باشند.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه گاهی نرخ‌گذاری صورت می‌گیرد اما در بازار رعایت نمی‌شود که باید نظارت‌ها تقویت شود تصریح کرد: باید بازار وضعیت متعادلی یابد و به ثبات برسد.

مردم باید اخلاق و انصاف را در معاملات خود مد نظر قرار دهند

وی خاطرنشان کرد: مردم نیز باید اخلاق و انصاف را در معاملات خود مد نظر قرار دهند، چراکه قرار نیست در معاملات مسکن و اجاره‌بها فشار اقتصادی را مستأجران متحمل شوند آن هم چندین برابر.

شعبانی با اشاره به بخشش اجاره بها و اجاره محل کسب و کار توسط برخی کسبه همدان اظهار کرد: باید در فضای گرانی‌ها به هم رحم کنیم تا خدا به ما رحم کند.

وی گفت: دهه کرامت تنها برای تبریک گفتن و برگزاری جشن نیست بلکه باید نسبت به هم رحم داشته باشیم و دست هم را بگیریم.

امام جمعه همدان در پایان با اشاره به هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: حقوق بشر آمریکایی ابزاری برای تحقق اهداف استکباری این کشور است ضمن اینکه رفتار دولتمردان آمریکا با مردمش نیز خجالت‌آور است.

منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت