وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 11 خرداد 1399 ساعت 07:16   |   کد مطلب: 39598
رئیس کل دادگستری استان همدان از تشکیل ستاد تألیف قلوب و کمیته مصلحین برای کاهش مراجعات مردمی به دادگاه‌ها خبر داد و گفت: بیش از ۹۰ درصد مراجعات به دادگستری‌ها جزئی و قبل از رسیدن به دادگاه حل شدنی است.

به گزارش نافع، محمدرضا عدالتخواه  در مراسم تکریم و معارفه ریاست دادگستری شهرستان فامنین با بیان اینکه معارفه رؤسای جدید دادگستری‌ها و دادستان‌های استان همدان بر اساس منویات رهبر انقلاب و با رویکرد کادرسازی و بهره‌گیری از نیروی جوان در این دستگاه بوده است اظهار کرد: در ۹ ماهه گذشته تاکنون در برنامه‌های متعددی از ۹ شهرستان استان، هفت رئیس دادگستری و ۶ دادستان تغییر وضعیت پیدا کردند و معارفه شدند.

وی افزود: تغییرات در دستگاه قضایی کار دشوار و سنگینی است اما تاکنون ۹۰ نفر در این استان در حوزه‌های مختلف تغییر سمت داشته‌اند.

رئیس کل دادگستری همدان با بیان اینکه تغییرات انجام شده بر مبنای منویات رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب بوده است، افزود: بر این اساس بهره‌گیری از جوانان مؤمن، متعهد و انقلابی با رویکرد کادرسازی و تربیت نیروهای انقلابی در دستگاه قضا در دستور کار ما قرار گرفته تا جایی که میانگین سن افراد معرفی شده جدید پایین‌تر آمده است.

وی تصریح کرد: کادرسازی نیروی ارزشی و انقلابی برای تمام بخش‌های کشور به ویژه در دستگاه قضا یک ضرورت است و ما موظف به معرفی نیروهای جوان به عنوان پشتوانه نظام در سمت‌های مختلف هستیم تا در آینده شاهد رشد تفکر انقلابی‌گری در بین مسئولان نظام باشیم.

عدالتخواه بیان کرد: به منظور تعیین یک شخص برای جایگاه های مسئولیتی همچون دادستان و ریاست دادگستری یک شهرستان، استقرار آن فرد در محل خدمت خود نیز جزء اولویت‌های اصلی ما بوده تا آن مسئول با حضور مستمر در آنجا در ایجاد وحدت بین دستگاه قضا و سایر نهادها اثربخش تر عمل کند.

*دیدارهای چهره به چهره مردم با رؤسای دادگستری‌ها در روزهای کرونایی ادامه دارد

وی از دیدار مردمی و چهره به چهره خود و دیگر رؤسای دادگستری سراسر استان با مردم خبر داد و گفت: با وجود ویروس کرونا این دیدارها همچنان انجام می‌شود و حتی کیفیت کار در این حوزه بهتر شده است.

عدالتخواه در ادامه عدالت را رکن اصلی و اساسی دستگاه قضا و قاضی دانست و اظهار کرد: در مبانی دینی و اعتقادی اعتقاد ما بر این است که قضاوت شأن خداوند متعال است که به ائمه(ع) تفویض فرمودند و از آنها با شرایط به فقیه جامعه شرایط رسیده است.

وی تصریح کرد: برقراری عدالت نیز به دستگاه قضا تفویض شده و افرادی که به این دستگاه مراجعه می‌کنند خواستار برقراری عدالت و رفع ظلم هستند و برای آنان برقراری عدالت امیدبخش است.

*نیروهای جدید برنامه‌محور هستند

رئیس کل دادگستری استان همدان ادامه داد: نیروهای جدید دستگاه قضا برنامه‌محور هستند و ما هم از آنان خواستیم تا برنامه کیفی و کمی یک ساله خود را تدوین کنند.

وی به مسئله اساسی «حبس‌زدایی» به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی ریاست قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: همین مورد به جد در دستور کار ما نیز قرار دارد، چراکه معتقدیم زندان باید جایی برای قاتلین، افراد شرور و مفسدان اقتصادی باشد.

عدالتخواه با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد مراجعات به دادگستری‌ها جزئی و قبل از رسیدن به دادگاه حل شدنی است، افزود: بدین ترتیب برنامه های جامعی در ستاد تألیف قلوب و کمیته مصلحین که به تازگی تشکیل شده در نظر گرفته‌ایم تا با آموزش‌های متعدد در آگاهی‌بخشی جامعه برای مصالحه بین طرفین دعوی اقدام جدیدی انجام دهیم.

*عفو ۵۴۰ زندانی همدانی از سوی رهبر انقلاب در عید سعید فطر

وی با تقدیر از رهبر معظم انقلاب در عفو ۳ هزار و ۷۰۰ به مناسبت عید سعید فطر و سالروز آزادسازی خرمشهر، عنوان کرد: ۵۴۰ نفر از این زندانیان از استان همدان هستند و این مطلب نشان از کار کارشناسی و پیگیری استان برای کاهش زندانیان دارد.

رئیس کل دادگستری استان همدان در ادامه با اشاره به اینکه یکی چالش‌های پیش روی دستگاه قضا، وقوع جرائم متعدد در فضای مجازی است که حتی منجر به شهادت طلبه همدانی شد گفت: از نظر ما جرم افرادی که در فضای مجازی مرتکب اعمال خلاف قانون می‌شوند، سنگین‌تر از افرادی است که در فضای حقیقی اقدام به جرم می‌کنند، چرا که آنها با جولان در فضای مجازی تعداد افراد بیشتری را به سمت جرم و جنایت می‌کشانند.

وی تصریح کرد: دستگاه قضا برخورد قاطعانه با مجرمان و اوباش در فضای مجازی خواهد داشت و در این زمینه هیچ گونه ضعف اطلاعاتی، امنیتی و قضایی وجود ندارد.

در این مراسم از خدمات مسعود صمدی تقدیر و امیر مهدی عزیزی به عنوان رییس جدید دادگستری شهرستان فامنین معرفی شد.

منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت