وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 13 فروردين 1399 ساعت 10:49   |   کد مطلب: 39236
با وجود اینکه آیین سیزده بدر برای ایرانیان و به ویژه همدانی‌ها اهمیت دارد، اما امسال به خاطر شیوع کرونا بیرون نمی‌رویم و رسم و رسوم این روز را متفاوت‌تر از هر سال و در خانه برگزار می‌کنیم تا بتوانیم روزهای شاد بعدی را جشن بگیریم.

به گزارش نافع، سیزده به در(روز طبیعت) آخرین مراسم آیین نوروز ایرانیان است که پس از گذراندن آداب و رسومی چون خانه‌تکانی، چهارشنبه‌سوری، تحویل سال، چیدن سفره هفت‌سین و دید و بازدید برگزار می‌شود.

در این روز همدانی‌ها از صبح تا شب، آیین‌های مختلفی را برای گذراندن یک روز شاد در طبیعت برگزار می‌کنند به طوری که برخی از این مراسم قدمت طولانی دارد و سال‌های سال است که برگزار می‌شود.

حضور در دامان طبیعت

مردم همدان نیز در این روز به دل صحرا، دشت و کوه می‌زنند، خانم‌های خانه بساط ناهار را فراهم می‌کنند و هرآنچه از خوراکی‌های عید باقی مانده را با خود به طبیعت می‌آورند.

گره زدن سبزه

گره زدن سبزه یکی از آیین‌های روز سیزده به در است، در این روز سبزه‌هایی که قبل از عید نوروز برای سال جدید سبز کرده بودند را به دل طبیعت می‌برند و در هر گره خواسته خود را از خداوند طلب می‌کنند و آن را به آب می‌سپارند.

 پخت کوفته و آش

کوفته سیزده به در اصلی‌ترین خوردنی این روز است، خوراکی که با گوشت گوسفند، برنج، لپه، آلو، پیاز، نخود، تخم ‌مرغ، آرد نخودچی و گردو پخته می‌شود. خانم‌های کدبانوی همدانی از روز دوازدهم فروردین مشغول تدارک تهیه ناهار روز ۱۳ می‌شوند و خوراکی‌های دیگری را نیز برای سپری کردن این روز در کنار خانواده آماده می‌کنند.

بازی‌های جمعی و تفال به حافظ

در قدیم که گوشی‌های هوشمند تلفن همراه گریبان انسان را نگرفته بود، بازی‌های سیزده بدر بیشتر الک دولک بازی، (یه قل، دوقل) یا همان ریگ بازی و توپ بازی بود. خانواده‌ها به حافظ تفال می‌زدند. خوش‌سخنان فامیل با طرح لطیفه، معما و سرگرمی حال همه را خوب می‌کردند و با بیان خاطرات، به تحلیل شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌پرداختند و از هر دری سخن می‌گفتند. جوانان به بازی‌های مختلف سرگرم می‌شدند و سالمندان ضمن استراحت به تعریف و بیان خاطرات گذشته می‌پرداختند.

خانواده‌ها هر چه آجیل و شیرینی در ایام عید خورده نشده را در این روز با خود همراه می‌کنند، برخی هم معتقدند که باید آن را در این روز تمام کنند به طوری که بازار خوردن آجیل در این روز داغ می‌شود.

گرفتن ناخن و یا کوتاه کردن مقداری از مو برای دفع بلا

بسیاری از مادربزرگ‌ها معتقدند در این روز باید با گرفتن ناخن و یا کوتاه کردن مقداری از مو درد و بلا را از خود دور کرد تا سالی توأم با سلامتی را در پیش داشت.

در گذشته یکی از اتفاقات رایج این بود که پسران و مردان جوان به دو درخت بلند و موازی از دو سو، ریسمان کلفتی را محکم می‌بستند تا تاب درست کنند. بعضی از همدانی‌ها به آن «کوف» می‌گفتند و تاب بازی یکی از برنامه‌های ثابت روز طبیعت به شمار می‌رفت.

دختران جوان نیز برای گشایش بخت خود، سبزه گره می‌زنند و زنان جوان شوهردار نیز برای برخورداری از یک زندگی شیرین همراه با کامرانی، با آنان همراه می‌شدند.

گذشته‌ها رسم بر این بود دختران روز ۱۳ سری به «شیرسنگی» می‌زدند و مقداری شیره و روغن بر روی آن ریخته و بر آن سوار شده و آرزوی خوشبختی و رفتن به خانه شوهر را می‌کردند. اگر مرد جوانی آنان را از بالای سنگ شیر به پایین می‌آورد، معتقد بودند که بختشان زودتر گشوده خواهد شد.

«سیزده بدر» مردم بیشتر در مکان‌هایی چون عباس‌آباد، فخرآباد، دره مرادبیک، بلوار ارم و سایر نقاط شهر سرسبز می‌گذرد. گنجنامه، تپه عباس‌آباد، امامزاده کوه و غار علیصدر نیز از جمله مکان‌هایی است که در این روز با ازدحام جمعیت رو به رو می‌شوند.

امسال «سیزه به در» در خانه می‌مانیم

البته ناگفته نماند امسال سیزده‌ بدر متفاوتی داریم، روزی که هم باید در خانه بمانیم و سنت این روز را در منزل و متفاوت از هر سال و فقط در کنار خانواده خود برگزار کنیم، امسال نباید خبری از حضور فامیل در خانه دیگری باشد و یا رفتن به دامان طبیعت؛ درست مانند ایام عید.

به جای آن می‌‌توان امسال سیزده بدر را در حیاط و یا پشت‌بام خانه جشن گرفت، کوفته سیزده بدر را در منزل خورد و با بیرون نیامدن به شکست کرونا کمک کرد بنابراین در خانه می‌مانیم تا سلامت را به خانواده‌های خود و دیگران هدیه دهیم و بتوانیم بهار ۱۴۰۰ را در کنار یکدیگر جشن بگیریم و بهار را مهمان خانه‌هایمان کنیم‌.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت