وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 2 فروردين 1399 ساعت 14:52   |   کد مطلب: 39178
به نظر می‌رسد اتخاذ راهکار کارگشا برای ممنوعیت ورود و خروج غیرضروری در همدان مغفول مانده است، اتفاقی که وزیر ارتباطات در حساب توئیتری خود هم به آن اعلام کرد، «بیشترین جذب مسافر از تهران به همدان».

به گزارش نافع، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود، آمار مسافران نوروزی که تاکنون از تهران خارج شدند را اعلام کرد. جهرمی بر اساس اینترنت مصرفی مردم خبر داد که تاکنون یک‌میلیون نفر از پایتخت خارج شده‌اند.

جهرمی در توئیتر خود نوشت: «مصرف اینترنت نشون میده، نوروز حدود یک میلیون نفر از تهران رفتن بیرون که نوروز قبل ۴میلیون نفر بوده. خروجی قم حدود ۴۰هزار نفر. هرمزگان و یزد و بوشهر هم خروجی داشتن. اما همدان بیشترین جذب رو داشته، ده درصد این جمعیت. بعدش لرستان و چهارمحال و کرمانشاه. شمال و مشهد جذبش خیلی کم بوده»

این توئیت که صبح دوم فروردین رسانه‌ای شد همدانی‌ها را نگران کرد. شرایط موجود بیانگر آن است که به‌کارگیری راهکارهای اجرایی برای ممنوعیت هر گونه ورود و خروج از همدان توسط مسئولان ارشد و نهادهای اصلی لازم بود که به کار برده نشد.

متاسفانه در بحران جهانی ناشی از شیوع ویروس کرونا بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی، ایران پس از چین و ایتالیا دارای بالاترین نرخ همه‌گیری در جهان است، امروز سرخط توئیت وزیر ارتباطات مبنی بر بیشترین جذب مسافر نشان داد راه‌کارهایی که باید برای ممانعت از حضور مسافران در همدان یا درست انجام نشده و یا آن قدر ضعیف بودند که راهگشا نبوده است.

در همدان برخی منابع اطلاع‌رسانی تنها به توصیه برای عدم خروج از شهر و منزل اکتفا کردند و به آماده نبودن شرایط برای پذیرش مسافران؛ اما در عمل اتفاق خوبی برای همدان رقم نخورد.

ستاد خدمات سفر تعطیل شد و برنامه‌ریزان برای مدیریت ورود و خروج مسافر به میدان نیامدند، چه بسا امروز نیاز بیشتری برای مدیریت سفر در همدان دیده می‌شد.

در ایتالیا که از نظر آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا ویروس به ایران نزدیک است ورود و خروج از تمام شهرها ممنوع اعلام شده و به جز خوارو بارفروشی‌ها و داروخانه‌ها، تمام فعالیت‌ها تعطیل شدند و جرایم سنگینی برای افرادی که بدون دلیل قانع‌کننده در سطح شهر تردد می‌کنند در نظر گرفته شده است.

همچنین نخست وزیر ایتالیا اعلام کرده که هدف از اتخاذ این تصمیمات آن است که دیگر هیچ زمانی برای از دست دادن وجود ندارد، اما در شهرهای درگیر با کرونا در ایران خبری مبنی بر عدم تردد جدی خودروهای غیر بومی وجود ندارد.

شواهد موجود در شهر بیانگر آنست که شدت و ضعف اپیدمی افزون بر همکاری مردم به کنترل‌های اجتماعی نیز وابسته است. هم اکنون هیچ سطحی از کنترل اجتماعی در شهر دیده نمی‌شود.

تصاویری که از شهرهای خالی از جمعیت در چین و ایتالیا دیده می‌شود افزون بر همکاری مردم ناشی از مداخله دولت‌ هم هست.

تاکنون در شهر همدان جز درخواست از مردم برای عدم حضور در سطح شهر و مسافران برای عدم سفر به استان هیچ مداخله‌ای صورت نگرفته و دلیل آنکه هنوز عده‌ای از مردم هشدارها را جدی نگرفته‌اند آن است که هیچ عزم عملی در میان مسئولان دیده نمی‌شود.

عدم اعمال ممنوعیت در فعالیت‌های غیرضروری و تعطیلی مکان‌های تجمع همانند بازارها نه تنها منجر به گسترش دامنه بحران و افزایش فشار بر بیمارستان‌ها و کادر درمانی و پرستاری می‌شود؛ بلکه خسارت مالی را نیز به سبب طولانی کردن مدت بحران افزایش می‌دهد. مردم همدان قطعا درک خواهند کرد که یک قرنطینه عمومی در مدت کوتاه بسیار کم‌خسارت‌تر از یک بحران طولانی‌مدت است اما بر این مهم توسط مسئولان استانی هیچ تاکید عملی جدی نشد.

نهادهایی همچون استانداری، شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، میراث فرهنگی و ... باید با بکارگیری راهکارهای اجرایی هر گونه ورود و خروج از شهر را به جز در موارد خاص و اضطراری ممنوع اعلام می‌کردند که اعلام نشد و با اتخاذ تدابیر لازم تامین نیازهای مردم به اقلام روزمره را در اولویت قرار می‌دادند که این مهم نیز محقق نشد.

حال باید منتظر ماند تا عواقب این سهل‌انگاری را در آینده همدان دید!!

منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت