وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 2 اسفند 1398 ساعت 15:07   |   کد مطلب: 39032
امروز راس ساعت هشت صبح رای گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس آغاز و مردم شریف همدان مشتاقانه در همان ساعات ابتدایی در گروه‌های دوستانه و خانوادگی راهی شعب اخذ رای شده‌ و پای صندوق رای رفته تا در اولین فرصت وظیفه دینی خود را ادا کنند.

به گزارش نافع، انتخابات که آغاز شد خیابان هم رنگ و بویی متفاوت به خود گرفت، برخی صبح جمعه نان تازه به دست از نانوایی به خانه می‌روند تا روز جمعه را با صبحانه‌ای خانوادگی آغاز کنند، برخی هم ترجیح می‌دهند در همان ساعت اولیه خود را به شعب اخذ رأی برسانند.

امروز مردم برنامه روز جمعه خود را با توجه به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌بندند، یعنی بیرون رفتن از خانه را طوری تنظیم می‌کنند که قبل یا بعد از آن سری هم به شعب اخذ رأی بزنند و رأی خود را به صندوق بیندازند.

در واقع انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آخرین انتخابات قرن چهاردهم خورشیدی محسوب می‌شود.
در شعب اخذ رای همه سن و سالی حضور دارند، جوانان و سالخوردگان همگی راهی شعب هستند تا وظیفه دینی خود را انجام دهند؛ در این میان محفل‌های دوستی هم به چشم می‌خورد برخی با هم قرار گذاشتند که جمعی وارد شعبه اخذ رأی شوند، هم فال است و تماشا، می‌روند تا هم رأی بدهند و هم دقایقی را بگویند و بخندند.

صدای بحث و تبادل نظر برای اینکه کدام شعبه بروند را می‌توان شنید، تجزیه و تحلیل‌ برای اینکه کدام شعبه خلوت‌تر است بالا گرفته و هر فردی استدلال خود را می‌آورد.
ظاهراً بالاخر تصمیم می‌گیرند و راهی می‌شوند، هنوز صدای خنده‌های آنها به گوش می‎رسد شوخی‌های دوستانه گاهی بر لبان کسانی که از اطراف آنها می‌گذرد نیز شنیده می‎شود. یکی از جمع بلند می‌گوید" بِچه‌ها به جان خودوم باید این عرفان دور بعد کاندید کنیم" همین جمله کافی است که دیگران را هم پی آن را بگیرند با دور شدن این جمع چندنفره، افراد دیگر هم به چشم می‌آیند.

خانواده‌های چهار نفری و سه نفری که پدر و مادر پیشاپیش حرکت می‌کند و فرزند خانواده که احتمالاً نخستین حضور خود را به عنوان واجد شرایط رأی دادن تجربه می‌کند، راهی شعب هستند.

از سوی دیگر پیرمردان و پیرزنان همیشه در صحنه انقلاب، در راه هستند تا بار دیگر در انتخابات شرکت کرده و سرنوشت خود رقم بزنند.

کم کم به یکی از شعب اخذ رأی نزدیک می‌شوم، صف تا اندکی بیرون ساختمان آمده اما هنوز شلوغ نشده است، بحث و تبادل نظر در گروه‌های دو یا چند نفره در جریان است، تحلیل‌های جالبی که آدمی نمی‌داند باید به کدام گوش دهد.

مرد میانسالی دست چپش را بالا گرفته و به انگشت اشاره دست راستش اشاره می‌کند و یک به یک دلایل خود را برای رأی دادن بیان می‌کند.

نفرات دیگری هم که ریزریز با هم صحبت و خصوصیات کاندیداها را بررسی می‌کنند، برخی به نتیجه نهایی رسیدند و هنوز هستند افرادی که تصمیم نهایی خود را نگرفتند.

نوجوانانی که تازه پشت لبشان سبز شده هم با هیجان با یکدیگر صحبت می‌کنند و طاقت ندارند که دیگری حرفش تمام شود، بنابراین بیشتر کلماتی که به کار می‌برند، توصیه به صبر کردن است تا خودشان حرفشان را بزنند.

البته در کنار این جمع‌ها هستند افرادی که سکوت کردند و تنها گوش می‌دهند، برخی نیز به دنبال باز کردن سر صحبت هستند تا بالاخره در صف تا رسیدن به نوبت رأی‌دهی، حوصله‌شان سر نرود.

به یکباره سر که می‌گردانم، صف طولانی شده و تا خیابان رسیده، برخی دارند لحظه‌شماری می‌کنند که پای صندوق برسند و مدام افراد پیش از خود را می‌شمارند.

عده‌ای هم به مانند همیشه در گفت‌و‌گو با فرد ناشناخته بغل دستی خود راهکار ارائه می‌دهند تا فرآیند رأی گیری تسریع بخشد.

در شعبه اخذ رای نماینده فرماندار به کاربر رایانه اشاره می‌کند که چی شده و کاربر می‌گوید که یک لحظه ارتباط قطع شد و دوباره کاربر یارانه با شوق می‌گوید که وصل شد. نماینده فرماندار هم می‌گوید که آفلاین بزن و کاربر یارانه به ثبت کدهای ملی دوباره مشغول می‌شود.

حضور مردم هرلحظه بیشتر می‌شود، برخی با کیسه خرید در صف ایستادند، مادران به مانند همیشه نگران بار گذاشتن ناهار روز جمعه هستند و برخی استرس میهمان ظهر را دارند اگر چه مهمترین دغدغه خود را حضور در انتخابات می‌دانند.

رای دادن وظیفه دینی ماست

در یکی از مدارسی که شعب اخذ رای بود با پیرمردی سالخورده هم‌کلام شدم، فرتوت و خمیده بود اما آماده برای انجام وظیفه برای نظام جمهوری اسلامی ایران او می‌گوید: آمده‌ام تا وظیفه دینی خود را انجام دهم با شناخت به کاندیدایی رای دهم که با وجدان برای رضای خدا کار و مشکلات مردم را حل کند.

این پیرمرد عنوان می‌کند:  سال‌های طولانی در انتخابات مختلف شرکت کرده و خوشحال است در سرنوشت کشورش تاثیرگذار بوده است.

کمی آن طرف‌تر مادری با دختران خود آمده بود تا دینشان را به کشور ادا کنند، این مادر دلسوز می‌گوید: آمده‌ام تا نماینده‌ای با ایمان برای مجلس انتخاب کنم تا مشکلات مردم به ویژه مشکل معیشت و اشتغال جوانان حل شود.

او امیدوارانه ادامه داد: هفته گذشته تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دادم پس از آن کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کردم امیدوارم نماینده مردمی انتخاب شود و برای جوانان بیکار ما شغل ایجاد شود.

به سوی جوانی رفتم با شوق و ذوق در شعب اخذ رای حضور یافته بود او عنوان می‌کند: مردم به نمایندگان اهل شعار رای ندهند، افرادی باید به مجلس راه یابند که دغدغه مشکلات مردم را بر دوش بکشند و برای رضای خدا کار کنند، بنابراین مردم با آگاهی و شناخت به کاندیدا رای دهند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت