وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 13 بهمن 1398 ساعت 05:03   |   کد مطلب: 38867
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان با اعلام پایان رسیدگی به اعتراضات و شکایت‌های داوطلبین انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: 179 داوطلبن نمایندگی انتخابات مجلس تأیید صلاحیت شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین جلال مرادی در‌ گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، ضمن تبریک ایام الله پر فروغ فجر انقلاب اسلامی، و آرزوی قبولی توسلات در ایام فاطمیه و گرامیداشت یاد و خاطر معمار کبیر انقلاب اسلامی و همه شهدا خصوصاً شهدای انقلاب اسلامی و شهیدانی که در آستانه چهلمین روز سالگردشان هستیم، سیدالشهدای جبهه مقاومت و مجاهد بزرگ سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان شهیدش، اظهار داشت: هم‌زمان با نخستین روز از اولین دهه فجر گام دوم انقلاب اسلامی چهارمین مرحله بررسی صلاحیت‌های داوطلبین یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی پس از بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی و هیأت‌های نظارت استان و هیأت نظارت مرکزی، در این مرحله توسط شورای محترم نگهبان به اعتراضات و شکایات داوطلبینی که صلاحیت آنها احراز نشده بود رسیدگی و نتایج قطعی آن به وزارت کشور ابلاغ شد تا توسط فرمانداری‌ها به شخص داوطلب اعلام گردد.

وی افزود: داوطلبانی که در مراحل هیأت‌‌های اجرایی و نظارت تأیید شده و در شورای نگهبان رد شده‌اند سیزدهم و چهاردهم ماه جاری در دفتر نظارت استان یا در استادیوم تختی تهران می‌توانند اعتراض و شکایت خود را ارائه دهند تا نتیجه قطعی همه داوطلبین در 22 بهمن توسط هیأت‌های اجرایی اعلام شود.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان در خصوص نتایج بررسی اعتراضات و شکایات در این مرحله در استان همدان تصریح کرد: از مجموع 439 نفر ثبت نامی، 57 نفر تا این مرحله انصراف داده و 179 نفر تأیید شده‌ و صلاحیت مابقی احراز نگردید.

وی گفت: به طور میانگین برای هر کرسی 20 نفر داوطلب در استان رقابت می‌کنند و بیشترین رقابت در حوزه انتخابیه بهار و کبودراهنگ با 39 نفر برای یک کرسی و کمترین در حوزه انتخابیه اسدآباد، با هفت نفر برای یک کرسی است.

مرادی اضافه کرد: همچنین در سایر حوزه‌های انتخابیه استان، در تویسرکان 9 نفر، ملایر 13 نفر، نهاوند 17 نفر، رزن و درگزین 18 نفر، و حوزه انتخابیه همدان و فامنین 31.5 نفر برای هرکرسی در رقابت خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: لذا بر این اساس آمار صلاحیت داوطلبینی که انصراف نداده‌اند 47.11 درصد تأیید شده و از کل داوطلبین ثبت نامی 21.97 درصد صلاحیتشان احراز نگردید.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان یادآور شد: قابل توجه است نسبت به وضعیت تأیید و رد صلاحیت نمایندگان فعلی و نمایندگان ادوار در این مرحله تغییری حاصل نشد و نتایج همان است که قبلاً از طریق هیأت‌های اجرایی به داوطلبان ابلاغ شده است.

وی گفت: علت بیشتر رد صلاحیت‌های داوطلبان براساس مدارک و مستندات دریافتی از منابع مصرح در قانون انتخابات، و مستند به مواد 28، 29 و 30 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

مرادی ادامه داد: باید توجه داشت که جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی جایگاه والایی است که احتمال دارد هر داوطلبی مورد انتخاب مردم قرار گرفته و در مجلس در جایگاه رئیس قوه نیز قرار بگیرد، و لذا شایستگی‌ها و صلاحیت‌ها باید در این تراز در نظر گرفته شود و عدم احراز صلاحیت داوطلب در انتخابات به معنای فقدان صلاحیت‌ها و شایستگی‌های دیگر نیست که امیدواریم شاهد حضورشان در عرصه‌های دیگر نظام جمهوری اسلامی باشیم.

وی بیان داشت: رسیدگی حقوقی و قضایی نسبت به تخلفات و جرائم اعلامی از منابع مصرح در قانون که موجب رد صلاحیت داوطلبین شده در صلاحیت محاکم صالحه است و مجموعه هیأت‌های نظارت و شورای نگهبان در این زمینه تکلیف قانونی دیگری غیر از بررسی صلاحیت‌ها ندارد.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان افزود: البته بر اساس بند 13 سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری ساز و کار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه و جلوگیری از سوء استفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان احساس می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همین طور بر اساس تبصره دو بند 10 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که متأسفانه براثر کوتاهی قوای مقننه و مجریه تبدیل به قانون نشد، باید شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان در مرحله ثبت نام به شیوه‌های مناسب قانونی و متناسب با این انتخابات انجام می‌گردید تا افراد فاقد صلاحیت در همین مرحله (ثبت نام) اقدام نمی‌کردند و هزینه‌های مادی و معنوی بر نظام و خودشان تحمیل نمی‌شد.

مرادی گفت: باید توجه داشت که شورای نگهبان و هیأت‌های نظارت بدون گرایش به جناح، گروه و حزب‌های سیاسی و فقط براساس قانون به صلاحیت‌ها رسیدگی کرد و از تأیید یا رد داوطلبی متضرر یا منتفع نمی‌شود.

وی تصریح کرد: انتظار ورود همه سلایق سیاسی بدون توجه به صلاحیت‌های قانونی، خود نوعی عبور از قانون و بی‌توجهی به قانون است که از داوطلبینی که می‌خواهند به عنوان قانونگذار و ناظر بر قانون در معرض انتخاب قرار گیرند، قطعاً مردم انتظار دارند خود اینها در گذشته و الان بیشترین پایبندی و دفاع از قانون را داشته باشند.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان همدان گفت: انتظار داریم همان طوری که مردم انقلابی ایران اسلامی در تشییع جنازه سردار دلها، حماسه یوم‌الله را آفریدند، مردم دارالمؤمنین و دارالمجاهدین استان همدان در راهپیمایی پرشکوه بیست و دو بهمن و همین طور در هفت حوزه انتخابیه با انتخابی پر شور و شایسته، یوم‌الله دیگری در دوم اسفندماه خلق کنند.
منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما