وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 6 بهمن 1398 ساعت 09:24   |   کد مطلب: 38811
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان همدان از پوشش صد درصدی حجم ابلاغی سوادآموزی استان خبر داد.

به گزارش نافع، معصومه خدابنده‌لو در گفت‌وگو با خبرنگارما در همدان از پوشش صد درصدی حجم ابلاغی سوادآموزی استان خبر داد و اظهار کرد:‌ حجم ابلاغی سوادآموزی همدان در سال جاری ۸ هزار و ۷۰۵ نفر بود که تمام آنها پوشش داده شده‌اند.

وی با بیان اینکه حجم ابلاغی برای سه دوره معرفی می‌شود گفت: از این تعداد ۴ هزار و ۱۰۸ نفر در دوره سوادآموزی، یک‌هزار و ۹۵۴ نفر در دوره انتقال و ۲ هزار و ۶۴۳ نفر در دوره تحکیم بودند.

 معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه در تمام شهرستان‌ها طبق حجم ابلاغی سوادآموزان جذب می‌شوند و زیرپوشش قرار می‌گیرند گفت: علاوه بر این حجمم ابلاغی در روزهای پایانی تعدادی از شهرستان‌ها نیز درخواست مجدد دادند.

وی با بیان اینکه تعدادی از سوادآموزان فعلا زیرپوشش نرفتند و برخی شهرستان‌ها درخواست حجم مازاد داشتند افزود: ‌۱۲۰ نفر علاوه بر حجم ابلاغی از سوی سازمان، در دوره سوادآموزی یعنی به حجم ۴ هزار و ۱۰۸۸ نفر اضافه شدند و تعداد افزایش یافت.

خدابنده‌لو با تاکید به اینکه ۱۲۰ نفر مازاد حجم ابلاغی سازمان ثبت‌نام انجام شد گفت: امسال سعی کردیم از طریق طرح‌های مختلف پوشش سوادآموزان را در دستور کار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در جلسات شورای پشتیبانی و با کمک بهیاران تعدادی از سوادآموزان را شناسایی کردیم چون اکثر جامعه بی‌سواد ما در بین زنان و جامعه روستایی هستند بیان کرد: طرح‌های موجود به بی‌سوادان توسط بهیاران اطلاع‌رسانی شد.

 معاون سوادآموزی آموزش و پرورش همدان با بیان اینکه یکی از طرح‌های سوادآموزی، طرح «خودآموز» بود که در آن فرد بی‌سواد در منزل با کمک یکی از افراد خانواده آموزش می‌دید گفت: ما نیز از طریق شماره تماس این فرد، برای فرد پشتیبان، دوره‌هایی برگزار می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در پایان دوره آموزشی، حق‌الزحمه فرد آموزش‌دهنده به سوادآموز داده می‌شود چون خود فرد اقدام به سوادآموزی کرده است.

افزایش مراکز یادگیری محلی موثر در جذب بیشتر سوادآموزان

 خدابنده‌لو بیان کرد: یکی از عواملی که باعث جذب بیشتر سوادآموزان شد، افزایش مراکز یادگیری محلی بود؛ سال گذشته سه مرکز یادگیری محلی وجود داشت که امسال به ۱۲ مورد ارتقا یافت.

وی تأکید کرد: در مراکز یادگیری محلی علاوه بر آموزش سواد، سوادآموزان ۲۰۰ ساعت آموزش مهارت زندگی، مهارت‌های اجتماعی، حقوق شهروندی و شغلی می‌بینند.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش همدان خاطرنشان کرد: سوادآموزان زیادی از این طرح استقبال کرده‌اند، حتی از روستاها نیز با مراجعه به این مراکز خواهان بهره‌مندی از آموزش‌ بودند که البته امکان‌پذیر نبود.

 وی با تأکید بر اینکه تنها سوادآموزان می‌توانند از آموزش‌های مراکز یادگیری محلی بهره‌مند شوند گفت: این مراکز بسیار در جذب سوادآموزان موثر هستند.

خدابنده‌لو نقش مدیران مدارس در جذب اولیای بی‌سواد را نیز مهم دانست و افزود: آنها موظف بودند هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان مدرک تحصیلی اولیا را دریافت کرده و با شناسایی افراد، اسامی را شهریورماه به سوادآموزی اطلاع دادند.

وی با بیان اینکه رده سنی برای سوادآموزان ۱۰ تا ۴۹ سال است افزود:‌ طبق تقسیم‌بندی صورت گرفته چند سال است در دوره ابتدایی جذب بسیار خوبی داشتیم.

افزایش امید به زندگی باعث افزایش سوادآموزان شده است

وی با اشاره به اینکه در رده سنی ۱۰ تا ۱۹ سال جذب پایینی داریم به طوری که تنها ۲۳ نفر جذب شده‌اند گفت: این موضوع نشان می‌دهد در انسداد مبادی بی‌‌سوادی بسیار خوب عمل شده و در سن پایین بی‌سواد نداریم.

 معاون سوادآموزی آموزش و پرورش همدان با بیان اینکه با بالا رفتن امید به زندگی امسال از بین افراد ۵۰ سال به بالا نیز تعداد کمی ثبت‌نامی داشتیم اضافه کرد: پنج درصد حجم ابلاغی را برای افراد بالای ۵۰ سال اختصاص داده‌ بودیم که خود آنها علاقمند به ثبت‌نام بودند.
منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما