وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 5 دى 1398 ساعت 07:46   |   کد مطلب: 38575
۲۱ تشکل دانشجویی همدان در نامه‌ای به مجمع نمایندگان این استان برخی از ایرادات بودجه ۹۹ را برشمردند و از آنها خواستند لایحه بودجه را در صحن مجلس رد کنند.

به گزارش نافع، ۲۱ تشکل دانشجویی همدان در نامه‌ای به مجمع نمایندگان این استان برخی از ایرادات بودجه ۹۹ را برشمردند و از آنها خواستند لایحه بودجه را در صحن مجلس رد کنند.

متن نامه بدین شرح است:

همانطور که مستحضر هستید لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۹ مدتی است اذهان مردم و کارشناسان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را به خود درگیر کرده است.

متاسفانه علی رغم تاکید رهبر انقلاب بر استقلال بودجه کشور از درآمدهای حاصل از فروش نفت و تذکر جدی ایشان بر اصلاح ساختار بودجه، با وجود کسری ۱۰۵ هزار میلیارد تومانی بودجه، عزم جدی از سوی دولت برای این منظور دیده نمی شود.

با توجه به ایرادات اساسی وارد بر لایحه بودجه ۱۳۹۹ که در ذیل خدمتتان ارائه می‌شود؛ و علیرغم مطالبات دانشجویان و عموم مردم در رد و اصلاح ساختار بودجه متاسفانه در کمیسیون تلفیق تصویب شد، موکدا به شما نمایندگان تاکید می‌کنیم که در فرصت پیش رو هرچه سریع‌تر بودجه ۹۹ را در جهت اصلاح ساختاری به دولت ارجاع کنید تا مفاد آن طبق برنامه ششم توسعه اصلاح گردد:

از جمله ایرادات اساسی وارد بر بودجه ۱۳۹۹ عبارت اند از:

-فروش نفت در بودجه ۹۸ با فرض صادرات روزانه یک و نیم میلیون بشکه با قیمت بشکه ای ۵۴ دلار محاسبه شده که کاملا غیر واقع‌بینانه است زیرا عملا میزان فروش نفت به ۳۰۰ هزار بشکه نفت با قیمت ۵۰ دلار کاهش پیدا می‌کند که عملا میزان درآمد از فروش نفت به ۴۸ هزار میلیارد تومان در طول سال برآورد می‌شود.

-کاهش سهم صندوق توسعه ملی، برداشت دوباره از صندوق توسعه ملی و از کار افتادن این صندوق

-احتمال فساد گسترده در صورت فروش بی ضابطه و غیر شفاف حدود ۵ هزار میلیارد تومان از اموال و املاک دولت

- احتمال تحمیل کسری شدید در صورت عدم تحقق درآمدهای دولت از محل فروش اموال و املاک

-عدم توجه به افزایش درآمدهای مالیاتی برای پایدار کردن منابع بودجه از محل حذف معافیت‌ها(مانند مناطق آزاد، هنرمندان، و...) - کاهش فرار مالیاتی (وکلا و پزشکان و ...) - ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی  (مانند cgt)

-عدم توجه به کاهش هزینه‌های غیر ضروری دولت و شرکت‌های دولتی

- اعمال نشدن اصلاحات ساختاری بودجه ۹۸ و تکرار آن در بودجه ۹۹

ـاحتمال تکرار آنچه درمورد بودجه ۹۸ رخ داد که دولت با کسری حدود ۱۰۰ هزار میلیاردی آن را به مجلس ارائه کرد و چند ماه وقت و هزینه مجلس صرف آن شد و علیرغم علم به کسری بودجه، تصویب شد. ولی دولت پس از دو ماه درخواست کاهش سقف بودجه را داد.

- کاهش چشمگیر و چه بسا قطع عمده بودجه عمرانی به عنوان تنها بازوی مولد کشور کشور

- افزایش قیمت حامل‌های انرژی و در پی آن افزایش نرخ تورم و رکود شدید اقتصادی و فشار حداکثری بر قشر ضعیف جامعه.

در پایان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان همدان در راستای آگاهی‌بخشی و احقاق حقوق عامه مردم از شما نمایندگان مجلس انتظار دارد ایرادات وارده را جدی گرفته و لایحه غیرمنطقی و غیر واقعی بودجه را که چیزی جز اهرم فشار بر مردم و نظام و زمینه شروع مذاکرات مجدد و تصویب لوایح استعماری خواهد بود را رد کنید تا علاوه بر حفظ شان و جایگاه مقدس مجلس و کسب اعتماد عمومی از تکرار بحران و شوک اقتصادی در سطح جامعه جلوگیری شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما