وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 4 دى 1398 ساعت 20:45   |   کد مطلب: 38574
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه همدان یکی از 10 استان پایلوت کشور برای اجرای طرح تامین امنیت غذایی است گفت: بیش از ۳ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت نشائی قرار گرفته و به دنبال ایجاد بانک نشاء در گلخانه‌ها هستیم.

به گزارش نافع، شهرام پرورش بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان همدان به عنوان یکی از ۱۰ استان پایلوت کشور برای اجرای طرح تامین امنیت غذایی معرفی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شهرستان همدان و فامنین در اراضی دیم طرح کشت حبوبات را انجام می‌دهند تاکید کرد: در این طرح در پنج درصد اراضی دیم استان معادل ۱۵ هزار هکتار، گندم، جو، حبوبات و دانه‌های روغنی کشت می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان همدان تصریح کرد: در این طرح ارقام جدید گندم و حبوبات کشت می‌شود تا علاوه بر افزایش سطح کیفیت راندمان تولید نیز افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در طرح امنیت غذایی حضور کارشناسان و ماشین‌آلات خارجی ضروری نیست ادامه داد: تکیه ما بر دانش کارشناسان و تجربیات کشاورزان است چراکه به دنبال  کاهش مصرف آب و افزایش راندمان تولید هستیم.

پرورش به توسعه اجرای این طرح طی چهار سال آینده پرداخت و گفت: با توسعه طرح امنیت غذایی نیمی از اراضی دیم استان زیر کشت طرح امنیت غذایی می‌رود.

اتحادیه کمباین‌داران استان همدان در حال راه‌اندازی است

وی با بیان اینکه اتحادیه کمباین‌داران استان همدان در حال راه‌اندازی است افزود: بیش از ۸۰۰ کمباین‌دار در استان همدان فعال است که به همراه کمباین‌داران سایر استان‌ها در این اتحادیه مشارکت خواهند کرد، آنها علاوه بر آموزش برای رفع مشکلات خود با سازمان جهاد کشاورزی در ارتباط هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه در استان همدان ۲۹ هزار تراکتور و ۱۰۰۰ دستگاه کمباین وجود دارد تصریح کرد: تاکنون ۱۸ هزار دستگاه برای اخذ پلاک انتظامی معرفی و ۱۲ هزار دستگاه پلاک انتظامی دریافت کرده‌اند.

وی به اجرای طرح ویژه برای ایجاد کشاورزی پایدار اشاره کرد و گفت: در محصول گردو به دنبال حفظ باغات موجود؛ جایگزینی ارقام جدید و ثبت جهانی گردو و در انگور به دنبال اجرای طرح فراز هستیم.

پرورش با تاکید بر اینکه امنیت غذایی نیاز هر کشوری است ادامه داد: در استان همدان سالانه ۴.۹ میلیون تن محصول کشاورزی تولید می‌شود که ۴.۴ درصد تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۱۷ هزار بهره‌بردار در بخش تولیدات گیاهی استان فعال هستند گفت: ۸۰ درصد تولیدات کشاورزی استان معادل  ۴ میلیون تن محصولات تولیدات گیاهی است.

به دنبال توسعه کشت گلخانه‌ها هستیم

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان خاطرنشان کرد: ۵۰۰ تشکل روستایی در این بخش فعال است و بیش از ۱۵۰ هزار هکتار از ۶۴۴ هزار  هکتار اراضی استان به سیستم آبیاری نوین مجهز شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: به دنبال توسعه کشت گلخانه‌ها هستیم تا محصولات پرآب‌بر را طی چهار سال آینده در گلخانه کشت کنیم.

پرورش گفت: سال گذشته ۱۰۷ هکتار گلخانه در سطح استان ایجاد شده و در سال جاری نیز ۳۶ هکتار گلخانه در دست احداث است که تاکنون ۲۹ هکتار آن محقق شده است.

وی ادامه داد: بیش از ۳ هزار هکتار از اراضی زراعی استان همدان زیر کشت نشائی قرار گرفته و به دنبال ایجاد بانک نشاء در گلخانه‌های استان هستیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان در پایان به توسعه کشت گلخانه‌ها اشاره کرد و افزود: به دنبال کشت گلخانه مصرف آب کمتر از یک دهم، افزایش تولید و رونق کارآفرینی را خواهیم داشت.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت