وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 2 دى 1398 ساعت 08:13   |   کد مطلب: 38551
شصت و ششمین جلسه صحن شورای اسلامی همدان با موضوعاتی چون تهدید به استعفای یک عضو شورا تا مخالفت بر تشکیل دبیرخانه خواهرخواندگی در شهرداری برگزار شد.

به گزارش نافع، شصت و ششمین جلسه صحن شورای اسلامی همدان با نبود رئیس شورا و طرح موضوعات مختلف برگزار شد.

ابتدا نائب رئیس شورای شهر همدان از سازمان فرهنگی شهرداری همدان در خصوص برگزاری برنامه‌های با کیفیت طی چند روز اخیر به مناسبت شب یلدا قدردانی کرد.

حمید بادامی‌نجات در ادامه با بیان اینکه طی چند روز اخیر شاهد آلودگی هوای همدان هستیم و شاخص هوا از حد نرمال خود بالا رفته و جای نگرانی است گفت: جای سوال است که وقتی همواره همدان به هوای پاک معروف بوده، امروز دچار آلودگی شده و حتی گاهی شاخص آلودگی از تهران نیز بالاتر می‌رود که نیاز به بررسی موضوع دارد.

وی با تاکید به اینکه باید بررسی لازم صورت گیرد که چرا کیفیت هوای شهر پایین آمده و نگرانی نسبت به سلامتی شهروندان وجود دارد افزود:  اینکه چرا آلودگی هوای همدان در شاخص‌ها از تهران هم بالا بوده، می‌طلبد استانداری و شهرداری ورود کنند.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: این آلودگی هوا قطعاً در ذهنیت گردشگران تاثیر خواهد گذاشت و آنهایی که به خاطر هوای خوب همدان به اینجا سفر می‌کردند ممکن است این شهر را برای مسافرت دیگر انتخاب نکنند.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان نیز در خصوص این آلودگی اظهار کرد: در دوره چهارم شورای شهر همدان، مرکز مطالعات پیشنهادی داد که در شهرداری اداره یا مرکزی مبنی بر بررسی هوای همدان ایجاد شود.

نرگس نورالله‌زاده با بیان اینکه  آن زمان گفتند شهر همدان آلوده نیست و نیاز به ایجاد چنین مرکزی نخواهد بود گفت: امروز این مرکز یا اداره نیاز بوده که راه‌اندازی شود.

گفتنی است در این جلسه پیشنهاد داده شد در کمیسیون خدمات شهری این موضوع بررسی شود‌.

بادامی با اشاره به اینکه هفته گذشته شاهد نعمت الهی و بارش برف در همدان بودیم که امیدواریم همواره ادامه داشته باشد تا سفره‌های زیرزمینی پرآبی داشته باشیم افزود: شهرداری زحمات زیادی برای پاکسازی معابر کشیده اما طبیعتا در هر کاری ضعف‌هایی وجود دارد و باید بررسی لازم صورت گیرد تا در بارش‌های بعدی این نواقص برطرف شود.

وی به لایحه درآمد پایدار شهری اشاره کرد و گفت: این موضوع ۲۶ سال در دولت پیگیری می‌شد تا به مجلس ارسال شود و مجلس هم امکان ارائه طرح برای این موضوع را نداشت چون موضوعات مالی مطرح بود اما سال گذشته آن طرح به مجلس رفت و امسال به عنوان یک طرح دو فوریتی در دستور کار قرار گرفته است.

بادامی با اشاره به اینکه تمام مفاد این طرح بجز ماده ۱۰ و ۱۳ به نفع شهرداری مصوب شده که امروز در دستور کار مجلس است تا بررسی شود افزود: از نمایندگان استان درخواست کرده‌ بودیم تا به این موضوع توجه داشته باشند و کمک کنند؛ به ویژه در خصوص ماده ۱۰ که سهمی برابر با ارزش افزوده ۵۰ به ۵۰ برای شهرداری و دولت در نظر گرفته شده است.

نائب رئیس شورای شهر همدان اضافه کرد: طبق توافقات صورت گرفته بر اساس این ماده، تصمیماتی گرفته شده که ۶۰ درصد سهم دولت و ۴۰ درصد سهم شهرداری باشد که طی سه سال به ۵۰ و ۵۰ می‌رسد.

وی با بیان اینکه این طرح اگر رای آورد تصمیم قطعی و بسیار خوبی خواهد بود و کمک می‌کند درآمدهای شهرداری‌های کشور بالا رود گفت: با بررسی انجام شده حداقل ۱۵ هزار میلیارد تومان تفاوت اعتبار وجود دارد و قطعاً از این مبلغ بخش قابل توجهی به شهر همدان و دیگر شهرهای استان می‌رسد.

بادامی با اشاره به اینکه موضوع ماده ۱۳ نیز در خصوص معافیت عوارضی است افزود: در مجلس به دنبال این هستند که موضوع عوارض جزو معافیت نیست، مصوب شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق این مصوبه دولت اگر بخواهد عوارض را معافیت بدهد باید در بودجه سالیانه خود این مبلغ را برای شهرداری‌ها پیش‌بینی کند.

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان اظهار کرد: گفته می شود لایحه درآمد پایدار مصوب شد که شاید طور دیگری برداشت شود در حالی که همان ارزش افزوده ثابت بوده که تغییر نام پیدا کرده است.

سید مسعود عسگریان با بیان اینکه این طرح تنها در مجلس تغییر نام پیدا کرده یعنی درآمد پایدار مالیات بر ارزش افزوده افزود: شهرداری قبلا بودجه مربوط به ارزش افزوده را دریافت می‌کرد و در این خصوص کاری انجام نشده است.

نائب رئیس شورای شهر با بیان اینکه ظرفیت‌های قانونی در بودجه داریم که می‌طلبد حتما شهرداری از آنها استفاده کند افزود: هر آنچه تلاش کنیم و برای پروانه و عوارض درآمد داشته باشیم، ممکن است این مبالغ نتوانند بخش کوچکی از اوراق‌ها را پوشش دهند و می‌طلبد شهرداری در این زمینه ورود جدی داشته باشد.

شهرداری در اخذ اوراق ورود جدی داشته باشد

وی تصریح کرد: به مسئله اوراق در شهرداری کم‌توجهی شده و می‌طلبد تیم اختصاصی تشکیل شود و این افراد در تهران مستقر شوند تا در وزارتخانه‌های مختلف پیگیری لازم را داشته باشند کاری که کلان‌شهرها انجام می‌دهد.

بادامی با اشاره به اینکه می‌توان اوراق را وارد همدان کرد و از آن بهره‌های فراوان برد افزود: برای نمونه اوراق مشارکتی مصوب کرده‌ بودیم که ۶ ماه از مدت زمان آن می‌گذرد اما کاری صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای خرید اتوبوس‌ها و در راستای حمل و نقل عمومی مصوب شده اما تاکنون اتفاقی در همدان نیفتاده است افزود: برای شهری مانند تهران و مشهد اوراق زیادی انتشار داده شده که برای تهران گفته می‌شود ۲ هزار میلیارد تومان است؛ هنوز همدان از این ظرفیت استفاده نکرده که می‌طلبد ورود جدی باشد.

شهردار همدان دوشغله‌ها را سریع‌تر تعیین تکلیف کند

نائب رئیس شورا در ادامه گفت: متاسفانه برخی از سازمان‌ها بیش از اندازه با یک نفر در دو سازمان همکاری دارند که می‌توان به آقای صباغ در سازمان حمل و نقل و عمران اشاره کرد که باید شهردار هرچه سریع‌تر آنها را تعیین تکلیف کند.

در ادامه علی فتحی؛ عضو شورای شهر با بیان اینکه چند موضوع قابل اهمیت بوده که یکی مسئله پرسنل شهرداری منطقه سه است اظهار کرد:  شهرداری منطقه سه نیروی متخصص در واحدهای مختلف ندارد و این باعث سردرگمی ارباب رجوع شده است.

وی با اشاره به اینکه در اکثر واحدها نیروی متخصص وجود ندارد و به عنوان مثال در واحد درآمد، چند هفته صدور ممیزی طول می‌کشد گفت: نیاز است که آقای حضرت‌زاده؛ معاون برنامه‌ریزی شهرداری روز سه شنبه به  جلسه شورا دعوت شود و موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

فتحی با بیان اینکه با گرانی قیمت بنزین متاسفانه تدابیری برای آژانس‌های شهرداری همدان اندیشیده نشده است افزود: در این خصوص آقایان خرم و حضرت‌زاده از شهرداری پاسخی به ما نمی‌دهند و کار بلاتکلیف است.

مشکل رانندگان آژانس‌ها حل نشود؛ استعفا می‌دهم

وی با تاکید به اینکه رانندگان این آژانس‌ها در ماه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پول بنزین می‌دهند در صورتی که ۲ میلیون تومان حقوق دارند و چطور می‌توانند زندگی خود را اداره کنند؟ گفت: با پیگیری انجام شده شهرداری جواب قانع‌کننده نداده و اگر جواب ندهند امروز آخرین صحن شورایی خواهد بود که حضور می‌یابم، دیگر حضور پیدا نمی‌کنم تا این موضوع تعیین تکلیف شود.

 بادامی در این خصوص گفت: چندین بار پیگیر این موضوع بودیم و در حالی که شهرداری قول داده که حل کند اما عزم جدی ندارد که امیدوارم طی چند روز آینده تعیین تکلیف شود.

نورالله زاده با بیان اینکه چهار ماه است که جلسه طرح جامع خدمات شهری نداشته‌ایم و برگزار نشده است اظهار کرد: اطلاع دقیقی در خصوص اصلاح معابر شهری نداریم چون جلسات به چند ماه پیش برمی‌گردد.

وی با اشاره به اینکه مشکلات طرح جامع شهری را برای وزارت راه و شهرسازی ارسال می‌کنیم گفت: در وضع موجود و ارائه طرح کاربری اشکالاتی بود که برای وزارت راه و شهرسازی ارسال می‌شود.

بادامی در ادامه با اشاره به قرائت نامه‌ها در خصوص وظیفه شهرداری در انجام مناقصات گوشزد کرد: اگر سازمان شهرداری مناقصه‌ای برگزار می‌کند مثلا در مورد مناقصه ۱.۵ میلیارد تومانی؛ باید ناظری از شورا باشد و جای سوال و ایراد است که شهرداری این مناقصه را بدون ناظر ما برگزار کرده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر همدان  بیان کرد: وظیفه نظارتی شورا بسیار مهم است و باید مسوولان شهرداری اینجا حضور داشته باشند و موارد را توضیح دهند.

در این جلسه بادامی دستور داد تا با آقای خرم تماس بگیرید که در جلسه باشد و موارد را توضیح دهد؛ در ادامه هم نامه‌ای قرائت شد مبنی بر اینکه بانک ایران زمین پیشنهاد ایجاد شهر هوشمند را در همدان داده است.

نائب رئیس شورای شهر همدان در این خصوص خاطرنشان کرد: ماهیت کار را می‌پذیریم اما جای سوال است که چرا بانک ایران‌زمین باشد و بانک‌های دیگر نباشند؟.

وی بیان کرد: قرار بود با قرائت نامه‌های مهم، نماینده‌ای از شهرداری در جلسه حضور داشته باشد و در حضور آنها موضوعات بررسی شود که می‌طلبد به این موارد توجه شود.

کاووسی نیز با بیان اینکه باید شائبه‌ها در مورد بانک برطرف شود گفت: سهم بانک ایران زمین ۶۰ درصد و شهرداری ۴۰ درصد مشخص شده که پیشنهاد می‌شود کارشناس رسمی دادگستری این موارد را بررسی کند تا آورده‌ها و درصد مشارکت مشخص شود.

وی با بیان اینکه باید اهداف تاسیس شرکت نیز مشخص شود افزود: در اجرای طرح شهر هوشمند همدان سند طرح شهر هوشمند تهران بررسی و مطالعه شود.

بادامی با بیان اینکه نباید متکی به این باشیم که صرفاً شهرداری این طرح را اجرایی کند و شاید این دست نیافتنی باشد گفت: همواره شرکت خصوصی دلسوزی‌هایی داشته است اما اینکه چه شرکتی باشد؛ تصور می کنم طرف قرارداد بانک باشد بهتر است تا بخشی که مربوط به بودجه است تامین شود.

وی با اشاره به اینکه اینکه چه بانکی باشد باید بررسی لازم صورت گیرد گفت: صرفا بناست شرکتی ایجاد کنیم و واحد حقوقی شهرداری هم گفته که این طرح امکان پذیر است.

بادامی با بیان اینکه از لحاظ حقوقی مشکلی وجود ندارد که طرف قرارداد بانک باشد اما به لحاظ عرفی گفته می‌شود که چرا بانک افزود: نسبت به بند یک این طرح مخالفم و باید فراخوان صورت گیرد.

رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر همدان نیز اظهار کرد: ایجاد شهر هوشمند توسط بانک ایران زمین می‌تواند، تمام تبلیغات سازمان شهرداری را انجام دهد و  آورده‌ای برای آن داشته باشد.

حسین قراباغی بیان کرد: شهرداری با معاونت فناوری اطلاعات نمی‌تواند تبلیغات گسترده‌ای داشته باشد و باید زیرساخت‌های خوبی فراهم شود.

بادامی گفت: هیچ کس مخالف این طرح نیست و کار بسیار خوبی بوده و تغییر خوبی می‌تواند داشته باشد اما خوب است روال قانونی به خوبی پیش رود.

عسگری نیز خاطرنشان کرد: ماهیت کار خوب است اما چرا ۴۰ درصد سهم شهرداری و روی چه حسابی این درصد کشف شده است.

گفتنی است ضمن موافقت با ایجاد شهر هوشمند از سوی اعضای شورا در بستر پلتفرم شهر همدان، با نامه شهرداری مخالفت شد و مقرر شد با فراخوان عمومی نسبت به جلب و جذب پیمانکار اقدام شود.

بادامی در ادامه تاکید کرد: اگر شهرداری فراخوان می زند باید بند بند موارد را توجه کند در غیر این صورت تخلف است.

مخالفت در تشکیل دبیرخانه برای خواهرخواندگی

در این جلسه به طرح برپایی دبیرخانه خواهرخواندگی شهر همدان اشاره شد که تعدادی از اعضای شورای شهر به شرط اینکه بدون جذب نیرو باشد با این طرح موافقت کردند اما در ادامه مخالفت‌هایی هم شد.

بادامی با مخالف در تشکیل دبیرخانه‌ گفت: داشتن دبیرخانه چه ضرورتی دارد؛ مگر در سازمان فرهنگی معاونت گردشگری نداریم که همانجا این موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گیرد؟.

قراباغی خطاب به بادامی گفت: شما موافق این طرح بودید؛ البته حساسیتی هم روی این موضوع ندارم اما جایی لازم است که دبیرخانه موضوعات خواهرخواندگی  را پیگیری کند.

بادامی در پاسخ گفت: می‌گویید موافقت کردم؟! در حالی که با اصل خواهرخواندگی‌بازی مخالف هستم، حال چطور با دبیرخانه موافقت کنم.

وی با تاکید به اینکه نباید بیخود تشکلات درست کنیم، معاونت سازمان گردشگری فعال است و کافی افزود: این موارد بر وظایف سازمان گردشگری گنجانده شده و چرا باید آنها را جدا کرد.

قراباغی با انتقاد به این صحبت‌ها ادامه داد: آیا این صحبت آقای بادامی در راستای توسعه گردشگری است؟! .

 علی رحیمی‌فر؛ رئیس کمیسیون فنی و عمرانی شورا نیز اظهار کرد: با اصل این طرح مخالفم چرا که برای دو تا خواهرخواندگی دبیرخانه نمی‌زنند.

در نهایت با نامه شهرداری مخالفت شد و پیشنهاد داده شد تا موضوع در واحد گردشگری سازمان فرهنگی ورزشی گردشگری پیگیری شود.

ساماندهی درودگران در همدان

در ادامه نامه‌ای هم قرائت شد مبنی بر اینکه «با عنایت به تقاضای درودگران به شماره ۹۷.۱۱۱۶ در تاریخ ۲۲ آبان ماه سال ۹۸ اعلام می دارد شهرداری قصد دارد در راستای ساماندهی مشاغل شهر نسبت به واگذاری ۵۲ قطعه زمین با کاربری تجاری و صنعتی در بلوک ۹ و ۱۰ شهرک صنعتی الوند برای صنف درودگران در شهر و نیز ایجاد مجتمع صنایع چوب همدان به قیمت کارشناسی رسمی اقدام کند».

قراباغی در این خصوص اظهار کرد: همواره از مشاغل مزاحم و وجود آلاینده صحبت شده و شعار ساماندهی آنها را داده‌ایم در حالی که متاسفانه طی چند سال اخیر اتفاق خاصی نیفتاده است.

وی بیان کرد: از آنجا که شغل درودگران پرسروصدا بوده و مزاحمت‌هایی ایجاد می‌کنند و بارها پلمب این مغازه‌ها مطرح شده، گفته می‌شود جایی برای آنها ایجاد شود تا بتوانند بدون مزاحمت فعالیت کنند و به همین خاطر واگذاری بلوک‌های ۹ و ۱۰ مطرح است.

لازم به ذکر است در خصوص ساماندهی مشاغل مزاحم از سوی شهرداری هم موافقت شد اما مقرر شد متن توافقنامه به شورای شهر ارسال شود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت