وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 13 آذر 1398 ساعت 08:18   |   کد مطلب: 38363
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر عنوان کرد:
تأکید بر تشکیل کمیته تخصصی «شهر سبز» در همدان
رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان با تأکید بر اینکه کمیته تخصصی «شهر سبز» باید تشکیل شود؛ گفت: انتظار می‌رود در حوزه شهر سبز به همت و همراهی مجموعه محیط زیست استان، در راستای بهبود کیفیت محیط زیست و هوای پاک همدان حرکت کنیم.

به گزارش نافع، ابراهیم مولوی در نشست صمیمی اعضای شورای شهر با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه از گذشته همدان به عنوان باغ‌شهر معروف است، اظهار کرد: متأسفانه با گذشت زمان قسمت اعظم باغ‌های شهر به مسکونی تبدیل شده است.

وی با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با محوریت همدان؛ پایلوت شهر سبز جهان اسلام در دوره چهارم شورای شهر همدان، عنوان کرد: در این راستا همایش دو روزه قابل توجهی به عنوان یک برند در شهر همدان برگزار شد که انتظار می‌رود دومین همایش شهر سبز پایدار نیز برگزار شود.

مولوی اظهار کرد: شهر سبز پایدار جهان اسلام، یک برند و نشان بین‌المللی است که کلان‌شهر و کهن‌شهر همدان می‌تواند با این عنوان در مجامع جهانی بدرخشد.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان همچنین گفت: جلوگیری از صدور پروانه ساختمانی بلندمرتبه‌سازی در جنوب شهر و همچنین پیاده‌راه‌سازی معابر اصلی شهر از جمله اقدامات مناسب مدیریت‌شهری همدان در حوزه محیط زیست محسوب می‎شود.

* عسگریان: مدیریت‌شهری، چارچوب محیط زیست را رعایت می‌کند

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان در ادامه با بیان اینکه در مقاطع قبل منتظر دریافت پیام‌های زیست‌محیطی بودیم؛ گفت: مدیریت‌شهری در حوزه ساخت‌وسازها، چارچوب محیط زیست را رعایت کرده است.

سید مسعود عسگریان اظهار کرد: در کمیته کارشناسی فنی کمیسیون ماده 5 پیشنهاد شد در هنگام ارائه پروانه ساختمانی به شهروندان منوط به شرط کاشت درخت در پیاده‌رو مقابل منازل و همچنین 40 درصد فضای باز داخل منازل مسکونی شود که این مهم، اثرات مثبتی را به دنبال داشت.

وی افزود: مدیریت شهری آمادگی کامل این مهم را دارد که در کمیته‌های تخصصی مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان به طرح و بررسی دقیق مباحث زیست‌محیطی بپردازند.

عسگریان معتقد است: تعامل و همدلی یکی از ویژگی‌های قابل توجه مدیران همدانی در راستای توسعه شهر است.

* فتحی: اقدامات مدیریت‌شهری  برای جبران خسارات زیست‌محیطی است

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان در ادامه این نشست؛ احداث شبکه‌های جدید فاضلاب و اصلاح سیستم جمع‌آوری فاضلاب شهری را از مهمترین اقدامات ارزشمند برشمرد و گفت: در گذشته اراضی سبزی‌کاری با آب فاضلاب آبیاری می‌شد و سالیان سال شهروندان همدانی با این معضل شهری که با حدود ۹۰ درصد آلودگی همراه بود؛ درگیر بودند.

علی فتحی افزود: حدود 100 هکتار باغ‌شهر در سطح دانشگاه آزاد در دست پیگیری است که در نظر داریم با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی، بخشی از آسیب به محیط زیست را جبران کند.

وی ادامه داد: ایجاد پارک جنگلی 100 هکتاری ولایت فخرآباد و 230 هکتاری اکباتان همراه با کاشت درختان شناسنامه‌دار به همت شهروندان همدانی، از جمله اقدامات مدیریت شهری است که کمک حال مکحیط زیست استان خواهد بود.

فتحی با تأکید بر اینکه بسیاری از اقدامات مدیریت شهری در دوره پنجم شورا  در راستای جبران بسیاری از ضررهای زیست‌محیطی همدان است؛ گفت: در شورای پنجم کمترین قطع درخت را در سطح شهر همدان شاهد بوده‌ایم.

وی؛ آمادگی همکاری کمیسیون خدمات شهری را با مجموعه محیط زیست استان اعلام کرد و گفت: با کمک اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان، درصدد هستیم بخش محیط زیست کمیسیون خدمات شهری شورای شهر و شهرداری را فعال‌تر کنیم.

* جعفری‌نژاد بسطامی: محیط زیست در کنار مدیریت‌شهری است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان همچنین با تأکید بر اینکه به همدان باید نگاه کلان داشته باشیم تا در مسیر کلان شهر حرکت داشته باشیم؛ گفت: همدان دارای شاخص‌هایی در حد شهر کوچک است که این مهم در شأن این شهر نیست.

محسن جعفری‌نژاد بسطامی با بیان اینکه دغدغه شوراها نسبت به مباحث شهری، کاملاً مشخص است؛ افزود: مجموعه محیط زیست در کنار مدیریت‌شهری است.

وی؛ همدان را شهر سبز خواند و بیان کرد: این مهم به عنوان یک پتانسیل، بهترین ظرفیت گردشگری محسوب می‌شود.

جعفری‌نژاد بسطامی معتقد است: در حال حاضر فرصت خوبی است که به مباحث شهر سبز همدان، نگاه عملیاتی‌تر همراه با پیگیری و جدیت لازم، داشته باشیم که در این زمینه باید تمامی دستگاه‌های اجرایی استان درگیر این مهم شوند، زیرا چون جا دارد این ظرفیت را با جدیت پیگیری کنیم

وی از تشکیل نخستین اتاق فکر در حوزه محیط زیست همدان متشکل از اعضای فعال و پای کار، خبر داد.

* محمدی: شهر سبز، حمایت ویژه مدیریت ارشد را می‌طلبد

مشاور شهردار همدان در پایان با اشاره به انتخاب همدان به عنوان نخستین شهر سبز پایدار جهان اسلام، گفت: تفاهم‌نامه همدان پایلوت، شهر سبز پایدار جهان اسلام در حال تمام است که انتظار می‌رود بر اساس گام‌های اساسی که در این حوزه برداشته‌ایم و قطعاً تمامی انتظارات را برآورده نساخته است؛ پیگیری‌های لازم نسبت به تمدید آن صورت پذیرد.

حسن محمدی افزود: گام گذاشتن در مسیر شهر سبز، همراهی و حمایت ویژه مدیریت ارشد را می‌طلبد و اگر بخواهیم در این راه حرکت کنیم و از غافله عقب نمانیم، باید بخشی از مدیران مرتبط نسبت به این مهم، حساسیت بالاتری داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت