وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 10 آذر 1398 ساعت 07:39   |   کد مطلب: 38325
فرماندار تویسرکان به بخشی از موضوعات و مشکلاتی که این روزها گریبانگیر شهرستان تویسرکان است، پرداخت و پاسخ آنها را داد.

به گزارش نافع، ۲۵ اردیبهشت‌ماه سال جاری طی مراسمی سیدرسول حسینی سکان فرماندار تویسرکان را از حبیب مومیوند تحویل گرفت، حسینی در ماه‌های اول کار خود طبق خواسته استاندار پیگیری و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی این شهرستان را در دستور کار خود قرار داد و طی چندین مرحله با همراهی دستگاه‌های مربوطه پای درد و دل صاحبان این واحدها نشست.

وی بازدید از کتابخانه‌ها، گلخانه‌ها و پروژه‌های عمرانی و دیدارهای مردمی و... در راستای بررسی مشکلات، نیازها و رفع آن‌ها را در مدت ۶ ماه پست مسئولیتی فرمانداری تویسرکان در دستور کار خود قرار داد.

خبرنگار فارس به منظور دریافت پاسخ برخی سوالات که شاید سوال شهروندان هم باشد با فرماندار تویسرکان به گفت‌وگو پرداخته که در زیر می‌خوانید.

فارس: سوال اول را به موضوع فرهنگی ـ اجتماعی اختصاص می‌دهم، در حال حاضر کتابخانه کودک و نوجوان «عترت» فعالیت‌های فرهنگی خوبی دارد که باعث رضایتمندی اعضای آن شده است اما موضوع حضور معتادان متجاهر در اطراف این کتابخانه سبب نگرانی والدین و مسوولان این مجموعه فرهنگی شده، تمهیدات اندیشیده شده در این خصوص را بفرمایید.

کتابخانه «عترت» اولین کتابخانه تخصصی کودک و نوجوان با مزیت‌های بالا و با خدمات‌دهی خوب در شهرستان در حال فعالیت است، به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی به اتفاق اعضای انجمن کتابخانه‌های تویسرکان و تنی چند از مسوولان از کتابخانه «عترت» بازدید داشتیم.

 

اما دو ایراد عمده در محیط اطراف این کتابخانه وجود دارد؛ فضای اطراف پارک در ابعاد طول و عرض سه الی چهار متری بدون فضای سبز است، در واقع فضای فیزیکی از لحاظ فضای سبز مناسبی نیست.

بر اساس ابراز این نگرانی دو ماه پیش از کتابخانه عترت به همراه اعضای شورای تأمین و سرپرست شهرداری بازدید کردیم؛ اما معتاد تابلو و متجاهر ندیدیم. به همین منظور جلسه‌ای با شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر با دعوت از سرپرست دبیرخانه مواد مخدر استان و مدیرکل بهزیستی برگزار کردیم. از مدیرکل بهزیستی قول جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر که گفته می‌شود در آن پارک حضور پیدا می‌کنند، گرفته شد. بهزیستی شهرستان در این زمینه دو مانور انجام داد اما افرادی با این مشخصات در اطراف کتابخانه «عترت» دیده نشد.

البته جلسه‌ای نیز با پلیس مبارزه با مواد مخدر برای جمع‌آوری این افراد در ساعات مختلف انجام خواهیم داد، ضمن اینکه کمپ‌های ترک اعتیاد برای بانوان و آقایان در شهرستان فعال شده است. پیشنهاد تبدیل فضای پیرامون کتابخانه به پارک کودک و یا پوشش خلأ بین فضای سبز و فضای خالی موجود در آنجا و ساماندهی این محیط به شهرداری را داده‌ایم.

سرویس بهداشتی ویژه بانوان در این فضا فعال نبود که این موضوع هم باید تعیین تکلیف شود. هفته آینده یک جلسه در این خصوص خواهیم گذاشت، گرچه شهرداری تویسرکان با سرپرستی مدیریت می‌شود؛ اما شهرداری قول داد کار عمرانی در این قسمت را شروع کند.

فارس: سالیان متمادی است که طرح توسعه بارگاه حضرت حبقوق نبی(ع) تنها در حد حرف مطرح است و هنوز کش و قوس‌ بین میراث فرهنگی و اوقاف در این خصوص شاهد هستیم، برنامه شما برای حل این موضوع چیست؟

متولی بقاع متبرکه به لحاظ مذهبی بودن آن با اوقاف و ترمیم و نگهداری آن به لحاظ تاریخی بودن آن با میراث فرهنگی است؛ این دو دستگاه بیشتر با هم اختلاف نظر دارند؛ منتهی اطراف این بقعه فضای سبزی هست که شهرداری وارد شده است. چند بار از این اثر تاریخی و وضعیت آن بازدید کردیم، در همین راستا جلسه‌ای را با میراث فرهنگی و دستگاه‌های مربوطه با مسئولیت امام جمعه گذاشتیم.

 این آرامگاه یک مکان مقدس مذهبی است که به محل تفریح برخی از افرادی که نباید، تبدیل شده است. باوجود اینکه میراث فرهنگی محدودیت‌های قانونی دارد اعتباری از فرمانداری و اعتباری از آن در نظر گرفتیم و مقرر شد در صورتی که به حریم بارگاه خدشه‌ای وارد نشود اطراف آن را حصارکشی کنند تا ممانعت اولیه از حضور این افراد در راستای حفظ جایگاه این پیامبر عظیم‌الشأن صورت گیرد.

همچنین برای حفظ قداست این بارگاه در پنج ماه اخیر ادامه و استمرار ساخت و ساز ارتفاع دادن به ساختمان‌های مشرف به این بقعه حتی اگر ستون هم بالا رفته باشد را ممنوع کردیم، همچنین قول مساعد مدیرعامل شرکت برق همدان در بازدید از آرامگاه حضرت حبقوق نبی(ع) به منظور انجام نورپردازی این بقعه از اعتبارات شرکت برق را گرفتیم، قول می‌دهم که انجام شود.

شهرداری مسوول نگهداری فضای سبز است و از قبل هم موافقتنامه فضاسازی و معابر ورودی تعریف شده که پیشرفت فیزیکی نسبتاً خوبی داشته، امسال هم اعتباری در اختیار شهرداری گذاشته‌ایم.

نماینده ولی فقیه در همدان نیز بعد از بازدید آرامگاه حضرت حبقوق نبی(ع) طی نامه‌ای توجه به این مکان به عنوان یک فضای مذهبی و مقدس را از استاندار خواستند، طبق قول مدیرکل میراث فرهنگی و صحبت با امام جمعه و تاکید استاندار باید متولی این اثر مذهبی تاریخی مشخص شود.

 امیدوارم بتوانیم در اولین فرصت ممکن پیرو جلسات برگزار شده با اینکه محدویت‌ها و موانع قانونی میراث فرهنگی که ممکن است به حق باشد، کارشناسان را قانع کنیم مسقف کردن این فضا از لحاظ علمی به میراث خدشه‌ای وارد نکند، باید این طرح را انجام دهیم.

البته این قانون شده و قانون هم بر دستورالعمل و بخشنامه ارجح است، ما نمی‌توانیم بگوییم این کار باید انجام شود، اما به طور حتم این امر یکی از دغدغه‌های ما هم هست. تلاش می‌کنیم تا سه ماه آینده با انجام پیگیری و مکاتبات لازم و استمرار جلسات موانع قانونی و ضوابط را به گونه‌ای حل کنیم که اوقاف و یا میراث فرهنگی تحویل گیرد.

فارس: شورای شهر تویسرکان این دوره، از آغازین روزهای فعالیت خود تا به امروز به دو گروه تبدیل شده است به نحوی که این اختلاف بر عملکرد آن تاثیر زیادی گذاشته و هم‌اکنون وضعیت نابسامان آن بر ارائه خدمات به مردم سایه افکنده است، آیا وقت آن نرسیده قانون ورود کند؟

اختلاف نظرها در شوراها مسبوق به سابقه بوده؛ البته مطلع هستم شورای شهر تویسرکان تا انحلال هم پیش رفته است. اکنون اختلاف نظر بین اعضای شورا در یک گروه پنج نفره و یک گروه دو نفره است؛ حکم تعلیق نفر پنجم این گروه از شورای اسلامی را دادستان داده است، طبق قانون تبرئه شدن یا نشدن فرد تعلیقی باید طی ۶ ماه بررسی شود؛ اما ما نمی‌گذاریم این کار به این مدت زمان بکشد، قول می‌دهیم تا پایان همین ماه تعیین تکلیف کنیم.

 با توجه به نامه‌ای که از قبل ارسال کردیم فردی که تعلیق گرفته فعلا باید کنار باشد و فرد جایگزین، کار او را انجام دهد؛ اگر فرد جایگزین علی‌البدل اول بیاید که شنیده شده که احتمالا به دلیل اینکه فرد تعلیقی ممکن است تبرئه شود، نیاید، پس فرد علی‌البدل بعدی باید حاضر شود؛ البته این موضوع هم بستگی دارد شورا در پاسخ نامه‌ای ارسالی ما چه تصمیمی می‌گیرد، ما تاکید خواهیم کرد کار باید در زمان مقرر انجام شود.

قانون انتخابات یکسری خلأها دارد، طی برگزاری سه جلسه با اعضای هیأت تطبیق شهرستان بررسی‌های لازم در خصوص مشکلات شورای اسلامی شهر تویسرکان صورت گرفته است.

انتظار بر این است اعضای شورا اختلاف سلیقه سیاسی، شخصی و کار اجرایی را کنار بگذارند و اجازه ندهند کار مردم روی زمین بماند. بنده از لحاظ قانونی می‌توانم اعمال ماده قانونی بدهم؛ اما نمی‌خواهم از این راه وارد شوم. اگر نتوانیم در قالب کدخدامنشی و استفاده از بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها مشکل را حل کنیم مجبورم از جایگاه قانونی استفاده کرده و تصمیمی که در قانون هم هست را برای انحلال شورا اجرا کنم.

فارس: سوال بعدی اینکه چرا شهردار شدن آقای پیری قانونی نشده و خبر تایید ایشان در فضای مجازی و حتی با تبلیغات محیطی انتخابش به عنوان شهردار اعلام می‌شود؟

احسان پیری به طور رسمی و قانونی شهردار نشده و در حال حاضر سرپرست شهرداری است، برای تایید شدن شهردار باید فرایند قانونی آن طی شود، حکم شهردار در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر را باید وزیر کشور و شهرهای نظیر تویسرکان را باید استاندار امضا کند.

اعلام این موضوع چه در فضای محیطی شهر و چه در فضای مجازی اشتباه است، بنده در این خصوص طبق ضوابط هم شفاهی و هم کتبی موضوع را به شورای اسلامی شهر تذکر دادم؛ براساس تاکید و تذکر داده شده بنرها از سطح شهر جمع‌آوری شد.

فارس: در مورد نتیجه تشکیل ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان همدان در خصوص رفع مشکلات و تامین نیازهای واحدهای تولیدی تویسرکان هم برایمان بگویید. 

در پاسخ به این سوال وضعیت چند شرکت را برایتان تشریح می‌کنم.

شرکت حمیل: این واحد تولیدی اکنون با ۱۰ درصد از ظرفیت خود کار می‌کند، برق و گاز این شرکت بارها قطع شد، بنده شخصا برای حل مشکل این واحد ورود کردم و بیش از چهار بار بازدید داشتیم. حدود ۱۵۰ میلیون تومان به اداره برق ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون تومان به تامین اجتماعی و ۱۰۰ میلیون تومان به اداره گاز بدهی دارد، شرکت برق حاضر به تقسیط ماهانه به میزان یک میلیون تومان طلب خود شده است و شرکت برق و گاز شهرستان تا پایان امسال با هدف مساعدت به این واحد تولیدی مهلت دادند و با اینکه بخشودگی تامین اجتماعی شامل آن شد؛ اما صاحبان شرکت تولیدی حمیل هیچ اقدامی نکردند.

مقرر شده پنج درصد یا نهایت ۱۰ درصد شرکت حمیل به بانک پرداخت کند که براساس مصوبه ستاد تسهیل۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان بوده که صاحبان شرکت هم پذیرفتند پرداخت کنند، در صورت پرداخت این مبلغ بدون وثیقه ۲۴ میلیارد تومان به عنوان تامین خسارت و سرمایه در گردش به این واحد تولیدی داده ‌می‌شود.

در آخرین رایزنی که با صاحبان این واحد تولیدی شد، گفته‌اند به همین منظور ملکی را برای فروش گذاشته‌اند، درخصوص حل مشکل شرکت حمیل اقدامات گسترده‌ای در قالب جلسه و مکاتبه داشتیم، خود فرد سرمایه‌گذار آنچنان مایل نیست.

شرکت الیاف‌سازان: پروژه الیاف‌سازان تقریبا ۹۵ درصد پیشرفت دارد که اخذ تسهیلات مطالبه صاحبان این شرکت در بازدید وزیر صنعت معدن و تجارت بود که بانک تجارت قول پرداخت را داد، در شهرستان بنده و در سطح کلان نماینده مردم تویسرکان در مجلس پیگیری کردند، موافقت آن گرفته شده امیدواریم به زودی پرداخت شود و ما در دهه فجر شاهد بهره‌برداری آن باشیم.

شرکت مهان کاغذ: پیرو بازدید مدیرعامل بانک صنعت، معدن و تجارت از این شرکت که حدود ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، قول پرداخت وام برای این واحد طی ۴۰ روز داده شد. اگر وقفه‌ای در انجام کار اجرایی پروژه مهان کاغذ ایجاد شد، تنها به دلیل تحریم‌ها بوده است.

کشتارگاه صنعتی: طی ۶ ماهه مسئولیت بنده به عنوان فرماندار تویسرکان حداقل ۲۰ بار از پروژه در حال احداث کشتارگاه بازدید شده، زمین این طرح تملک شده و از لحاظ فیزیکی کار ساختمانی آن ۴۰ درصد پیشرفت دارد، تخصیص آب عمده‌ترین مشکل این طرح بود که در کارگروه تسهیل حل شد.

تپه ریواسیجان: پروژه تپه ریواسیجان که حدود 30 سال قدمت دارد، طی جلسات مختلف و جلسه‌ای که با سرمایه‌گذار داشتیم، مشخص شد که گویا سرمایه‌گذار چندان انگیزه‌ای برای ادامه کار ندارد انشاءالله در جلسه ستاد تسهیل رفع موانع تولید وضعیت تپه ریواسیجان را پیگیری می‌کنیم.

واحد تولیدی مرغ طلایی: واحد تولیدی مرغ طلایی در تملک بانک ملی است رئیس بانک ملی پیگیری این واحد را به کارگروه تسهیل تفویض کرده است. بنده با همه اعضای خانواده صحبت کردم، بر اساس اختلاف صاحبان سهام که خصوصی‌ است مدیرعامل بانک استان، معاون اقتصادی استاندار با همراهی دستگاه‌های متولی مشکل مرغ طلایی در راستای اشتغال‌زایی در این واحد تولیدی حضور یافتند و مشکل از نزدیک بررسی شد.

همچنین ما با صاحبان واحد تولیدی مرغ طلایی به منظور حل مشکل جلسه گذاشتیم؛ اما اختلافات قابل حل نبود، اخیرا با متولیان و صاحبان سرمایه صحبت کردیم قول دادند نهایتاً تا ۱۵ آذرماه این مشکل را حل کنند اگر مشکل حل نشود ما مجبوریم مشکل این واحد تولیدی را به کمیته قضایی ستاد تسهیل ببریم؛ امیدواریم که تلاش‌ها به نتیجه برسد و کار به این بخش نرسد.

جلسه ستاد تسهیل شهرستان را با حضور صاحبان واحدهای تولیدی برگزار کردیم، طی چهار ماهه اخیر مشکل واحدهای چون مرغ طلایی با تمام توان و با هدف رونق گرفتن اشتغال و تولید در سطح شهرستان در حال پیگیری است.

فارس: ضمن تشکر از توضیحات شما، ما در شهرستان با گلایه‌مندی مردم از برخورد نامناسب ادارات با ارباب رجوع به ویژه بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به زوج‌های جوان و واحدهای تولیدی مواجهیم، پاسخ شما در این زمینه چیست؟

اگر نهادی با ارباب رجوع برخورد نامناسب کرده باشد بنده و همکارانم دست ارباب رجوع را گرفته و به اداره مربوطه می‌رویم.

در مدت قبول مسئولیت به عنوان فرماندار سه یا چهار مورد برای وام ازدواج به بنده مراجعه کردند که پس از پیگیری، بانک عامل قول پرداخت در موعد مقرر داد. زوج‌های جوانی که ممکن است در این زمینه مشکلی داشته باشند بعد از ثبت در سامانه اول باید به بانک عامل مراجعه کنند، اگر پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکردند روزهای سه‌شنبه که برنامه ملاقات عمومی با فرماندار است، مشکل را به فرمانداری ارجاع دهند. بنده و همکارانم آمادگی پاسخگویی به شهروندان با هدف رفع مشکلات و نیازها را داریم چراکه کار برای مردم را وظیفه خود می‌دانیم؛ علاوه بر این تاکید استاندار است که ملاقات‌های عمومی و ارتباط مردمی را در دستور کار خود قرار دهیم.

صاحبان واحدهای تولیدی نیز در هر زمان که در روند دریافت تسهیلات به مشکل برخوردند به ما مراجعه کنند تا مشکل را در ستاد تسهیل رفع موانع تولید بررسی و رفع کنیم. هماهنگی تلفنی با بانک کشاورزی به عنوان بانک عامل برای سرمایه‌گذاری پنج نفر در حوزه گلخانه و هتل انجام شد، قرار است افراد سرمایه‌گذار به اتفاق نماینده فرماندار در خصوص موضوع مورد نظر با سرمایه‌گذار نشست داشته باشند.

فارس: ضمن تشکر از توضیحات شما، ما در شهرستان با گلایه‌مندی مردم از برخورد نامناسب ادارات با ارباب رجوع به ویژه بانک‌ها برای اعطای تسهیلات به زوج‌های جوان و واحدهای تولیدی مواجهیم، پاسخ شما در این زمینه چیست؟

اگر نهادی با ارباب رجوع برخورد نامناسب کرده باشد بنده و همکارانم دست ارباب رجوع را گرفته و به اداره مربوطه می‌رویم.

در مدت قبول مسئولیت به عنوان فرماندار سه یا چهار مورد برای وام ازدواج به بنده مراجعه کردند که پس از پیگیری، بانک عامل قول پرداخت در موعد مقرر داد. زوج‌های جوانی که ممکن است در این زمینه مشکلی داشته باشند بعد از ثبت در سامانه اول باید به بانک عامل مراجعه کنند، اگر پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نکردند روزهای سه‌شنبه که برنامه ملاقات عمومی با فرماندار است، مشکل را به فرمانداری ارجاع دهند. بنده و همکارانم آمادگی پاسخگویی به شهروندان با هدف رفع مشکلات و نیازها را داریم چراکه کار برای مردم را وظیفه خود می‌دانیم؛ علاوه بر این تاکید استاندار است که ملاقات‌های عمومی و ارتباط مردمی را در دستور کار خود قرار دهیم.

صاحبان واحدهای تولیدی نیز در هر زمان که در روند دریافت تسهیلات به مشکل برخوردند به ما مراجعه کنند تا مشکل را در ستاد تسهیل رفع موانع تولید بررسی و رفع کنیم. هماهنگی تلفنی با بانک کشاورزی به عنوان بانک عامل برای سرمایه‌گذاری پنج نفر در حوزه گلخانه و هتل انجام شد، قرار است افراد سرمایه‌گذار به اتفاق نماینده فرماندار در خصوص موضوع مورد نظر با سرمایه‌گذار نشست داشته باشند.

فارس: از وقتی که در اختیار گذاشتید سپاسگزارم، در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید

 

من هم از شما تشکر می‌کنم، از دیگر موضوعاتی که مورد پیگیری قرار گرفته، تلاش برای رفع مشکل راه دسترسی دانشکده فنی و منابع طبیعی است، امسال دانشکده تعدادی دانشجوی دختر پذیرش کرده است، ما موظف به تسهیل مسیر تردد به دانشکده هستیم به همین منظور طی بازدیدی با حضور مسوولان مربوطه مشکلات را از نزدیک بررسی کردیم.

موضوع آخر اینکه شهرستان تویسرکان که در اغتشاشات سال ۹۶ به آشوب کشیده شده بود اکنون یکی امن‌ترین شهرستان‌های کشور است، این موضوع نشان از تلاش شبانه‌روزی و بی‌وقفه مسوولان در سطح شهرستان دارد، از همین جا لازم می‌دانم از حضور مردم تویسرکان در تجمع خودجوش روز ۲۹ آبان در محکومیت اغتشاشگران و حمایت از «امنیت و اقتدار ملی» تشکر کنم.
منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت