وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 6 آذر 1398 ساعت 07:46   |   کد مطلب: 38290
مسؤول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین(ع) همدان با اشاره به حمایت از طرح‌های نوآور و محصول‌محور در این سازمان، نمونه یکبارمصرف تیغه لارنگوسکوپ، دستگاه میکروموتور جراحی چشم و کرم درمان بیماران دیابتی بخشیاز این اختراعات بوده است.

به گزارش نافع، ولی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به برگزاری نمایشگاه دستاوردهای انقلاب اسلامی در تالار قرآن همدان اظهار کرد: به مناسبت چهلمین سال تاسیس شجره طیبه بسیج نمایشگاهی از دستاوردهای مختلف تا موضوعات معرفتی دایر شده است.

وی با بیان اینکه غرفه سازمان علمی و فناوری متعلق به ماست گفت: در این غرفه به مناسبت چهلمین سال تاسیس بسیج ۴۰ مورد از آثاری که طی سال‌های گذشته از مخترعان و نوآوران حمایت شده بود را در معرض دید عمومی قرار داده‌ایم.

مسؤول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان بیان کرد: برخی از این آثار نمونه اولیه و آزمایشگاهی هستند و هنوز به مرحله صنعتی نرسیده‌اند اما برخی هم نمونه صنعتی دارند و به تولید انبوه رسیده‌اند و با اشتغالزایی نیازمندی‌های کشور را برطرف کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در کنار نمایشگاه جشنواره جهادگران علم و فناوری برگزار شد و در آن از برترین‌های علمی در اقشار اندیشه‌ورز تقدیر شد گفت: این جشنواره با هدف شناسایی، تجلیل و الگوسازی در بین آحاد بسیجی برگزار شد که ۴۰ نفر از برترین‌های علمی در اقشار مختلف تجلیل شدند.

ابراهیمی با بیان اینکه بسیج علمی یک ظرفیت و توانی دارد که با استفاده از آن سعی کرده‌ایم حداکثر بهره‌مندی را از طرح‌ها داشته باشیم خاطرنشان کرد: برای حمایت از طرح‌ها دو شرط تعیین شده که یکی از آنها جنبه نوآوری و دیگری محصول‌محور بودن است.

وی با اشاره به اینکه سازمان از طرح‌های تکراری که دیگران در آن ورود داشته‌اند، حمایت نمی‌کند بلکه بعد نوآوری بسیار حائز اهمیت است گفت: چون در شرایط تحریم هستیم و برخی از کالاها به سختی وارد کشور می‌شود، می‌توانیم طرح‌هایی را در این راستا حمایت کنیم که تولید داخل باشد.

مسؤول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با تاکید به اینکه دومین شرط حمایت محصول‌محور بودن ایده‌ها و ابتکارات است افزود: ایده‌ای که منجر به تولید محصول شود مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: تحقیقات و پژوهش‌های نظری را رد نمی‌کنیم چون پایه و اساس ابتکارات پژوهش‌های نظری هستند و این طرح ها نیز در جای خود مفید و موثر خواهند بود اما به دنبال این هستیم علم و دانش نمود عملی پیدا کند و مشکلی از مشکلات جامعه را برطرف کند.

ابراهیمی با اشاره به اینکه سال گذشته به دلیل مشکلات استان اولویت‌هایی را تعریف کردیم گفت: در حوزه کشاورزی و تغییر اقلیم، بر روی مشکل آب تمرکز کردیم و ۲۰ تا ۳۰ طرح‌ به طرح‌های دیگری در این زمینه اختصاص یافت اما عمده طرح‌ها در حوزه آب و کشاورزی بوده است.

وی با بیان اینکه برخی از طرح‌ها ممکن است خارج از حیطه کاری ما باشد اما آمادگی داریم از ظرفیت سازمان مرکزی نیز استفاده کنیم افزود: حمایت مالی ما از طرح‌ها اعطای ۵ میلیون تومان وام بلاعوض بوده که کمتر سازمانی در این زمینه ورود دارد.

مسؤول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اشاره به اینکه اگر هزینه‌های مورد نیاز طرح‌ها بیشتر از مبلغ تعیین شده ما باشد آنها را به سازمان مرکزی ارجاع می‌دهیم خاطرنشان کرد: حمایت کارگاهی و مشاوره‌ای در کنار حمایت مالی که کامل‌کننده یکدیگر هستند، مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه طرح‌ها حمایت مالی، کارگاهی و مشاوره‌ای می‌شود تا محصول خوب و با کیفیت ارائه شود گفت: به عنوان مثال از دستگاه بسته‌بندی دستمال کاغذی حمایت کرده‌ایم که پرکردن و دوختن دستمال کاغذی را انجام می‌دهد، این نوع دستگاه‌ها وارداتی هستند اما دستگاهی که مخترع ما آن را ساخته در کشور وجود ندارد.

ابراهیمی با بیان اینکه کارگاهی که با این دستگاه کار می‌کند بسیار راحت بوده و هم اینکه تمام قطعات دستگاه توسط مخترع ساخته شده است افزود: یکی دیگر از اختراعات در خصوص ریزجلبک‌هاست که در صنایع غذایی، دامی و دارویی می‌تواند کاربرد خوبی داشته باشد که به تولید انبوه رسیده است.

وی با اشاره به کِرمی توسط آقای رشیدی به نام «نیکا» در درمان بیماران دیابتی و جلوگیری از قطع عضو ساخته شده است گفت: این مخترع کرم نیکا را چند سال پیش ساخته که به تولید انبوه رسیده و مجوز سازمان غذا و دارو را هم دارد.

مسؤول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با بیان اینکه دستگاه تقطیر از دیگر اختراعات حمایت شده که می‌تواند از مرکبات، اسانس تهیه کند که هنوز به تولید انبوه نرسیده است افزود: اختراع دستگاه میکروموتور جراحی چشم از دیگر موارد است، این دستگاه نمونه خارجی دارد که نمونه داخلی با کیفیت بهتر و رفع معایب نمونه خارجی ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: نمونه یکبار مصرف تیغه لارنگوسکوپ ساخته شده که نمونه خارجی آن چندین بار مصرف است و در آن احتمال انتقال بیماری از یک فرد به فرد دیگر بالاست.

ابراهیمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا طرح‌هایی وجود داشته که قرار بوده از خارج حمایت شوند اما با ورود شما این اتفاق رخ نداده باشد؟ گفت: چند مورد در این زمینه داشتیم؛ اگر از ظرفیت نخبگان حمایت نکنیم دلسرد می‌شوند و یا سعی می‌کنند آن را در جای دیگری به نتیجه برسانند.

وی تصریح کرد: اگر مسوولان از این طرح‌ها حمایت کنند که این حمایت تنها به موضوع مالی برنمی‌گردد، مخترعان طرح‌های خود را در کشور به منصه ظهور می‌رسانند اما اگر بی‌مهری‌ شود سعی می‌کنند در جای دیگری طرح را معرفی کنند.

مسؤول سازمان علمی و پژوهشی سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اشاره به اینکه ما سعی کرده‌ایم وقتی طرح‌هایی معرفی می‌شوند تا حد امکان شرایط لازم را برای آنها فراهم کنیم افزود: ممکن است طرح‌هایی از مبادی علمی و پژوهشی توسط کارگروه تخصصی و علمی ما رد شوند و نتوانیم حمایت کنیم که سعی می‌کنیم به صورت منطقی پاسخی به آنها بدهیم تا درصدد رفع مشکل باشند.

وی با بیان اینکه در راستای اقتصاد مقاومتی نگاه به ظرفیت‌های درون بسیار حائز اهمیت است تا آنها را حمایت و پرورش دهیم بیان کرد: مقام معظم رهبری موضوعی را از چرخه علم و فناوری مطرح می‌کنند که ناظر بر اقتصاد مقاومتی است.

ابراهیمی با تاکید به اینکه پایه اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان بودن آن است بیان کرد: اقتصادی که بر اصول دانش باشد موفق است و نگاه به ظرفیت داخلی و اشتغال و کارآفرینی در این راستا مورد توجه است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما