وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 20 آبان 1398 ساعت 22:26   |   کد مطلب: 38157
این روزها با ورود سبک زندگی اینفلوئنسرها به زندگی روزانه افراد عادی شاهد بروز پدیده‌های غیرقابل‌توجیه هستیم.

به گزارش نافع، اینفلوئنسرها همان افرادی شناخته‌شده در فضای مجازی هستند که با تعداد دنبال کننده‌های بالا به زندگی جوانان نفوذ پیدا کرده و به‌صورت خواسته یا ناخواسته بر زندگی آن‌ها تأثیر گذاشته ضمن اینکه هیچ‌گونه نظارتی بر آن‌ها نیست و گاهی رفتاری اشتباه را به‌صورت جامع در جامعه رواج می‌دهند. یکی از همین رفتارهای تحمیل‌شده به جامعه فعال در فضای مجازی همان برگزاری مراسم عقد به‌صورت «آریایی» است که امروزه بسیار شاهد آن هستیم.

عقد آریایی به این صورت برگزار می‌شود که عاقد می‌گوید «داماد نازنین! به همسرت نگاه کن با عشق بااحساس و بگو به نام ایزد مهر آفرین. من تو را برگزیدم از میان همه خوبان. برای زیستن در کنار تو. میان این گواهان با تو پیمان می‌بندم. وفادار تو باشم. در هرلحظه و هر جا، پذیرا می‌شوی آیا؟ تو با من این‌چنین هستی که من با تو؟» در ادامه عاقد به عروس خانم می گوید «به این احساس قشنگ آقای داماد ادای دین کنید و این احساس را مضاعف کنید؛ به نام نامی یزدان. پذیرا می‌شوم مهر تو را از جان. هم‌اکنون بازمی‌گویم میان انجمن با تو، من هم وفادار تو خواهم بود. در هرلحظه و هر جا.»

با توجه به اینکه این عقد به‌صورت اختیاری  و به درخواست زوجین در دفاتر ازدواج برگزار می‌شود اما زوج‌ها اصرار شدیدی برای برگزاری مراسم عقد خود به این صورت داشته و تمایل دارند این لحظه را به‌صورت آریایی ثبت کند.

یکی از زوجینی که به‌تازگی عقد خود را به‌صورت آریایی برگزار کرده بود، به خبرنگار ایسنا گفت: این مراسم بسیار شکیل‌تر از مراسم عقد سنتی بوده و دوست داشتم هرگاه این صحنه را می‌بینم برایم تداعی پیمانی که با همسر خود بستم، باشد.

او ادامه داد: این روزها دیگر هر عروس و دامادی بخشی از فیلم عقد آریایی‌اش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر می‌کند و من هم دوست داشتم که این فیلم را داشته باشم.

عقد آریایی که با نام دیگر «گواه‌گیری» در بین مردم رایج شده، بنا به گفته برخی در ایران باستان نیز برای برقراری پیوند بین زوجین اجرا می‌شده است اما برخی منکر این نوع عقد در ایران باستان می‌شوند و آن را جعلی می‌دانند. به هر صورت، حدود چهار، پنج سالی می‌شود که این نوع عقد در کشور ما باب شده و برخی از عروس و دامادها علاقه دارند این آئین را که بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، به‌عنوان مراسم جایگزین عقد سنتی و بعضی دیگر در کنار مراسم عقد رسمی برگزار کنند.

هر چند کاشف به عمل آمد اصل متن خوانده شده در عقد آریایی از اشعار «فریدون مشیری » است که در سال 74 به درخواست یکی از دوستانش سروده شده و بعد از فوت مشیری در کتابی به اسم نوایی هم آهنگ باران به عنوان پیمان زندگی به چاپ می رسد. پس باستانی بودن این پیمان به نوعی زیر سوال می رود.

در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی وجود ندارد

دادستان انقلاب همدان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به منع قانونی این نوع عقد در اسلام خاطرنشان کرد: در تابستان گذشته در استان همدان گزارش‌هایی مبنی بر برگزاری عقد آریایی در دفاتر ثبت ازدواج شده بود که دادستانی برای بررسی این مسئله ورود پیدا کرد.

حسن خانجانی با بیان اینکه در واقع هیچ محضر و دفترخانه‌ای نمی‌تواند صرف خوانده شدن جملاتی تحت عنوان عقد آریایی، یک زن و مرد را به هم محرم یا عقدنامه صادر کند، تصریح کرد: ملاک و مبنای قانون و شرع همان خطبه عقدی است که به زبان عربی خوانده می‌شود و به همین علت عروس و دامادهایی که خواهان عقد آریایی هستند، اول برایشان خطبه عقد اجرا می‌شده و پس‌ از آن عقدنامه و شروط و باقی مسائل را امضا کرده و وقتی همه کارها تمام‌شده بود می‌گفتند حالا در فضای دفترخانه و پای سفره عقد و به ویژه برای فیلم‌برداری برایمان عقد آریایی هم بخوانید.

وی اعلام کرد که در برخی دفترخانه‌ها نیز فقط عقد به‌صورت آریایی خوانده می‌شد که این دفاتر موظف شده‌اند عقد را باطل کرده و مجدد مراسم عقد را به‌صورت صحیح برگزار کنند.

دادستان همدان از پلمب 10 دفترخانه در همدان که عقد آریایی انجام می‌دادند، خبر داد و گفت: در شهریورماه امسال 10 دفترخانه که مراسم عقد آریایی و غیرشرعی را برگزار کرده بودند پلمب شده و پس از اخذ تعهد این دفترخانه‌ها فک پلمب شدند.

نیمی از دفاتر ازدواج در همدان اخطار کلی گرفته‌اند

نایب‌رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق همدان نیز درباره این موضوع به خبرنگار ایسنا گفت: در همدان نزدیک به 20 دفتر مجاز ازدواج تأسیس‌شده است و با رعایت موازین اخلاقی کار خود را انجام می‌دهند.

مصطفی انصاری فر افزود:  کانون سردفتران ازدواج و طلاق با نظارت کامل بر امور دفاتر ازدواج در همدان از کوچک‌ترین شکایات مردمی گذر نکرده و مسائل را موشکافانه و روزانه رصد می‌کند.

وی درباره رواج مراسم عقد آریایی در بین زوج‌های جوان تأکید کرد: ما در قانون و شرع چیزی به نام عقد آریایی نداریم و دفاتری که این مراسم را اجرا می‌کنند، غیرمجاز هستند.

انصاری فر تصریح کرد: در تابلوی سردر دفاتر رسمی ازدواج و طلاق شماره دفتر رسمی با قید مشخصات کامل سردفتر درج‌ شده در حالیکه اگر شهروندان به تابلوی سردر دفاتر ازدواجی که در آن‌ها مراسم‌ غیرمتعارف برگزار می‌شود، دقت کنند، هیچ شماره و مشخصاتی از صاحب امتیاز درج نشده است.

وی با بیان اینکه تا کنون در استان به 10 دفتر ازدواج فعال اخطار داده شده و یک دفتر کاملاً پلمب شده است و براساس قانون حکم مقتضی برای این سردفتردار صادر خواهد شد، خاطرنشان کرد: در دفاتر ثبت ازدواج همدان مسائل قانونی و شرعی کاملاً رعایت شده و هیچ‌گونه مراسم مختلط رایج در برخی از استان‌ها، برگزار نمی‌شود و مراسم عقد به‌صورت کاملاً شرعی و قانونی انجام می‌پذیرد.

منبع:تسنیم

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما