وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 24 مهر 1398 ساعت 07:46   |   کد مطلب: 38008
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان مطرح کرد
افزایش طول رهاسازی پسماند در رودخانه «قره‌چای»
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: سالانه 40 هزار تن پسماند سفال و سرامیک در لالجین تولید می شود که 35 درصد از پسماند صنعتی استان را دربرمی گیرد.

به گزارش نافع، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، محسن جعفری نژاد بسطامی با بیان این مطلب در همایش یک روزه تکنولوژی های نوین در سفال و سرامیک استان همدان، افزود: تولید سفال و سرامیک در لالجین مزیت خوبی برای اشتغال و تولید استان است اما با توجه به حجم بالای پسماند در این شهر و مشکلاتی که عدم مدیریت صحیح پسماند طی 20 سال گذشته در لالجین ایجاد کرده، باید با استفاده از ایده های نو، کاهش پسماند و استفاده بهینه از پسماند سفال و سرامیک در سایر صنایع و روند بازیافت آنها را تسهیل بخشید.

وی ادامه داد: نگاه جامع به صنعت و تولید می تواند از بروز مشکلاتی از جمله ایجاد حجم پسماند بالا و دپوی پسماند جلوگیری کند و دنیا اکنون به این نتیجه رسیده است که توسعه صنعتی بدون رعایت ملاحظات زیست محیطی پایدار نخواهد بود.

جعفری نژاد بسطامی با تأکید بر اهمیت توجه به اقتصاد سبز در استان خاطرنشان کرد: انقلاب صنعتی در قرون هجدهم و نوزدهم موجب بروز آلودگی های زیست محیطی و از بین رفتن بخش بزرگی از منابع طبیعی زمین شد و لازم است از تجریبات سایر کشورها درس بگیریم تا دچار آن مشکلات نشویم.

وی آلودگی خاک و آلودگی منظر را از مشکلات پسماند سفال و سرامیک لالجین دانست و بیان کرد: استان و شهر همدان یک منطقه گردشگری است و لالجین به عنوان شهر جهانی سفال و سرامیک نباید آلودگی منظر و خاک داشته باشد بنابراین انتظار داریم چهره زیباتری از استان همدان در مقابل دید گردشگران نمایان کنیم.

جعفری نژاد بسطامی خواستار توجه به مسائل زیست محیطی صنعت سفال و سرامیک لالجین شد و گفت: پیش بینی هزینه های زیست محیطی طرح ها در فرآیند تولید سفال و سرامیک، از بروز مشکلات زیست محیطی و گردشگری ناشی از آلودگی جلوگیری خواهد کرد؛ ما عرصه زیادی برای دپو و رهاسازی پسماندهای سفال و سرامیک نداریم و طول 3 کیلومتری این نوع پسماند در داخل رودخانه قره چای اکنون به 6 کیلومتر رسیده است و نمی توانیم این روند را ادامه دهیم.

وی اظهار کرد: امکان استفاده از ظرفیت های قانونی در جلوگیری از آلودگی در لالجین و سایر نقاط استان وجود دارد اما با توجه به قدمت، پیشینه و فرهنگ مردم استان انتظار می رود پیش از اقدام قانونی حفاظت محیط زیست در جلوگیری از آلودگی، تولید کنندگان و سایر بخش های جامعه راسا اقدام و پیشگیری کنند.

انتهای پیام

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت