آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 1 شهريور 1398 ساعت 10:35   |   کد مطلب: 37477
عبادالله فدایی اطهر از پزشکان عمومی متعهدی است که علاوه بر حرفه مقدس طبابت به عنوان مدافع حرم در جبهه مقاومت خدمت‌رسانی کرده است.

به گزارش نافع، یکم شهریور ماه با عنوان روز پزشک، بهانه‌ای شد تا به سراغ یکی از پزشکان شهرمان برویم و دقایقی را به گپ و گفت بپردازیم.

"پزشک شدن" آرزوی بسیاری از جوانان است، با این آرزو چه می‌کنید؟

پزشکی یکی از رشته‌های پر طرفدار دانشگاهی است که بسیاری از دانش آموزان پشت کنکوری آرزوی رسیدن به آن را در سر می‌پرورانند، من نیز زمانی عاشق این رشته بودم و تلاش خود را برای رسیدن به آن به کار بردم و به لطف خدا وارد این رشته شدم. حرفه پزشکی رشته‌ای مملو از زحمت، مسئولیت، حساسیت و تعهد است. پزشکی کار آسانی نیست، سر و کار ما با سلامتی و جان انسانها است بنابراین لحظه و ذره ای کوتاهی در حرفه ما ممکن است جان بیماری را به خطر بیندازد.

بر اساس باور عموم، پزشکان پولدارترین قشر جامعه هستند، تا چه اندازه این باور را قبول دارید؟

پولدارترین که خیر؛ چرا که درآمد بسیاری از حرفه ها همانند صاحبان هتل ها، رستوران ها و حتی برخی آرایشگران بسیار بالاتر از پزشکان است و تمرکزی هم بر روی میزان درآمد آن‌ها وجود ندارد. میزان درآمد پزشکان در حد متوسط و وکمی بالاتر از متوسط است و نمی‌توان گفت همه پزشکان جزء گروه های پر درآمد قرار دارند. به عنوان مثال در بیمارستان ما (آتیه همدان)، دو یا سه پزشک متخصص درآمد بالا و نزدیک به 30 میلیون دارند وگرنه درصد زیادی از متخصصان بیمارستان دریافتیشان کمتر از 30 میلیون و حتی 10 میلیون تومان است.

علت شدت گرایش دانش آموزان به رشته تجربی و پزشکی چیست؟

متاسفانه بر اساس تبلیغات نادرستی که در سطح جامعه شکل گرفته، انگیزه بیش از 90 درصد داوطلبان رشته تجربی و پزشکی از انتخاب این رشته مباحث مالی است و گمان می‌کنند با قبولی در رشته‌های پزشکی می‌توانند به تمام آرزوهای خود برسند. بنابراین وقتی از دوران دانش آموزانی به فرزندانمان مباحث مالی پزشکی را القا می‌کینم ناخودآگاه آن‌ها را از ارزش‌های این رشته مقدس دور می‌کنیم.

چرا پزشکان وقت کافی و استاندارد را برای ویزیت بیماران نمی‌گذارند؟

وقتی حجم مراجعه بیماران زیاد باشد و از پزشک بخواهیم در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از بیماران را ویزیت کند این امر مدت زمان استاندارد ویزیت بیماران را کاهش می‌دهد. در کشور ما استانداردهای مربوط تعداد بیمارانی که یک پزشک باید در مدت زمان معینی ویزیت و معاینه کند رعایت نمی‌شود که علت آن هم عدم رعایت هرم ارجاع و دسترسی آسان به پزشکان متخصص است.

چه شد که مدافع حرم شدید؟

به عنوان یک پزشک و کسی که می‌تواند کار درمانی انجام دهد تصمیم گرفتم از فاصله‌ای نزدیک در اختیار مدافعان حرم باشم و به آن‌ها خدمت رسانی کنم. هر چه زمان خدمت رسانی به مصدومان کوتاهتر باشد بدون شک تاثیر بیشتری در حفظ سلامتی آن‌ها دارد. از مرخصی خود برای رفتن به سوریه استفاده کردم و یکی از همکاران را به عنوان نیروی جایگزین خود در بیمارستان قرار دادم.

اهمیت  "اخلاق" در حرفه پزشکی چیست؟

رعایت اخلاق حرفه‌ای و نحوه برخورد با بیماران  دو اصل مهمی است که همه پزشکان ملزم به رعایت آن هستند و خوشبختانه درصد زیادی از قشر پزشکان مجموعه ای با اخلاق هستند. باید یاد بگیریم که منافع بیمار را بر منافع خود ارجح بدانیم و بخاطر مباحث مالی و درآمد بیشتر رشته مقدس خود را زیر سوال نبریم.

پول بیشتر برابر با خوشبختی بیشتر است؟

قاطعانه میگویم هرگز. همیشه پولدار بودن به معنای خوشی و خوشبختی نیست. چه کسی می‌تواند ثابت و تضمین کند که درآمد بیشتر می‌تواند ما را خوشبخت تر کند؟. منکر تلاش برای کسب درآمد نیستم اما اینکه بگوییم  هرکه پولدارتر باشد  خوشبخت تر و بدون مشکل تر  است را قبول ندارم.

کلام آخر...

معتقدم روزی ما را خدا در هر جایی که باشیم می‌رساند، بنابراین نیازی نیست برای مال دنیا بجنگیم و شرافت خود را زیر پا بگذاریم. خداوند نعمت بزرگی در وجود پزشکان قرار داده تا وسیله‌ای برای درمان بیماران باشیم پس از  این لطف الهی سوء استفاده نکنیم. خدمت رسانی به بیماران اولویت مهم کاری ما است و بحث های درآمدی و مالی حاشیه آن است.
منبع:تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما