وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 15 مرداد 1398 ساعت 07:55   |   کد مطلب: 37291
رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با بيان اینکه تا روز گذشته 305 هزار تن خرید گندم انجام شده اما فقط 200 میلیارد تومان پرداخت شده است گفت: 40 درصد مبلغ گندم خریداری شده از کشاورزان استان پرداخت شده است.

به گزارش نافع، منصور رضوانی‌جلال در هفتمین نشست فصلی معاونین بهبود تولیدات گیاهی و مدیران زراعت سراسر کشور با بیان اینکه استان همدان 1.2 درصد مساحت کشور را دارد اما 4.9 درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند اظهار کرد: در استان همدان کشاورزان پیشرو و با تجربه و صنعتگران کشاورزی با‌ تجربه وجود دارد.

وی با بیان اینکه استان همدان در بسیاری از محصولات با میانگین عملکرد بالا‌تری تولید دارد افزود: با توجه به همه محدودیت‌ها بر افزایش بهره‌وری تاکید داریم.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه بهره‌وری سرلوحه کار قرار گرفته است ادامه داد: در حوزه تولید گندم، کلزا و محصولات استراتژیک کار آغاز شده است.

وی بیان کرد: محقق، کارشناس و کشاورز برتر گروه سه نفره‌ای را تشکیل داده‌اند تا کشاورزان و مزارعی که با پتانسیل بالا و ظرفیت پایین کار می‌کنند وارد قرارداد شوند که در سال اول 400 هکتار قرارداد بسته شد.

رضوانی‌جلال با بیان اینکه در حوزه کشت کلزا 6 هزار و 15 کیلوگرم محصول از یک هکتار برداشت شد افزود: گندم در مناطقی مانند تویسرکان 4.5 تن در هکتار برداشت می‌شود اما در یک مزرعه الگویی در همان منطقه هشت تن از هر هکتار برداشت شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه بهره‌وری باغی از 4.9 میلیون تن محصولات کشاورزی استان همدان 75 درصد در حوزه زراعت است افزود: 12.5 درصد در حوزه باغی و 12.5 درصد تولیدات بخش کشاورزی استان در حوزه دامی است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه در حوزه محصولات باغی باید بیشتر به موضوع بهره‌وری بپردازیم ادامه داد: در حوزه محصولات باغی استان همدان اولین زنجیره تولید نهال گردوی کشور افتتاح شد.

وی تأکید کرد: نخستین نهال گواهی شده گردو در استان تولید می‌شود که امیدواریم محصول این زنجیره از سال آینده وارد بازار شود.

رضوانی‌جلال با اشاره به اینکه در زمینه تولید محصولات استراتژیک چند عامل تعیین‌کننده است افزود: امروزه موضوع اصلی قیمت است و با حضور محصولات رقیب ما از نظر کشت دچار مشکل می‌شویم.

وی با اشاره به اینکه تا روز گذشته 305 هزار تن خرید گندم در استان همدان انجام شده اما فقط 200 میلیارد تومان پرداخت شده است بیان کرد: 40 درصد مبلغ گندم خریداری شده از کشاورزان استان همدان پرداخت شده است.

رئیس جهاد کشاورزی استان همدان با بیان اینکه 5 هزار و 700 تن کلزا در استان همدان خریداری شده است ادامه داد: بعد از پیگیری‌های فراوان پرداخت خرید تضمینی کلزا انجام شده و مقدار کمی باقی مانده است.
منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت