وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 14 مرداد 1398 ساعت 07:51   |   کد مطلب: 37277
زلزله کرمانشاه لرزه‌ای بر ذهن پویای جوان کارمند شرکتی بیمارستان بعثت همدان انداخت كه حاصل آن شد دو اختراع در حوزه تجهيزات پزشكی .

سید داوود رضوی جوان کارمند شرکتی بیمارستان بعثت که علاوه بر پشتکار، دغدغه بهبودی بیماران را دارد، با زلزله کرمانشاه لرزه‌ای بر ذهن پویایش می‌افتد تا با یک اختراع نیاز امروز بیماران نه تنها کشور که جهان را رفع کند.

اختراعاتی که اگر حمایت مالی و معنوی از آنها شود، می‌تواند گامی در جهت رشد علمی کشور و خودکفایی در عرصه تجهیزات پزشکی شود.

این جوان همدانی در گفت‌وگویی به تشریح اختراعات خود پرداخته که در زیر می‌خوانید.

فارس: ابتدا خود را معرفی کنید و اینکه از کجا به فکر اختراع تجهیزات پزشکی افتادید.

سید داوود رضوی دارای تحصیلات دیپلم هستم، در بیمارستان بعثت همدان به عنوان کمک پرستار و نیروی شرکتی مشغول به کارم.

جرقه اختراع من از زلزله کرمانشاه شد، وقتی تعداد زیادی از مصدومان زلزله را به بیمارستان بعثت منتقل کردند اغلب آنها چار شکستگی شده‌ بودند، برخی باید به پای خود وزنه می‌بستند و برخی نیز به علت شکستگی‌های زیاد باید مدت‌ها روی تخت استراحت می‌کردند.

این موضوع باعث شده بود مشکلات زیادی از جمله زخم بستر، گرفتگی عضلانی، دفع ادرار و ... داشته باشند که شاید مدت‌ها این مشکل آنها را اذیت می‌کرد، بنابراین همین مشکلات و دیدن صحنه‌های دلخراش موجب شد تا جرقه اختراعات من شکل گیرد.

فارس: نام اختراعتان چه بود و ثبت اختراع آن چگونه انجام شد؟

رضوی: بنده طرح «بازوی بازشو و جمع‌شو» کمک حرکتی بیماران در روی تخت طراحی کردم و دکتر قربانی امجد معاونت درمان بیمارستان بعثت از آن استقبال کرد و از من خواست این طرح را ثبت کنم.

سال گذشته ثبت اختراع به گونه‌های اختراعات یک اختراع بومی و یک اختراع جهانی بود، اختراعات من چون نمونه‌ و مصداقی در جهان نداشت، به صورت جهانی ثبت شد.

طرح «بازوی بازشو» بسیار مورد استقبال قرار گرفت به طوری که اکنون بهزیستی تعدادی برای بیماران قطع نخاعی کمر، سینه و گردن سفارش داده که پس از انجام پژوهش‌های علمی سفارش انبوه خواهند داشت.

فارس: از اختراعات دیگر خود بگویید؟

رضوی: با توجه به اینکه در بیمارستان برای زیر پای مصدومانی که دچار شکستگی پا هستند باید پا در سطحی بالاتر از قلب قرار گیرد که زیر پا بالش و یا پتو گذاشته می‌شود یا برای عدم جا به جایی پا، از کیسه شن استفاده می‌شود که همه اینها به یک تکان کوچک بیمار را دچار رنجش کرده و روند بهبودی نیز به تعویق می‌افتد.

بنده دستگاهی که دارای چارچوب ثابتی است را طراحی کردم که با قرار گرفتن زیر پای بیمار، پا را فیکس کرده و پای بیمار را بدون نیاز به بالش و پتو بالاتر از سطح قلب نگه می‌دارد.

این دستگاه احساس راحتی به بیمار می‌دهد چراکه با حرکت پا اذیت نمی‌شود و در روند بهبودی بیمار نیز بسیار اثرگذار است به طوری که این دستگاه قبل و بعد از جراحی برای بیمار قابل استفاده است.

فارس: اختراع ویلچر برانکاردشو چگونه طراحی شد؟

رضوی: بنده کمک‌پرستار هستم و می‌بینم برخی بیماران که عفونت دارند، باید یک تا دو ماه بستری باشند و یک یا دو روز در میان به اتاق عمل بروند که در اتاق عمل هم بیهوشی موضعی دارند و بیماری که توان آنچنانی ندارد، باید سریع از ویلچر به برانکارد منتقل شود که این روند سخت و زمان‌بر است.

بنده ویلچری را طراحی کردم که در مدت 3 تا 5 ثانیه تبدیل به برانکارد می‌شود به طوری که دو چرخ اضافه دارد و یک نفر همراه نیز می‌تواند با تبدیل این ویلچر به برانکارد می‌تواند با سرعت مطمئن بیمار را حرکت دهد.

نام این دستگاه «ویلچر شش چرخ برانکارد شو جک‌دار با قابلیت تغییر زوایه» است که در این ویلچر می‌توان عمل CPR هم بر روی بیمار انجام داد.

طرح بنده به گونه‌ای است که قابلیت تبدیل ویلچرهای ضایعاتی به «ویلچر شش چرخ برانکاردشو» را دارد.

فارس: هزینه تولید این دستگاه چقدر بود؟

رضوی: در بازار هزینه این ویلچر با چهار چرخ، بدون اهرم، جک و چرخ اضافی 5 میلیون تومان است ولی بنده با سه میلیون تومان می‌توانم این دستگاه را تولید کنم.

فارس: این اختراع هنوز به تولید انبوه نرسیده است؟

رضوی: نخیر؛ بنده به دنبال حامی خصوصی و دولتی برای سرمایه‌گذاری هستم که این دستگاه را به تولید انبوه برسانم.

از بنیاد نخبگان سال گذشته طی تماسی اعلام کردند که به بوشهر بروم و در نمایشگاهی حضور یابم، اما امسال بنا دارم با سه اختراع در جشنواره رویش شرکت کنم، زیرا شرط عضویت در بنیاد نخبگان نیز شرکت در جشنواره‌های رویش است.

فارس: چه میزان اعتبار برای انبوه‌سازی اختراعات نیاز دارید؟

رضوی: برای انبوه‌سازی اختراع اول، 20 میلیارد تومان نیاز دارم که دولت توان پرداخت آن را ندارد ولی جا و مکان برای تولید می‌دهند هرچند بنده با 50 میلیون تومان نیز می‌توانم کارم را شروع کنم.

فارس: سفارشی تاکنون برای ساخت این دستگاه‌ها از مراکز مختلف داشتید؟

رضوی: بله، اکنون بهزیستی چندین سفارش داشتم که در حال انجام است.

فارس: اختراعات شما چه میزان زمان برد؟

رضوی: اختراع اول حدود سه ماه زمان صرف شد اما برای دو اختراع بعدی که همزمان با زلزله کرمانشاه بود حدود چهار ماه وقت صرف شد.

فارس: چه مشکلاتی برای اختراع و تولید دارید؟

رضوی: حدود هفت اختراع دیگر دارم که هنوز ثبت نشده است؛ به خاطر مشکلات مالی توان فعالیت ندارم چون کارمند شرکتی هستم که حقوق آن مکفی نیست اما در صورت تبدیل وضعیت کاری می‌توانم فعالیت خود را گسترش دهم.

فارس: تاکنون جوایزی برای اختراعات خود گرفته‌اید؟

رضوی: بنیاد نخبگان عنوان کرده که فعلا باید در جشنواره رویش شرکت کنم و از بنده هم برای حضور دعوت شده است، بیمارستان بعثت هم یک جلد نهج‌البلاغه هدیه داده است.

فارس: صحبت پایانی...

با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به تولید و رونق این بخش، امیدواریم مسوولان یاری کنند و بتوانیم چنین تولیداتی را به انبوه‌سازی برسانیم.
منبع:فارس

انتهای پیام

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت