آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 31 تير 1398 ساعت 07:41   |   کد مطلب: 37150
41 سال از رحلت عالم ربانی حضرت آیت‌الله آخوند ملاعلی معصومی همدانی می‌گذرد، عالمی که مبارزی سترگ و منشأ حرکت عیان و آشکارا علیه نظام پهلوی در همدان بود.

به گزارش نافع، آیت‌الله ملاعلی معصومی همدانی از مجتهدان شیعه بود که در روستای «وفس» (رزن) متولد شد، پدرش مشهدی ابراهیم معصومی کشاورز بود، این عالم ربانی تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش گذراند، بعد هم عازم تهران شد و علوم اسلامی را در آن جا فراگرفت، با ورود شیخ عبدالکریم حائری یزدی به قم به آن شهر رفت و در حوزه علمیه به تحصیل پرداخت.

آخوند ملاعلی معصومی پس از فراگیری مقدمات عازم همدان شد و در حوزه علمیه این شهر نزد عالمانی چون آیت‌الله میرزا عبدالرزاق محدث حائری و حاج شیخ علی دامغانی به تحصیل پرداخت و از محضر آیت‌الله شیخ علی گنبدی همدانی (از عرفای بزرگ و مدفون در قبرستان شیخان قم) بهره‌ها گرفت.

او در 31 تیر سال 1357 پس از آنکه برای معالجه به انگلستان رفته بود، درگذشت و در باغ بهشت همدان به خاک سپرده شد.

عالمان ربانی در هر جامعه‌ای مایه رشد و ترقی و راهنمایان به سوی هدایت و سعادت‌اند، چنانکه امیرالمومنین(ع) می‌فرمایند، آنان با نور دانش به حقیقت ادراک و بصیرت رسیدند و جوهره یقین را با جان خود دریافتند و آنچه را که بر افراد رفاه‌طلب دشوار می‌نمود، راحت و آسان گرفتند و با آنچه که ناآگاهان از آن بیم داشتند، مأنوس شدند. با بدن‌هایی همنشین دنیا گشتند که روح‌های آنها به [قله‌های رفیع] عالم ملکوت پیوند خورده است و آنان جانشینان خدا در زمین او هستند.

همچنین امام خمینی(ره) نیز در این زمینه می‌فرمود: «من اکثر موفقیت‌های روحانیت و نفوذ آنان را در جوامع اسلامی را در ارزش عملی و زهد آنان می‌دانم و امروز هم این ارزش نباید به فراموشی سپرده شود که باید بیشتر از گذشته به آن پرداخت.هیچ چیزی به زشتی دنیاگرایی روحانیت نیست و هیچ وسیله‌ای هم نمی‌تواند بدتر از دنیاگرایی، روحانیت را آلوده کند. چه بسا دوستان نادان یا دشمنان دانا بخواهند با دلسوزی‌های بی مورد مسیر زهدگرایی آنان را منحرف سازند».

اکنون 41 سال از رحلت این عالم ربانی می‌گذرد و خبرگزاری فارس بر آن شد تا بخشی کوتاه از زندگی این عالم سترگ و ابعاد شخصیتی ایشان را بازگو کند.

اثرگذاری تربیتی آیت‌الله آخوند ملاعلی

بر این اساس امام جمعه همدان در گفت‌وگو با فارس ضمن گرامیداشت یاد عالم ربانی حضرت آیت‌الله آخوند ملاعلی معصومی همدانی اظهار کرد: آیت‌الله آخوند نزدیک به 40 سال در همدان فعالیت فرهنگی و دینی داشته است.

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی بیان کرد: از بین علما در همدان، شخصیتی نداشتیم که به میزان ایشان اثرگذاری فرهنگی بر مردم ما داشته باشد و هنوز هم بعد از 40 سال نفس مقدس ایشان و اثرات تبلیغی و تربیتی‌شان در همدان ساری و جاری است.

وی با بیان اینکه بسیاری از متدینان همدان از شاگردان آیت‌الله آخوند بودند افزود: از لحاظ انقلابی‌گری کتابی توسط یکی از اساتید همدانی به نام آقای اصغری با عنوان «مجتهد عادل» نوشته که به زندگینامه و فعالیت‌های انقلابی مرحوم آخوند پرداخته است.

امام جمعه همدان یادآور شد: در این کتاب چند نمونه از نامه‌ها و اطلاعیه‌هایی که مرحوم آخوند در حمایت از امام(ره)، جریان انقلاب و مبارزه علیه شاه داشته ذکر شده که آن اطلاعیه‌ها و تعابیر انقلاب در آن چاپ شده است.

وی ادامه داد: آیت‌الله آخوند مدافع نظام و امام خمینی(ره) بوده و توجه به پیام مردم داشته و در مبارزات از نظام دفاع می‌کرده است.

اگر امضای آیت‌الله پای نامه بود، قبول می‌شد

کارشناس مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز در گفت‌وگو با فارس با تأکید بر اینکه شخصیتی چون آیت‌الله آخوند ملاعلی معصومی در تاریخ معاصر همدان تاثیرگذار بوده است اظهار کرد: ایشان در غرب کشور مرجعیت داشتند و مورد توجه همه مردم و روحانیون و مراجع عظام در قم بودند تا جایی که با خود امام مراوداتی داشتند.

ابوالفتح مومن با بیان اینکه بسیاری از کتاب‌های امام راحل برای دور ماندن از دسترس ساواک در منزل آیت‌الله آخوند بود افزود: در تمام ادوار تاریخی تا زمانی که مرحوم آخوند در قید حیات بود، ایشان محل رجوع بسیاری از روحانیون و همچنین بازاریان همدان بود.

وی با اشاره به اینکه در مباحث اجتماعی بسیاری از کارهای عام‌المنفعه در خدمت مردم، بازاریان و اصناف بود بیان کرد: در زمان تاسیس دانشگاه بوعلی که زمین آن قبرستان بود از جمله افرادی که فتوا داد می‌توان قبرستان را تبدیل به دانشگاه کرد، آیت‌الله آخوند بود.

کارشناس مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور به تاسیس مدرسه جامع تعلیمات اسلامی از سوی آیت‌الله آخوند اشاره کرد و گفت: مساجدی نیز در آن دوران تاسیس شد.

وی به ابعاد دینی شخصیت آیت‌الله آخوند نیز پرداخت و افزود: مرحوم آخوند مدرس و مدیر حوزه علمیه همدان بود و شاگردان زیادی را نیز تربیت کرد که می‌توان به آیت‌الله غلامرضا رحمانی و آیت‌الله احمد رحمانی اشاره کرد که احمد رحمانی در شهر ری حوزه علمیه آیت‌الله آخوند را راه‌اندازی کرد.

مومن با اشاره به تالیف کتاب « 120 حدیث» که خیلی از اعمال و رفتار و کرامات آیت‌الله آخوند در آن ذکر شده است افزود: در بحث سیاسی نیز مرحوم آیت‌الله آخوند هم حیات و هم رحلت بابرکتی داشت که مقالاتی خود بنده با عنوان «رحلت بابرکت» نگاشته‌ام.

وی ورود آیت‌الله آخوند به فعالیت‌های سیاسی را زمان نهضت ملی و مصدق دانست و گفت: مرحوم آخوند با ارتباطاتی که با آیت‌الله کاشانی داشت جزو افرادی بود که از نهضت ملی حمایت می‌کرد و منزل وی محل اجتماعات روحانیون و بازاریان بود.

کارشناس مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با اشاره به اینکه در واقعه 30 مهر سال 57 در همدان نیز رهبری مردم در مسجد کولانج را مرحوم آخوند برعهده گرفت افزود: ایشان ضمن سخنرانی برای مردم، به آیت‌الله بروجردی در حمایت از دکتر مصدق تلگراف زد.

وی با تأکید بر اینکه آیت‌الله آخوند یک امضای تلگرافی داشت اضافه کرد: هر نامه یا تلگرافی که به نهادهای حکومتی ارسال می‌شد، اگر امضای آیت‌الله پای آن نامه بود، قبول می‌شد چون این امضا بسیار اعتبار داشت.

مومن با اشاره به اینکه ایشان با جوانان، بازار و روحانیون و مردم پیوند عمیق داشت گفت: در سال 42 در مهاجرتی به تهران برای آزادی امام خمینی(ره) حضور فعال داشت و جزو افرادی بود که اعلامیه‌های زیادی در حمایت از نهضت اسلامی امام(ره) امضا کرد.

امتناع از تحویل «قرآن پهلوی»

وی با بیان اینکه مرحوم آیت‌الله آخوند از تحویل گرفتن قرآنی که معروف به «قرآن پهلوی» بود امتناع کرد گفت: از دست محمدرضا قوام فرماندار همدان شاکی شد و به عنوان اعتراض یک ماه از همدان به مشهد مسافرت کرد، در آنجا مهمان آیت‌الله محمدهادی میلانی شد که در نهایت تعدادی از روحانیون همدان با دلجویی ایشان را به همدان برگرداندند.

کارشناس مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور ادامه داد: بعد از فعالیت‌های بسیار انقلابی و جنب و جوش فراوان سرانجام در 30 تیرماه سال 57 کسالتی بر وی حاکم شد که برای درمان به انگلستان منتقل شد اما در آنجا رحلت کرد و پیکر مرحوم به تهران انتقال یافت.

وی با بیان اینکه پیکر مرحوم آیت‌الله آخوند از تهران توسط کاروانی به سرپرستی آیت‌الله مفتح و مداحی غلامعلی سماواتی به همدان منتقل شد افزود: وقفه‌ای از تشییع و تدفین آیت‌الله آخوند صورت گرفت تا تمام گروه‌های سیاسی از شهرهای مختلف کشور خود را به همدان برسانند.

ماجرای اولین «شعار مرگ بر شاه» در همدان

مومن با بیان اینکه شب قبل از تشییع آقای هادی غفاری سخنرانی بسیار غراء و تندی در مسجد جامع داشت گفت: بر این اساس در همدان شعار «مرگ بر شاه» علیه رژیم شاه سر داده شد و فردای آن روز تشییع پیکر انجام شد که چندین پیکر به صورت نمادین تشییع شد تا پیکر اصلی مشخص نشود و ساواک متوجه تابوت اصلی نشود.

وی با بیان اینکه در تشییع پیکر آیت‌الله آخوند برای اولین بار توده عظیمی از گروه‌های سیاسی شهرهای ایران و نماینده‌های تمام مراجع عظام حضور داشتند که اعلامیه‌هایی نیز صادر شد افزود: در این روز تمام مشروب‌فروشی‌ها تخریب شد و درگیری بین مردم انقلابی و ساواک انجام شد.

کارشناس مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با اشاره به اینکه در روز چهارم مرداد آیت‌الله آخوند تدفین شد افزود: در این روز مردم به ساختمان‌ها بلند نیمه‌کاره حمله کردند و آنجا را تخریب کنند که با درگیری با ماموران شهربانی دو نفر از جمله جمشید شرفخانی و قادری شهید و برخی نیز جانباز شدند.

وی با بیان اینکه در واقعه چهارم مردادماه اولین تظاهرات، اولین شهدا و اولین مجروحان انقلاب اسلامی رخ داد گفت: به دنبال این واقعه مراسم‌های هفتم و چهلم در شهرهای مختلف برگزار شد که تقارن تصادف شیخ کافی و مرحوم شدن وی نیز منجر به سخنرانی‌ها و برنامه‌های مختلف در این ایام شد.

مومن ضمن تاکید بر اینکه رحلت آیت‌الله مرحوم آخوند همانند حیاتش بابرکت بود یادآور شد: موج‌آفرینی انقلابی در زمان حیات و رحلت این عالم ربانی شکل گرفت، ایشان عالمی بسیار تاثیرگذار و عارفی به تمام معنا بود.

وی با تأکید بر اینکه یک نگاه ساده به اسناد گذشته ابعاد شخصیتی این عالم بزرگ را بیشتر نمایان می‌کند گفت: در حین تشییع مرحوم آخوند از تهران به همدان تمام روستاهای مسیر از این عالم ربانی تجلیل می‌کنند که بر این اساس می‌توان گفت منشأ حرکت آشکار علیه نظام پهلوی با رحلت آیت‌الله آخوند ملاعلی معصومی شکل گرفت.
منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت