دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 28 تير 1398 ساعت 14:09   |   کد مطلب: 37128
خسرو جعفرزاده موسیقی شناس ایرانی روز گذشته دار فانی را وداع گفت در ادامه جزئیاتی از این خبر را بخوانید

به گزارش نافع، خسرو جعفرزاده موسیقی شناس ایرانی می باشد که در سال ۲۰ در همدان متولدشده است او از ۱۲ سالگی فعالیتش را آغاز کرده است و تا ۱۹ سالگی در ایران ادامهداد و سپس به شهر وین در اتریش کوچ کرد او از سال ۱۳۵۹ صاحب یک دفتر مستقلمعماری در وین و عضو کانون مهندسان اتریش بود این نویسنده ایرانی در روز پنجشنبه۲۷ ام تیر ماه دار فانی را وداع گفت و درگذشت در ادامه جزئیاتی از درگذشت خسرو جعفرزاده را در نیک صالحی بخوانید.

درگذشت خسرو جعفرزاده

خسرو جعفرزاده، موسیقی‌شناس، معمار و نویسنده کتاب«موسیقی ایرانی»،روز پنجشنبه (۲۷ تیر) بدورد حیات گفت و جامعه نویسندگان موسیقی ایران را در اندوه و درد باقی گذاشت.

خسرو جعفرزاده متولد سال ۱۳۲۰ در همدان است. در سال ۱۳۳۹ بعد از اتمامدوره دبیرستان به شهر وین درکشور اتریش کوچ کرد. بعد از تحصیل معماری دردانشگاه فنی وین، در همان شهر به شغل معماری و طرح و نظارت ساختمان پرداخت.

از سال ۱۳۵۹ صاحب یک دفتر مستقل معماری در وین و عضو کانون مهندسان اتریشاست. نخستین کار معماری او تئاتر تجربی در خانه هنرمندان وین درمارس ۱۹۷۵ ونخستین مقاله او به فارسی درباره «پیدایش معماری مدرن در وین» جولای۱۹۷۹ درمجله هنر و معماری تهران، در ایران منتشر شد.

جزئیاتی از درگذشت خسرو جعفرزاده

آشنایی او با موسیقی از ۱۲سالگی با مشق ویلن در اصفهان آغاز شد و تا ۱۹سالگیدر ایران ادامه داشت. دوران زندگی دانشجویی او (دیپلم مهندسی معماری در سال ۱۳۴۷)و نخستین سال‌های فعالیت شغل مهندسی معماری او در دهه پنجاه شمسی در وین، بهغور و تحقیق در فرهنگ، هنر، موسیقی و به‌ویژه تاریخ هنر و فلسفه غرب گذشت.

رویکرد او به فرهنگ و هنر و موسیقی ایرانی از سال ۱۳۵۵ شروع شد؛ به‌ویژه آشنایی‌اشبا هوشنگ ظریف، در سال‌های اقامتش در وین به مشق تار و شناخت ردیف‌های موسیقیایرانی را نزد این استاد آموخت و بعد تأسیس انجمن هنرمندان ایرانی در وین، نشر فصلنامهره‌آورد وین، هم‌نوازی در گروه شیراز، برگزاری کنسرت‌های موسیقی ایرانی در وین(آشنایی با استادان حسین علیزاده، محمدرضا شجریان، پرویز مشکاتیان، داریوشطلایی، علی‌اکبر شکارچی، محمدرضا لطفی، شهرام ناظری، سیما بینا، حمیدمتبسم، کیهان کلهر، ارشد تهماسبی و…) بررسی برای شناخت موسیقیایرانی از سال ۱۳۵۸ شروع شد. کتاب« موسیقی ایرانی» شناسی به قلماو توسط انتشارات هنر موسیقی منتشر شده و به چاپ دوم رسیده است.
انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت