وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 27 تير 1398 ساعت 15:43   |   کد مطلب: 37122
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان از سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای سد خرم رود تویسرکان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این سد ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش نافع، منصور ستوده عصر چهارشنبه در جریان بازدید استاندار همدان از سد خرم رود تویسرکان گفت: پروژه سد خرم رود در گذشته به دلیل کاهش اعتبارات عملیات اجرایی آن تعطیل شده بود که با پیگیری‌های نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، عملیات اجرایی آن از سرگرفته شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان هدف از اجرای این سد را تأمین آب برای مصارف صنعتی با ۱.۵ میلیون مترمکعب در سال، مصارف شرب روستایی با ۱.۳ میلیون مترمکعب، رهاسازی نیاز زیست محیطی با یک میلیون مترمکعب و تأمین مصارف کشاورزی حق آبه پایین دست به میزان ۳ میلیون متر مکعب در سال عنوان کرد.

وی تصریح کرد: سد خرم رود به عنوان یک طرح پایلوت کشوری در حوزه آب به صورت فاینانس داخلی با سرمایه گذاری ۳۱۶ میلیارد تومانی بخش خصوصی در شهرستان تویسرکان در حال اجرا است.

وی با اشاره به اینکه عملیات ساخت این سد از خرداد ماه سال ۱۳۹۶ آغاز شده است، اظهار داشت: برآورد هزینه اجرای ساخت این سد ۱۷۵ میلیارد تومان است که طبق مجوز ماده ۵۶، سرمایه گذاری طرح را پیمانکار انجام می‌دهد و بعد از ۳ سال دوره ساخت، دولت در مدت سه سال بعد از شش ماه دوره تنفس اصل و سود ۱۴۱ میلیارد تومان سرمایه گذاری را به پیمانکار می‌پردازد.

ستوده گفت: مشخصات کلی طرح سد خرم رود شامل ارتفاع ۴۶ متر، عرض تاج ۹ متر، طول تاج ۷۰۰ متر، حجم مخزن در رقم نرمال ۸.۲۷ میلیون متر مکعب و سطح دریاچه در رقم نرمال ۶۳.۵ هکتار است.

ستوده افزود: سیستم‌های تخلیه‌کننده سیلاب، انحراف موقت، تخلیه تحتانی و آبگیری شرب و کشاورزی از دیگر اجزای پروژه در حال احداث سد خرم‌رود به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه این سد ۲۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، بیان داشت: پیشرفت فیزیکی پروژه شامل خاکبرداری و سنگ برداری است که ۹۰۰ هزار مترمکعب را شامل می شود و ۷۸ درصد کار انجام شده و خاک ریزی آن ۲.۲ میلیون مترمکعب است که ۵ درصد انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در خصوص هزینه‌های انجام شده پروژه نیز گفت: تا کنون ۲۸ میلیارد تومان در بخش عملیات اجرایی و ۱۰ میلیارد تومان در بخش تملک اراضی و حق الزحمه مشاور هزینه شده است.

وی با بیان اینکه این سد از نوع خاکی همگن با هسته رسی است، اظهار کرد: در حال حاضر ۷۱ دستگاه ماشین آلات سنگین و ۱۴۲ نفر نیروی انسانی در ساخت این سد مشغول به فعالیت هستند.

وی ضمن قدر دانی از مردم منطقه خرم رود و پیگیری‌های بسیار نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی و فرماندار تویسرکان گفت: در حال حاضر مشکل حادی برای تملک اراضی پروژه وجود ندارد.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت