آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 23 تير 1398 ساعت 13:50   |   کد مطلب: 37090
با مشارکت مردم و سرمایه گذاری دولت یک هزار هکتار به سطح جنگل کاری های استان همدان افزوده می شود.

به گزارش نافع، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: اضافه شدن یک هزار هکتار به جنگل های این استان در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به همدان و در راستای تفاهم نامه منعقدشده ریاست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با استاندار همدان اجرایی می شود.

اسفندیار خزائی افزود: این استان ظرفیت تولید ۲ میلیون اصله نهال را دارد و کار تولید نهال با مکانیسم های مشخص و رعایت اصول فنی و علمی در سایه تلاش های کارشناسان منابع طبیعی و تامین منابع مالی می تواند موجب رشد و توسعه استان باشد.

وی درباره برنامه های حفظ، احیا و توسعه جنگل های استان، در حوزه طرح جنگل کاری یک هزار هکتاری همدان گفت: اجرای پروژه جنگل کاری و توسعه فضای سبز با هدف احیای رویشگاه های تخریب یافته و توسعه جنگل در دستور کار است که در قالب سناریوهای استانی و ملی و طرح بوم سازگان جنگل های زاگرس اجرا می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: کاشت گونه های اقتصادی و چند منظوره در نهالستان قدس ملایر صورت گرفته است و با تخصیص اعتبار یک میلیاردی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای تجهیز و مرمت نهالستان قدس ملایر شاهد جنگل کاری برای سال آینده با تامین منابع ملی و استانی خواهیم بود.

خزائی اضافه کرد: با دستور استاندار همدان بخشی از جنگل کاری در سال جاری با تزریق منابع مالی و بخشی دیگر با مدیریت فرمانداران شهرستانها و با استفاده از توان و ظرفیت سایر دستگاه های دولتی اجرائی می شود در عین حال بخش دیگری از منابع سال آینده برای توسعه نهال کاری و افزایش سطح جنگل ها تخصیص می یابد.

وی با بیان اینکه اکنون ایران جزو کشورهای کم برخوردار از پوشش جنگل محسوب می شود، افزود: برای رسیدن به استانداردهای نرم جهانی، توسعه جنگل کاری جزو اولویت های سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور و ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استانها است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان اهداف این طرح را جلوگیری از تصرفات احتمالی اراضی منابع ملی، اشاعه فرهنگ درختکاری، ایجاد تعادل و تنوع در پایداری اکوسیستم، ایجاد محیط تفرجی و اکوتوریسم برای ساکنان و گردشگران، حفاظت آب و خاک، افزایش نفوذپذیری آب، کاهش فرسایش و رواناب و افزایش سرانه فضای سبز استان و کاهش آلاینده های هوا عنوان کرد.

خزائی با اشاره به بحران های اخیر در خصوص تامین آب، اجرای این طرح را کمک موثری در ذخیره آب سفره های زیر زمینی و جذب توسط گیاهان، تثبیت خاک وجلوگیری از فرسایش و رسوب در پشت سدها دانست.
منبع:ایرنا
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت