آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 22 تير 1398 ساعت 07:40   |   کد مطلب: 37068

به گزارش نافع، محسن صیفی‌کار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در خصوص دیوارنگاره مسجد کوی قصابان در بلوار علویان اظهار کرد: این کار در ابعاد 4.70 متر * 2.70 متر و از چهار قطعه تشکیل که دو قطعه سنگی و دو قطعه آجری و کاشی است.

وی با بیان اینکه در قسمت پایین این کار اسامی 59 شهید کوی قصابان درج شده است افزود: قطعه بالایی کار نیز به عنوان «آسمانی‌ها» نامگذاری شده که در ابعاد 2.70 در 60 سانتیمتر است که به معرفی کوی قصابان و شهدای این محله پرداخته است.

عضو هیات امنای مسجد کوی قصابان بیان کرد: قسمت سوم این کار نمای آجری معکوس دو «لااله الا الله» است و پیشانی کار نیز آیه شریفه «و لا تحسبن الذین قتلو فی سبیل الله ....» نگاشته شده است.

وی با بیان اینکه نورپردازی کار نیز در دستور کار است تصریح کرد: 59 شهید کوی قصابان شامل شهدای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون را شامل می‌شوند، آخرین شهید سید حسین حسینی جانباز 70 درصد بود که سال گذشته شهید شد.

صیفی‌کار با تأکید بر اینکه شهادت سید حسین حسینی که از فرمانده‌های پایگاه مسجد کوی قصابان بود، بهانه‌ای برای ایجاد یک یادمان در مسجد و این دیوارنگاره شد افزود: هدف از این کار این بود که شهدا از یاد و ذهن مردم پاک نشود ضمن اینکه این منطقه مسکونی است و نزدیک بازار شهر است، دیواره‌نگار در معرض دید بیشتری قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: زنده نگه داشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست و این هنرنمایی در دیوار مسجد می‌تواند الگویی برای جوانان امروز و فردا باشد ضمن اینکه بدانند این آرامش و امنیت به دست چه کسانی ایجاد شده است.

عضو هیات امنای مسجد کوی قصابان با بیان اینکه هزینه این دیوارنگاره مردمی است افزود: درخواست برای حمایت و کمک مالی این هنر فاخر کردیم اما هنوز محقق نشده است.

وی با بیان اینکه یادواره‌ای که برگزار شد، 150 میلیون تومان هزینه دربرداشت که مردمی تامین شد تأکید کرد: هزینه یادمان نصب شده در مسجد و دیوار آن حدود 12 میلیون تومان است.

صیفی‌کار گفت: کار دیوارنگاره تمام شده و تنها بخش کوچکی مانده که به زودی به اتمام می‌رسد و زمان رونمایی آن نیز پنجم مردادماه سالگرد شهدای مرصاد خواهد بود.

وی با بیان اینکه هشت نفر از شهدای کوی قصابان برادر هستند بیان کرد: به دنبال این هستیم این کار به عنوان الگو معرفی شود تا در محلات و شهرهای دیگر نیز شکل گیرد، زیرا چنین کارهای هنری موجب ماندگاری رشادت‌های شهدا می‌شود.

صیفی‌کار با اشاره به اینکه در بین شهدای کوی قصابان کودک پنج ساله‌ای داریم که در بمباران دوران دفاع مقدس شهید شده است گفت: در بین شهدا از طیف‌های مختلف مردم از جمله معلم، ارتشی، سپاهی، بسیجی، طلبه و...دیده می‌شود.
منبع:فارس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت