آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 17 تير 1398 ساعت 09:09   |   کد مطلب: 37026
اینجا کوچه ها بنام کتاب است؛
از محله "شازده کوچولو" تا خیابان "کیمیاگر"
یک مروج کتاب بااشاره به نامگذاری محلات یکی از روستاهای همدان به نام کتبی چون شازده کوچولو، خیابان کیمیاگر و حافظ گفت: قصد داریم ضمن خواهرخواندگی میان این روستا و روستاها در سایر کشورها، به معرفی کتب بین المللی بپردازیم.

به گزارش نافع، نامگذاری یکی از روستاهای همدان با نام کتب ایرانی و حوزه بین الملل، بهانه مصاحبه برنامه "تقاطع فرهنگ" با قباد یاری، از فعالان ترویج کتاب بود.

وی به رادیو گفت وگو گفت: «در این روستا به کتاب اهمیتی خاص می دهند و به همین جهت این شیوه نامگذاری را انتخاب کردیم.»

یاری نامگذاری معابر و خیابان ها را فرصتی مناسب برای مناطق مختلف در شهرها و استان های کشورمان دانست و افزود: «کتابخانه روستا غنی است ولی هنوز مجهز نیست.»

وی با اشاره به تعداد ۶هزار جلد کتاب و بیش از ۴۵۰ عضو در این کتابخانه گفت: «در مدارس و خانه های بهداشت سه روستای همسایه نیز کتابخانه هایی ایجاد کردیم تا سهم خود را در ترویج کتاب انجام دهیم.»

یاری با اشاره به شکل گیری این حرکت فرهنگی در این روستا در همدان اظهار کرد: «بنده نام مروج کتاب را برای خود بسیار بزرگ می دانم و احساس می کنم در این اندازه و مقیاس نیستم. اولین بار در دوران راهنمایی در مزرعه ای مشغول به کار شدم. دستمزد خود را صرف خرید کتاب های ژول ورن کردم. می دیدم دسترسی به کتاب برای روستاییان بسیار دشوار است؛ لذا در زمان دهیاری از افراد مختلف درخواست ارسال کتاب کردم. هدایایی از سکه تا مبالغی تا سقف ۶ میلیون تومان فرستاده می شد تا امروز این کتابخانه غنی را در اختیار داریم.»

این مروج کتاب در ادامه مصاحبه با رادیو گفت وگو با اشاره به ترویج دانش و ایجاد مدرسه دخترانه در این روستا اظهار کرد: «کتابخانه ها به تنهایی جبران کم کاری فرهنگی در کشور نیست؛ لذا برای بانوان متاهل فضای سوادآموزی ایجاد کردیم. حدود ۵۰ نفر در فضای کتابخانه تحصیل کردند. در ادامه ۶ نفر از این افراد مقطع دبیرستان را به اتمام رساندند و دو نفر از دانشگاه فارغ التحصیل شدند.»

یاری با اشاره به نامگذاری محلات این روستای همدان به نام کتبی چون شازده کوچولو، خیابان کیمیاگر و حافظ گفت: «دوستان زیادی با ما همکاری کردند؛ بنده به کشورهای دنیا نیز پیشنهاد دادم کتب معروف خود را معرفی کنند و هیاتی از این کشورها را دعوت [به همکاری] کردم تا بین روستای ما و یکی از روستاها در سایر کشورها خواهر خواندگی برقرار کنیم.»

وی خاطرنشان کرد: «از مسئولین توقع همراهی ندارم. آن ها فقط مانع کار ما نباشند تا کار خود را پیش ببریم.»
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت