وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 13 تير 1398 ساعت 10:42   |   کد مطلب: 36981
شگفت انگیزترین غار آبی جهان «علیصدر» در آستانه روز قلم و به پاس تجلیل از تلاش های خبرنگاران میزبان اصحاب رسانه استان همدان بود.

به گزارش نافع، غار علیصدر زیباترین و شگفت انگیزترین غار آبی جهان است که همانند نگینی در بین جاذبه‌های توریستی ایران زمین می‌درخشد و گردشگران داخلی و خارجی، محققان و غارشناسان دنیا را مجذوب زیبایی منحصر به فرد خود کرده است.

پنجم مهرماه ۱۳۴۲ شمسی گروه ۱۴ نفره از اعضای هیأت کوهنوردی همدان، پس از پی بردن به وجود چنین غاری با وسایل ابتدایی، مانند فانوس و تیوپ لاستیکی، مسافتی از غار را طی کردند.

در سال ۱۳۴۶ با انتشار خبر کشف این غار شگفت انگیز و بی انتها در سطح رسانه‌های ملی، محققان، کوهنوردان و علاقه مندان به آثار طبیعی به این غار سرازیر شدند و در سال ۱۳۵۲ کوه نوردان همدان دهانه و ورودی غار را به قطر ۵۰ سانتی متر تعریض کردند و از سال ۱۳۵۴ استفاده عمومی از غار علیصدر آغاز شد.

غار شگفت انگیز علیصدر تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است که در ارتفاعات 'ساری قیه' در حوالی روستای علیصدر شهرستان کبودراهنگ (استان همدان) واقع شده و یکی از آثار دیدنی جهانگردی استان همدان است.

زمین شناسان قدمت سنگ‌های این غار را به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) نسبت می‌دهند، ارتفاع این غار از سطح دریا ۲ هزار و ۱۰۰ متر است و در محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی وجود دارد و از مجموعه رشته آب‌ها، دریاچه بزرگی در درون غار به وجود آمده و از این رو نفوذ به عمق غار تنها با قایق میسر است.

سنگ‌ها و قندیل‌هایی زیبا و تماشایی این غار گاهی به شکل مجسمه‌هایی همانند پنجه عقاب، شیر دوسر و کبوتر در نظر بیننده تداعی می‌شوند که این شباهت‌ها موجب شده بخش‌هایی از این غار به این نام‌ها خوانده شوند.

غار زیبای علیصدر با برخورداری از مسیری شناخته شده با طول حدود ۲ هزار و ۷۰۰ متر از مهمترین و زیباترین آثار گردشگری استان همدان محسوب می‌شود که همه ساله و به ویژه در ایام نوروز و فصل تابستان گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سوی خود فرا می‌خواند.

سهولت بازدید و رفاه حال گردشگران هدف مهمی برای متولیان این غار است که موجب شده در طول سالیان گذشته و هم اکنون اقدامات بسیاری در درون این غار انجام دهند و علاوه بر افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی، مسیرهایی در خشکی برای بازدید گردشگران مهیا کنند تا مناظر جدید و بدیعی را در مقابل دیدگان مشتاق گردشگران قرار دهند.

وجود راهنمایان گردشگری به ۲ زبان فارسی و انگلیسی، افزایش ساعات کاری بازید از غار در چند سال گذشته، ایجاد بازارچه‌های فروش سوغات همدان، احداث مجتمع‌ها و واحدهای اقامتی و ساماندهی خانه مسافر روستایی از جمله اقدامات متولیان شرکت سیاحتی علیصدر برای رفاه حال گردشگران از این غار است.

قائم مقام شرکت سیاحتی علیصدر در جمع خبرنگاران گفت: اصحاب رسانه محور توسعه هستند و نقش مؤثری در توسعه صنعت توریسم در این استان دارند چراکه با قلم خود می‌توانند آثار تاریخی و گردشگری را برای مردم معرفی کنند.

سید احمد حسینی افزود: رسالت شما اهل قلم این است که گردشگری حرفه‌ای را توسعه دهید و در این حوزه به صورت حرفه‌ای قلم بزنید تا گردشگری را از حالت سنتی خارج و به سمت حرفه‌ای شدن پیش ببرید.

بیش از ۸۰ خبرنگار استان همدان از قسمت‌های مختلف این غار شگفت انگیر دیدن کردند.
منبع:ایرنا
انتهای پیام/

دیدگاه شما