آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 23:52   |   کد مطلب: 36774
مدیر شبکه بهداشت و درمان ملایر گفت: طرح بسیج ملی " کنترل فشار خون" همزمان با سراسر کشور در ملایر اجرا شد و در این طرح فشار خون 150 هزار ملایری بالای 30 سال مورد سنجش قرار گرفتند.

به گزارش نافع، دکتر محسن ترکاشوند در گفت و گو با ایسنا، منطقه همدان، افزود: در راستای اجرای این طرح در سطح این شهرستان  ۱۵۰  هزار نفر بالای  ۳۰  سال شناسایی شده است  که شامل بیماران کلیوی، دیابتی، بیماران قلبی و عروقی، زنان باردار، افراد مسن و ... هستند  که فشار خون آنها به صورت رایگان کنترل و آموزش‌های لازم به آنها ارائه می‌شود. 

وی اظهارکرد: بر اساس برآوردها،  ۴۰  درصد از مردم کشور از بیماری فشار خون بالای خود اطلاعی نداشته و حتی نیمی از افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند فشار خون خود را کنترل نمی‌کنند و به دنبال درمان نیستند، به همین دلیل، بسیج ملی کنترل فشار خون آغاز شد. 

مدیر شبکه بهداشت و درمان ملایر ادامه داد: براساس آمار در ایران حدود  ۴۰  میلیون نفر جمعیت بالای  ۳۰  سال داریم و چنانچه  ۲۰  میلیون نفر از آنها در طرح ملی کنترل فشار خون مورد سنجش قرار گیرند، پیش بینی می شود حداقل  ۲  میلیون نفر بیمار دچار فشار خون را شناسایی و حدود یک میلیون نفر از آنها تحت درمان و مراقبت های ثانویه فشار خون قرار گیرند. 

ترکاشوند با بیان اینکه بیش از  ۴۰۰  نفر در اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در ملایر به فعالیت پرداختند، افزود: تمام افرادی که در مرحله غربالگری به عنوان بیمار فشار خون بالا شناسایی شوند، پس از دریافت پیامک به مراکز جامع خدمات سلامت یا پزشک مربوطه ارجاع و مراحل مراقبت و درمان خود را طی می‌کنند. 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر  ۱۳۰  پایگاه بهداشتی در سطح این شهرستان درگیر اجرای این طرح هستند، یادآورشد: مرحله نخست این طرح از ۲۷  اردیبهشت آغاز شده و مرحله دوم از  ۱۷  خرداد در سراسر کشور آغاز شده و تا  ۱۵  تیر به مدت یک ماه ادامه دارد. 

ترکاشوند بیان کرد:  طرح بسیج ملی " کنترل فشار خون"  در تمامی مراکز و پایگاه‌های بهداشتی ثابت و سیار شهری و روستایی و بیمارستان‌ها، ‏در میعادگاه‌های نماز جمعه، ، بوستان‌ها و مناطق حاشیه شهر ملایر در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان مرکز بهداشت ملایر، در ایستگاه پایش فشار خون آموزش ها و توصیه های لازم در مورد راهکارهای مهم برای کاهش و کنترل فشار خون از جمله میزان مصرف نمک، استفاده روزانه میوه و سبزیجات و محدود کردن مصرف فست فودها را به مراجعه کنندگان ارائه دادند.

انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت