دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 26 خرداد 1398 ساعت 23:42   |   کد مطلب: 36770
معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور تاکید کرد:
ضرورت مطالعه ظرفیت برد گردشگری غار علیصدر
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از غار «سراب» همدان بر ضرورت ارزش گذاری محیط زیستی، مطالعه، حفاظت از غارهای در معرض تخریب و مدیریت بهره برداری پایدار از غارها با رعایت قوانین و استانداردهای حفاظتی و محیط زیستی تاکید کرد.

به گزارش نافع، حمید ظهرابی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست روز پنجشنبه 23 خردادماه در سفر به استان همدان، از منطقه گردشگری و پارک حیات وحش «علی صدر»، همچنین غار «سراب» همدان بازدید کرد.

ظهرابی ضمن بازدید از منطقه گردشگری «علی صدر» همدان در نشستی با مسئولان، ذی نفعان و مردم بومی منطقه، مسائل و چالش های کنونی گردشگری پایدار در منطقه، پیشنهادها و راهکارهای ارائه شده و برنامه های پیش بینی شده برای مشارکت حداکثری جامعه بومی در حفاظت پایدار از منطقه را نیز بررسی کرد.

در ادامه این سفر معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و رئیس کارگروه غارشناسی کشور از غار «سراب» در فاصله شش کیلومتری غار «علی صدر» قرار دارد و یکی از پدیده های طبیعی مهم زمین شناسی در کشور به شمار می آید  و همچنین فعالیت شرکت معدنی در محدوده غار مذکور بازدید به عمل آورد. غار سراب یکی از گزینه های ثبت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان اثر طبیعی ملی است.

ظهرابی در این بازدید با یادآوری اهمیت جایگاه غارها و ارزش حفاظتی آن ها، بر ضرورت ارزش گذاری محیط زیستی، مطالعه، حفاظت از غارهای در معرض تخریب و مدیریت بهره برداری پایدار از غارها با رعایت قوانین و استانداردهای حفاظتی و محیط زیستی تاکید کرد. هم چنین  لزوم تهیه برنامه مدیریت غارعلیصدر و حریم آن با لحاظ کلیه مسائل زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی منطقه را یاد آور شد.

وی گفت: بهره برداری پایدار از منابع طبیعی می تواند بهره برداری درازمدت از غارهای را تضمین و مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه محلی اطراف غارها را نیز مرتفع کند.

وی با تاکید بر تهیه برنامه جامع مدیریت زیست بومی غار علیصدر افزود: در راستای بهره برداری خردمندانه از مواهب زیبای خدادادی از جمله غارها تهیه برنامه جامع مدیریت غار علیصدر نیز ضروری است تا با تدوین این برنامه ضمن بهره برداری از طبیعت و بهبود مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه ، بهره برداری از غار بدون آسیب رساندن به محیط زیست صورت گیرد.

ظهرابی بیان کرد: در راستای توسعه گردشگری پایدار انجام مطالعه ظرفیت برد گردشگری غار علیصدر ضروری است.

بازدید از پارک حیات وحش «علی صدر» در حاشیه روستای علیصدر و بررسی شرایط گونه های در حال نگهداری در آن از دیگر برنامه های سفر یک روزه ظهرابی به استان همدان بود.

گفتنی است این بازدید بنا به درخواست کارگروه غارشناسی استان مبنی بر پیگیری ضوابط اثرگذار دستورالعمل حفاظت و بهره برداری از غارها در استقرار واحدهای خدماتی در حاشیه غارها برای بازنگری دستورالعمل مربوطه در کارگروه ملی غار شناسی کشور انجام شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت