وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 14 خرداد 1398 ساعت 13:40   |   کد مطلب: 36623
در آغاز ماه رمضان با هلال ماه بحرانی روبه‌رو بودیم و از آنجایی که گزارش معتبری برای رؤیت هلال ماه در شامگاه روز یکشنبه، ۱۵ اردیبهشت وجود نداشت؛ از این رو ماه رمضان با یک روز تأخیر آغاز شد.

به گزارش نافع، با نگاهی به پارامترهای علمی در اولین غروب پس از مقارنه یعنی شامگاه دوشنبه، مشاهده می‌شود که ماه بسیار نزدیک به افق و تنها پس از ۴۱ ثانیه غروب خواهد کرد.
به گفته این فعال نجومی، این امر در شرایطی است که با توجه به جدایی زاویه‌ای کم ماه و خورشید اساساً هلال ماه در شامگاه این روز (دوشنبه ۱۳ خرداد) تشکیل نشده است.
نه تنها در ایران، بلکه در کل خاورمیانه و به عبارت جهان شمول‌تر در هیچ نقطه‌ای از بخش‌های خاکی کره زمین، هلال ماه در غروب روز دوشنبه ۱۳ خرداد قابل مشاهده نخواهد بود و در صورتی که برخی از کشورهای همسایه اقدام به اعلام آغاز ماه شوال و روز عید فطر کنند، صرفاً بر مبنای تفاوت‌های فقهی و قوانین داخلی است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران: لحظه غروب خورشید در روز سه‌شنبه در پایتخت ساعت ۲۰ و ۱۶ دقیقه و لحظه غروب ماه را ساعت ۲۱ دقیقه و ۲۰ دقیقه ذکر کرد و یادآور شد: مکث ماه با توجه به این دو پارامتر (دو غروب ماه و خورشید) یک ساعت و ۴ دقیقه است.
شاید اون کشورهایی که عید اعلام کردن، بر اساس مبنای فقهی شون و محاسبات ریاضی باشه؛ یعنی همین که هلال ماه به مدت 41ثانیه در افق هست، مبنای فقهی شون اینه که در افق بودن کافی است، و رؤیتش لازم نیست.

#فیلم:اینو گوش کنید اعتراف یک منجم سعودی به اینکه ۳۸سال است که کشورهای عربی تابع شهادت دیوان ملکی بودن نه رویت هلال *(یعنی اصلا هلالی موجود نیست)* ولی چون دیوان حکم میکند اعلام اول ماه میکنند  *وشهد شاهد من اهلها*

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما