وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 ساعت 07:17   |   کد مطلب: 36427
چندسالیست بر سر زبانها افتاده که همدان بعد از تهران بالاترین قیمت مسکن را در کشور داراست به طوریکه قیمت زمین و مسکن در همدان با سایر استانهای همجوار تفاوت چشمگیری دارد. اینکه همدان در بخش مسکن تنه به تنه شهر تهران می‌زند جای تأمل دارد.

به گزارش نافع، همدان از قدیم الایام به یکی از شهرهای خوش آب و هوای ایران شهرت داشت به طوریکه شهر همدان و روستاهای اطراف آن از نقاط گردشگری مورد علاقه همه به ویژه پایتخت نشینان بوده است.
آب و هوای مطبوع، آرامش و  دور بودن از شلوغی و ترافیک این شهر جمعیت زیادی از پایتخت نشینان را به سمت خود کشاند و امروز تأثیر آن را در حوزه مسکن و حتی باغات همدان می بینیم.
امروز آنچه کارشناسان شهری علت گرانی مسکن و زمین در همدان عنوان می کنند توریستی بودن همدان، صنعتی نبودن آن و کمبود زمین است.
آیا به راستی زمین در همدان کم است؟
درست است که نقاط خوش آب و هوای همدان به کوه های سربه فلک کشیده الوند منتهی می شود اما در شمال جغرافیایی این شهر تا چشم کار می کند، زمین است. زمین هایی که اگر تبدیل به شهرک و ساختمان شوند می تواند مشکل مسکن بسیاری از اقشار جامعه را حل کرده و آرزوی خانه دار شدن زوج های جوان را برآورده کند بنابراین نمی توان کمبود زمین را علت اصلی و مهم افزایش قیمت مسکن دانست.
یکی از اصول شهرسازی این است که شهر به طور متوازن توسعه یابد و عدالت اجتماعی در تمام نقاط شهر وجود داشته باشد اما عدم رعایت این اصل باعث شده رغبت مردم برای خرید زمین و ملک در کمربند سبز همدان بیشتر شود و در نهایت قیمت زمین و ملک سر به فلک بکشد.
توقف افزایش قیمت مسکن
رئیس اتحادیه مشاورین املاک همدان در گفت‌وگو با ایسنا،با بیان اینکه بازار مسکن بی رونق شده است، تأکید کرد: قیمت مسکن بالاست و افزایش قیمت متوقف‌شده اما خریدوفروش هم کم شده است.
ابراهیم جمالی با تأکید بر اینکه متأسفانه قیمت‌ها در بخش واقعی نیست، گفت: مشاورین املاک هم از قیمت‌های مسکن متعجب می‌شوند چرا که می‌بینیم خانه‌ای با قیمت متری 2 میلیون تومان به 6 میلیون تومان رسیده است.
وی بابیان اینکه مردم مسکن را با قیمت‌های بالا نخرند، افزود: به مردم توصیه می‌کنیم مسکن را با قیمت‌های بالا نخرند چرا که قیمت‌های موجود واقعی و کارشناسی شده، نیست.
جمالی تصریح کرد: مردمی که با گران شدن مسکن به سمت خرید ملک می‌روند کار اشتباهی می‌کنند چرا که این اقدام به گرانی‌ها دامن می‌زند.
وی با بیان اینکه علت عمده گرانی مسکن خود مردم هستند، یادآور شد: یکسری از افراد سودجو به سمت سرمایه‌گذاری در بخش مسکن ورود کرده و باعث به هم خوردن بازار می‌شوند در حالیکه مراجعی که مجوز ساخت‌وساز صادر می‌کنند، باید اهلیت افراد را مدنظر قرار داده و به کسانی که در این زمینه فعالیت دارند، مجوز دهند.
رئیس اتحادیه مشاورین املاک همدان اظهار کرد: شهرداری به لحاظ  وضعیت مالی به هرکسی که متقاضی پروانه است، مجوز می‌دهد، ما نمی‌گوییم جلوی ساخت‌وساز گرفته شود بلکه باید کسانی که اهلیت دارند، مجوز بگیرند.
جمالی با اشاره به اینکه خریدوفروش وجود دارد اما کم است، تصریح کرد: متأسفم برای کسانی که با گران شدن مسکن به سمت خرید آن هجوم می‌آورند.
گوشزد به مشاورین املاک
وی با تأکید با اینکه مشاورین املاک راضی به افزایش قیمت مسکن نیستند، درباره قیمت‌گذاری مسکن توسط مشاورین املاک، گفت: حوزه کاری مشاورین املاک قیمت‌گذاری نیست و آنها تنها واسطه‌ای بین طرفین معامله هستند.
جمالی به مشاورین املاک گوشزد کرد وارد بحث قیمت‌گذاری مسکن نشوند و افزود: هرکدام از مشاورین وارد مقوله قیمت گذاری مسکن شوند، تخلف صنفی به شمار می‌رود.
وی درباره قیمت‌گذاری مسکن در برخی از سایت‌های تبلیغاتی نیز عنوان کرد: این اقدام بی‌تأثیر در افزایش قیمت مسکن نبوده و به‌عنوان رئیس اتحادیه مشاورین املاک هیچ سایتی که قیمت‌گذاری می‌کند را قبول ندارم.
چرا قیمت مسکن در همدان بالاست؟
وی درباره اینکه چرا قیمت مسکن در همدان بالاست؟ بیان کرد: گرانی مسکن تنها در همدان رخ نداده اما به علت اینکه همدان شهری صنعتی نبوده و از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار است، سرمایه‌ها در همدان بیشتر به سمت خریدوفروش ملک سرازیر می‌شود و این موضوع باعث شده افزایش قیمت مسکن در این شهر بیشتر از سایر شهرها رخ دهد.
جمالی ادامه داد: محدود بودن شهر همدان یکی دیگر از علل گرانی مسکن است که باید مسئولان شهرسازی شهر را گسترش دهند و به سمت شهرک‌سازی بروند.
همدان بعد از تهران گرانترین مسکن را ندارد
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان همدان نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: اینکه گفته می شود «همدان بعد از تهران بالاترین قیمت مسکن را در کشور داراست» صحت ندارد. قیمت مسکن در بالاشهر تهران از 35 تا 80 میلیون تومان متغیر است در حالیکه ملک در بالاشهر همدان متری 14 میلیون تومان معامله می‌شود بنابراین در مقایسه با تهران قیمت مسکن همدان بالا نیست.
محمدصادق پارسامهر با بیان اینکه در بین مردم اینگونه رواج پیدا کرده که قیمت مسکن همدان بعد از تهران بالاتر است، اظهارکرد: از نظر کارشناسی این موضوع واقعا صحت ندارد و شاید به علت نزدیکی همدان به پایتخت اینطور به نظر می‌رسد که قیمت مسکن در همدان به تهران تنه می‌زند.  
مساکن شمال شهر همدان خواهان زیادی ندارد
وی نبود زمین مطلوب، نزدیکی به تهران و خوش آب و هوا بودن را از دلایل مؤثر در بالا بودن قیمت مسکن در شهر همدان دانست و افزود: جنوب همدان بر خلاف سایر شهرها بالاشهر به شمار می‌رود و مساکن شمال شهر همدان خواهان زیادی نسبت به جنوب ندارد.
بالاشهر همدان زمین جدیدی ندارد
رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان با بیان اینکه بالاشهر همدان دیگر کشش ندارد، ادامه داد: درحال حاضر در بالاشهر همدان زمین های جدیدی وجود ندارد و سازندگان به خانه‌های قدیمی روی آورده‌اند.
وی درباره هجوم انبوه سازان به بالای شهر و عدم سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و پایین شهر، تصریح کرد: مطلوبیت خریداران مسکن در بالای شهر بیشتر است و از طرفی ارزش افزوده زمین های پایین شهر کمتر بوده و انبوه‌سازانی که در پایین شهر ساخت و ساز داشتند، متضرر شدند.
پارسامهر نبود زمین های تفکیک شده در پایین شهر را یکی دیگر از دلایل کم بودن ساخت و ساز در این محدوده دانست و یادآور شد: در پایین شهر زمین های تفکیک شده و آماده‌ای که زیرساخت لازم را داشته باشد، توسط اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری ارائه نشده و یاکمتر است تا انبوه سازان در این مناطق نیز ساخت و ساز کنند.
وی با بیان اینکه دور تا دور همدان باغ است، اذعان کرد: از آنجایی که بیشتر اطراف همدان به باغات ختم می‌شود ساخت و ساز در قسمت های مختلف بالاخره به باغ ها می‌رسد و این فقط مختص باغات بالاشهر نیست.
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان همدان یادآور شد: از زمستان سال گذشته افزایش قیمت در بازار مسکن رخ داد به‌طوریکه قیمت مسکن در همدان بین 45 تا 50 درصد افزایش یافت و امسال نیز از اردیبهشت مسکن وارد رکود شده است.
وی با تأکید بر اینکه عدم قدرت خرید مردم یکی از دلایل رکود بازار مسکن است، عنوان کرد: عدم پرداخت وام مسکن مناسب از دیگر دلایل رکود بازار مسکن است به‌طوریکه میزان پرداخت تسهیلات مسکن با توجه به تورم افزایش نیافته است.
ساخت بیش از 713 هزار مترمربع مسکن در همدان
رئیس انجمن انبوه‌سازان استان همدان با اشاره به اخذ 846 پروانه توسط انبوه‌سازان همدان، گفت: در سال 97؛ 846 پروانه با زیربنای 713 هزار و 538 مترمربع در شهر همدان صادر شده است.
وی تصریح کرد: پروانه‌های اخذ شده مربوط به 4108 واحد بوده که از این تعداد 3803 واحد مسکونی، 166 واحد تجاری و 49 واحد اداری است و برای این واحدها 4545 پارکینگ تأمین‌شده است.
پارسامهر با اشاره به ساخت 713 هزار و 538 مترمربع مسکن در سال 98، ادامه داد: هر مترمربع احداث بنا دو میلیون و 500 هزار تومان هزینه دارد که در سال 98 این میزان ساخت‌وساز 1700 میلیارد تومان سرمایه در گردش در بخش مسکن خواهد داشت.
افزایش 50 درصدی قیمت مسکن در همدان
وی بابیان اینکه قیمت مسکن در همدان افزایش 50 درصدی دارد، ادامه داد: زمین که یکی از نهاده‌های اولیه مسکن است، افزایش قیمت داشته همچنین قیمت فولاد، آهن‌آلات و تجهیزات ساختمانی با افزایش 100 درصدی قیمت مواجه شده که این موارد به‌طور مستقیم بر روی قیمت مسکن تأثیر گذاشته است.
رئیس انجمن انبوه سازان استان همدان درباره افزایش قیمت مسکن در شهرک‌های همدان نیز یادآور شد: قیمت زمین در شهرک‌های همدان به متری 2 تا 3 میلیون تومان رسیده که باعث افزایش قیمت مسکن شده در حالیکه سود انبوه‌ساز از فروش یک مسکن فقط 20 تا 25 درصد است.
پارسامهر با بیان اینکه 632 انبوه‌ساز در انجمن انبوه‌سازان استان همدان عضویت دارند، خاطرنشان کرد: سرمایه اعضای انجمن انبوه‌سازان استان همدان در حال حاضر 5000 میلیارد تومان است.
بنا به گفته دبیر کمیسیون هماهنگی بانکهای استان همدان، مردم در حال بیرون کشیدن سپرده های خود از بانکها بوده و آن را به سمت بازار مسکن سرازیر می‌کنند.
منبع:ایسنا
انتهای پیام/

دیدگاه شما