وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 2 خرداد 1398 ساعت 06:09   |   کد مطلب: 36417
مسئول مجمع راویان دفاع مقدس استان همدان مطرح کرد:
شهید شهبازی یک روز قبل از آزادسازی خرمشهرشهید شد
مسئول مجمع راویان دفاع مقدس استان همدان، محقق و پژوهشگر این حوزه گفت: شهید محمود شهبازی در زمان تشکیل سپاه پاسداران، مسئول دفتر هماهنگی ستاد کل نیروهای سپاه در تهران و اولین فرمانده سپاه همدان بود که اگرچه فرمانده بوداما پیشگاه و پیشقدم در این مسیر بود.

سردار رضا میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار نافع؛ با اشاره به زندگینامه ای از شهید محمود شهبازی، اظهار کرد: وی یکی از مبارزان قبل از انقلاب بود که در سال 37 در اصفهان در خانواده ای فقیر متولد شد، پدرش کشاورز و مادرش خانه دار بود.

وی گفت: پدر شهید محمود شهبازی استاد نهج البلاغه بود به همین خاطر فرزندش محود نیز ادامه دهنده راه پدر شد و با یادگیری قرآن و نهج البلاغه استاد این حوزه شد.

*شهید شهبازی استاد قرآن و نهج البلاغه بود
مسئول مجمع راویان دفاع مقدس استان همدان، محقق و پژوهشگر این حوزه تصریح کرد: زندگی دانشجویی شهید شهبازی در تهران بود و به عنوان یک مبارز دربین دانشجویان در دوران خفقان اقدام به روشنگری دانشجویان میکرد، تاجایی که چندین بار توسط ساواک دستگیر می‌شود.

وی افزود: علی رغم شکنجه های که ساواک به شهید شهبازی داد، اما او بعداز آزادی هم دست از روشنگر و مبارزه با طاغوت دست برنداشت تا آنجا که بعداز پیروزی انقلاب با سردار برجرودی گروهی را تشکیل می‌دهند.

 

*شهید شهبازی جزء تیم امنیتی و حفاظتی امام ره بود
میرزایی گفت: وقتی امام راحل وارد ایران شد، شهید شهبازی عضو کمیته حفاظات از امام(ره) می‌شود و در روز 12 بهمن حراست و حفاظت ایشان را برعهده می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در زمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی امام ره ، شهید شهبازی که جزء تیم امنیتی امام بود،  در اسفند سال 57 عضو سپاه پاسداران شد، افزود: وی جزء اولین نیروهای سپاه بوده است و باتوجه به تحصیلات عالیه دانشگاهیش، در ابتدا مسئول دفتر هماهنگی ستاد کل نیروهای سپاه پاسداران در تهران می‌شود.

*جزء اولین پاسداران انقلاب در تأسیس و شکل گیری آن بود
مسئول مجمع راویان دفاع مقدس استان همدان، محقق و پژوهشگر این حوزه گفت: بعداز جریان تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در 13 آبان 58، شهید شهبازی جزء پیشگامان دانشجویان مسلمان پیروان امام ره می‌شود، البته وی از مدیران بوده که در این جریان برنامه ریزی داشته است.

وی خاطرنشان کرد:  در پی آغاز جنگ تحمیلی، شهید شهبازی همراه با سردار شهید محسن رضوانی یکی از فرماندهان سپاه تهران، در عملیات های سرپل ذهاب مسئول اطلاعاتی می‌شود، البته در کنار شهید برجرودی نیز در عملیاتهای غرب کشور نیز بوده است.

میرزایی گفت: شهید شهبازی از طرف شهید برجرودی که فرمانده غرب کشور بوده است، به عنوان اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان همدان جایگزین سردار خواجه نوروز که در ابتدای جنگ به اسارت درآمد، منصوب می‌شود.

*نیمی از اولیت تیپ محمدرسول الله تهران را نیروهای همدان شکل می دادند
وی اذعان داشت: در زمانی که فرماندهی سپاه پاسداران استان همدان را بر عهده داشت، نیروهای مردمی و پاسداران را سازماندهی و به جبهه های جنگ غرب کشور می آورد و در عملیات‌های قراویز و بازی دراز فرماندهی آها را برعهده می‌گیرد و در عملیات فتح المبین هم شرکت داشته است.

مسئول مجمع راویان دفاع مقدس استان همدان، محقق و پژوهشگر این حوزه گفت: شهید شهبازی ضمن اینکه اولین فرمانده سپاه همدان بود، به همراه سردار شهید همدانی و حاج احمد متوسلیان در اولین تیپی که در ایران به نام محمد رسول الله تشکیل شد، حضور داشتند و به صورت مشارکتی با تهران نیمی از این تیپ را نیروهای استان همدان شکل داد.

وی با بیان اینکه حاج احمد متوسلیان فرماندهی اولین تیپ سپاه محمد رسول الله را برعهده می‌گیرد و  شهید شهبازی جانشین نیز وی می‌شود،  افزود: با این تیپ عملیات بزرگ فتح المبین انجام شد و در این عملیات دو هزار کیلومتر از زمین های شمال خوزستان آزاد می‌شود و این مرهون زحمات شهید شهبازی بوده است.

*شهید شهبازی یک روز قبل از آزادسازی شهید شد
میرزایی بعداز عملیات فتح المبین، شهید شهبازی به همراه نیروهایش خود را برای عملیات بزرگ بیت المقدس آماده می‌کند، افزود: این عملیات منجر به آزادسازی 5 هزار کیلومتر از راههای خرمشهر می‌شود و در دوم خرداد و در آستانه این آزادسازی شهید شهبازی به شهادت نائل می آید.

وی گفت: شهید شهبازی در هنگام کار پیشقدم بود و هیچ گاه ندیدیم که وی دستوری به نیروها بدهد خود پیشگام می‌شد و نیروها پشت سر او بودند.
مسئول مجمع راویان دفاع مقدس استان همدان، محقق و پژوهشگر این حوزه خود را نیروی انقلابی می‌دانسست و در عمل هم انقلابی بود، و تصورش بر این نبود که فرمانده است و نباید در عقب بماند، اگر از نیروهایش کاری را می‌خواست خود پیشگام آن می شد.

*فرماندهی بود که عقب نمی ماند و همیشه پیشگام نیروها بود
وی یاداور شد: این شهید بزرگ آنقدر متواضع بود که شاید گفتن آن درست نباشد، اما او پا که به ساختمان سپاه میگذاشت، در شستشوی سرویس های بهداشتی اقدام می کرد و این رفتار او سازنده بود، چرا که همه نیروها از این اقدام وی درس می‌گرفتند.

میرزایی با بیان اینکه شهید شهبازی بیشتر از فرماندهان با مردم و نیروهای عادی می‌جوشید و هم صحبت می‍‌‌شد، افزود: طوری رفتار می‌کرد که تصور نمی‌کردی او فرمانده است.
انتهای پیام/

دیدگاه شما