وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 23 ارديبهشت 1398 ساعت 11:56   |   کد مطلب: 36309
استان خوزستان با برخورداری از کارخانجات تولید نیشکر ، با اندکی سرمایه گذاری قادر است به قطب تولید کاغذ در خاورمیانه تبدیل شده و با قطع واردات ، کاغذ تحریر مورد نیاز کشور را تامین کند.

به گزارش نافع، خوزستان بیشتر به عنوان استانی نفتخیز و فعال در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی شناخته شده،اما دارای ظرفیت های بسیار دیگری از جمله تولید کاغذ است که به خوبی به این ظرفیت توجه نشده است.

این استان با وجود حدود 10 کارخانه تولید نیشکر و تولید حجم بالایی از باگاس به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ ، می تواند علاوه بر تامین کاغذ تحریر مورد نیاز داخل ، ایران را به صادر کننده کاغذ تحریر نیز تبدیل کند.

خوزستان این ظرفیت را داراست که با استفاده از تفاله نیشکر یا باگاس که پسماند حاصل از فرآیند تولید شکر است، بدون نیاز به قطع درخت ، کاغذ تحریر با کیفیت تولید کند.

کارشناسان کشت و صنعت نیشکر در کشور مدعی اند درصورتی که تنها نیمی از ارز صادر شده برای خرید کاغذ یک سال مورد نیاز کشور، در صنعت تولید کاغذ از باگاس در خوزستان هزینه شود ، ایران از وارد کننده کاغذ تحریر، به صادر کننده ای برتر در جهان تبدیل خواهد شد.

یکی از کارشناسان صنعت تولید کاغذ از باگاس در خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد:میزان تولید باگاس به عنوان ماده اولیه تولید کاغذ تحریر در خوزستان ، بیش از نیازی است که برای تولید کاغذ مورد نیاز کشور لازم است.

ˈشاهپور عیدی وندیˈ افزود: برای تامین کاغذ تحریر مورد نیاز کشور سالانه به 400 هزار تن باگاس به عنوان ماده اصلی تولیدکاغذ تحریر نیاز است و این در حالی است که سالانه چند برابر این میزان،باگاس در خوزستان تولید شده و به دلیل نبود امکان بهره برداری، بخش زیادی از این ماده گران بها و ارزشمند در تولید کاغذ تحریر، آتش زده می شود.

وی افزود:در حالی که سالانه یک میلیارد و 200میلیون دلار صرف خرید کاغذ از خارج می شود ، با نیمی از این اعتبار ارزی، می توان با راه اندازی کارخانجات تولید کاغذ ، کشور را از واردات کاغذ تحریر بی نیاز کرد.

مدیر عامل گروه صنایع کاغذ پارس گفت:با صرف این اعتبار برای احیای کارخانه گروه صنایع کاغذ پارس در هفت تپه و کارخانه تولید کاغذ کارون در شوشتر و نیز احداث تنها دوکارخانه جدید با ظرفیت 150 هزار تن کاغذ تحریر در سال ، علاوه بر تامین نیاز داخل ، ایران به صادر کننده کاغذ تحریر در خارمیانه تبدیل می شود.

وی صنعت تولید شکر از نیشکر را موهبتی بزرگ برای خوزستان دانست و گفت: وجود نیشکر و تفاله با ارزش آن یعنی باگاس، این ظرفیت را در خوزستان بوجود آورده که با برنامه ریزی ، مدیریت اصولی و منطقی، بتوان نیاز کاغذ تحریر کشور را تامین کرد.

عیدی وندی، از کاغذ به عنوان کالای فرهنگی استراتژیک نام برد و افزود: هفت شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در خوزستان وجود دارد که باگاس به عنوان پسماند این کارخانجات تولید شکر و ماده اولیه تولید کاغذ ، به دلیل فقدان برنامه ریزی و نبود ظرفیت کافی در کارخانجات تولید کاغذ،به هدر رفته و با آتش زدن باگاس ،آلودگی محیط زیست ایجاد می شود.

وی گفت: کارخانه کاغذ پارس هفت تپه اواخر دهه 1340بنا به نیاز کشور در کنار کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، و برای تکمیل فرآیند تولید کاغذ از باگاس ( تفاله نیشکر )، تاسیس و در اوایل سال 1349 نخستین محموله کاغذ تحریر تولید این کارخانه وارد بازار کشور شد.

مدیر عامل گروه صنایع کاغذ پارس ، ظرفیتی اسمی این کارخانه را 105 هزار تن کاغذ تحریر عنوان کرد و اظهارکرد: پس از گذشت چهار دهه از عمر این شرکت و فرسودگی خط تولید ، ماشین آلات ، درعمل ظرفیت اسمی این کارخانه به 30 هزار تن کاغذ تحریر کاهش یافته است.

وی از راه اندازی واحد OCC خط تولید کاغذ کارتن (فلوتینگ ) از ضایعات کاغذ ( آخال) در این کارخانه از پارسال خبر داد و گفت: سالانه 40 هزار تن کاغذ کارتن در این شرکت تولید می شود.

عیدی وندی، در ادامه به زیان انباشته یکهزار و 350 میلیارد ریالی این کارخانه مربوط به 40 سال فعالیت این شرکت اشاره کرد و افزود: این شرکت با توجه به زیان انباشته و فرسودگی خط تولید با مشکلات متعددی دست به گریبان است که رفع آنها توجه ویژه دولتمردان را طلب می کند.

وی گفت:در برنامه میان مدت کارخانه کاغذ پارس،گام نخست طرح بهسازی و بازسازی ماشین آلات و تجهیزات کارخانه و افزایش تولید کاغذ تحریر از 30 هزار تن به 60 هزار تن در سال ارایه شده است.

عیدی وندی از پیگیری مصوبه سفر دوم هیات دولت به خوزستان مبنی بر اختصاص 70میلیون دلار به این شرکت خبر داد و اظهارکرد: افزایش ظرفیت تولید این کارخانه از 30 هزار تن به 80 هزار تن کاغذ تحریر امکان پذیر است.

مدیر کارخانه گروه صنایع کاغذ پارس نیز از تلاش صورت گرفته برای تداوم تولید کاغذ در این کارخانه به رغم شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: مهندسان و کارشناسان این کارخانه با اتکا به دانش ملی ،ماشین آلات و خط تولید کارخانه را همچنان فعال نگه داشته اند.

ˈمحمود صفریˈ افزود: این کارخانه به رغم فرسودگی ماشین آلات همچنان در تولید کاغذ تحریر از باگاس در کشور بی رقیب است.

وی گفت: با تامین 150 میلیارد ریال نقدینگی امکان افزایش ظرفیت تولید کاغذ این کارخانه از 30 هزار تن در سال به 80 هزار تن وجود دارد.

گروه صنایع کاغذ پارس در آذرماه سال 1346 به منظور تهیه ، تولید ، فروش و توزیع انواع کاغذ ، محصولات ساخته شده از کاغذ ، مقوا و هرگونه مواد و محصولات فرعی دیگر تاسیس شد.

هم اکنون 370 نیروی کار رسمی و 140 نفر در قالب پیمانکار در قسمت های مختلف این کارخانه مشغول بکار بوده که با افزایش ظرفیت تولید امکان جذب 200 نیروی متخصص بومی دیگر در این کارخانه فراهم می شود
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت