وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 9 ارديبهشت 1398 ساعت 09:10   |   کد مطلب: 36074
یک روانشناس و مشاور خانواده اظهار داشت: در دهه خیر آمار طلاق نسبت به ازداج به طور نسبی دو برابر شده است و این در حالی است که مشاوره پیش از ازدواج 85 درصد ریسک طلاق را کاهش می دهد.

به گزارش نافع امروز مصادف است با روز جهانی روانشناس. روزی که پرداختن به آن در دنیای مدرن با انبوه درگیری های فکری ، خالی از لطف نیست. روح و جان ادمی بسیار ارزشمند است و سلامت روح و روان تاثیر مستقیم و عمیقی بر سلامت جسم دارد. تقریبا هه می دانند که فشار مشکلات زندگی و دغدغه های روز مره  زندگی افراد را مختل می کند , آرامش آنها را سلب می کند. اما مشکلات و دغدغه جزء لاینفک زندگی است و ا نحوه عملکرد ما در برابر مشکلات تعیین کننده سرنوشت ما خواهد بود .

در طول دوران  زندگی با موقعیت ها و احساسات گوناگونی مواجه می شویم . قطعا برای همه مواردی پیش امده است که  برخی از حوادث و مشکلات ما را دچار سر درگمی می کند روحمان آزرده خاطر می شود و حس می کنیم نیاز به صحبت و مشورت با فردی قابل اعتماد و کارشناس داریم .سلامت روح به اندازه سلامت جسم و حتی بالاتر از ان اهمیت بسزایی در کیفیت زندگی افراد جامعه دارد .

 

به مناسبت روز جهانی روانشناس و اهمیت مشاوره در جامعه امروز و موفقیت افراد در زندگی گفتگویی با محمد ترکمان دکترای روانشناسی  ,مشاور و روانشناس کودک و نوجوان انجام دادیم .

 

نافع: مشاوره و مراجعه  به روانشناس در دنیای امروز تا چه اندازه اهمیت دارد ؟

محمد ترکمان : طبق آمار های منتشر شده و رسمی وضعیت سلامت روان در ایران بیانگر این است که بیش از 25 درصد افراد جامعه از اختلالات روانی رنج می برند به بیان واضح تر از هر 4 نفر  ایرانی یک نفر از اختلالات روانی رنج می برد و این آمار نشان دهنده اهمیت مراجعه به روانشناس است. تعریف سازمان بهداشت جهانی از سلامت روان این است که سلامت روان لزوما داشتن یا نداشتن اختلال روانی نیست .

 

نافع: سلامت روان را برای مخاطبین ما تعریف کنید؟

ترکمان: سلامت روان گستره بزرگی را در بر می گیرد مهارت روانی _اجتماعی که به افراد کمک می کنذ در برخورد با چالش ها و مقتضیات زندگی سازگارانه عمل کنند، ارتباط خوبی با خودشان و دیگران داشته باشند، مسئولیت پذیر باشند و درست بیاندیشند. طبق معیارهایی که بیان شد همه افراد به گونه ای نیازمند استفاده از خدمات مشاوره هستند. همان گونه که سلامت جسم اهمیت فراوانی دارد سلامت روح نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مراجعه به روانشناس می تواند ازبروز مشکلات جلوگیری کند و یا حداقل مشکلات را کاهش دهد. مراجعه به روانشناس حتی می تواند جنبه پیشگیری داشته باشد .

 

نافع: به چه روانشناسی مراجعه کنیم؟

ترکمان :هر فردی که تحصیلات روانشناسی دارد لزوما روانشناس نیست. متاسفانه در آشفته بازار عدم نظارت مسئولین خدمات مشاوره که ازسالها قبل در کشور وجود داشته است افراد بدون داشتن مهارت و تبحر کافی اقدام به ارائه خدمات مشاوره می کنند. همان گونه که یک پزشک نمی تواند با جان بیمار بازی کند یک روانشناس نیز نمی تواند سلامت روح افراد جامعه را به خطر بیاندازد .

 

تعدد کتابهای زرد روانشناسی آسیبی جدی برای جامعه

 

نافع: حداقل فاکتورهای یک روانشناس چیست؟

ترکمان: افرادی می توانند در حوزه روانشناسی و مشاوره خدمات ارائه دهند که اولا تحصیلات کارشناسی ارشد دانشگاهی داشته باشند. بنابراین افرادی که دانشجو و یا حتی تحصیلات کارشناسی دارند نمی توانند خدمات مشاوره ارائه دهند. دوما افراد باید دوره های تخصصی و کارگاهی را بعد از فارغ التحصیلی گذرانده باشند و سوما باید پروانه فعالیت و شماره نظام از سازمان روانشناسی و بهزیستی داشته باشند .موارد یاد شده شروط لازم هستند و متاسفانه دغدغه امروز  جامعه روانشناسی  حضور افرادی است که صلاحیت مشاوره ندارند .گاهی اوقات برخی از مراجعه کنندگان اذعان می کنند مراجعه به روانشناس تاثیری بر زندگی آنها نداشته است و یا حتی بدتر از آن با راهکارهایی که ارائه داده اند باعث آسیب بیشتر به افراد شده اند .از سوی دیگر تعدد کتاب های زرد روانشناسی آسیب زننده است. افراد برای انتخاب کتاب مناسب باید از افراد متخصص کمک بگیرند .

 

 نافع: مراجعه به روانشناس و مشاور در ادوار مختلف زندگی افراد چه تاثیری دارد ؟

ترکمان: اولین شاخه مهم برای والدین روانشناسی تربیت و بلوغ نوجوان است؛ مراجعه به روانشناس کودک که در حوزه کودک و نوجوان فعالیت می کند کمک می کند تا افراد با سبک های درست فرزند پروری آشنا شوند در خصوص نحوه  برخورد با نوجوان اطلاعات کسب کنند. دوران بلوغ دوران بسیار خاصی است .

مراجعه به روانشناس در دوره ای که در روابطمان شکست خورده ایم؛ دوران بحران دوران خوبی برای دستیابی به خودشناسی است.

زمان انتخاب همسر ؛ خوشبختانه امروزه عده زیادی از افراد در انتخاب همسر از تجربه مشاوران و روانشناسان استفاده می کنند .متاسفانه در کشور ما آمار طلاق روبه افزایش است در دهه خیر آمار طلاق نسبت به ازداج به طور نسبی دو برابر شده است از هر 4 ازدواج یک ازدواج منجر به شکست می شود. افراد فرصت کافی برای انتخاب همسر اختصاص نمی دهند و با جملاتی از قبیل ما خودمان بهتر می توانیم تصمیم بگیریم و یا اینکه مهمترین رکن زندگی عشق است از مشاوره پیش از ازدواج امتناع می کنند. مشاوره پیش از ازدواج 85 درصد ریسک طلاق را کاهش می دهد.

زمانی که افراد تمایل به فرزند آوری دارند باید از همان ابتدای دوران بارداری با یک مشاور گفتگو کنند.

زمان انتخاب رشته _کنکور مشاور کمک می کند افراد با توجه توانمندی ها و سبک شخصیتی  خود اقدام به انتخاب رشته نمایند.

در زمان سوگ حضور یک روانشناس کمک می کند تا غم فقدان را کمتر حس کنند.

زمانی که افراد دچار یک بیماری و مشکل روانشناختی هستند. هدف این است که افراد لزوما نباید در بیماری به روانشناس مراجعه کنند بلکه می توانند برای هم فکری و گفتگو نیز به مشاور و روانشناس مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت