وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 6 ارديبهشت 1398 ساعت 11:11   |   کد مطلب: 36031
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: کشاورزان همدان نباید نگرانی از حضور ملخ‌های دریایی و صحرایی در استان همدان داشته باشند چرا که تاکنون گزارشی از حضور ملخ صحرایی یا دریایی در همدان نداشتیم.

شهرام پیشه‌ور در گفت‌‌وگو ‌با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار داشت: عمده گزارش دریافتی از ملخ‌هایی است که از شبه جزیره عربستان به صورت گروهی در وسعت چند کیلو‌متری با گذر از دریا به سواحل استان‌های جنوبی رسیدند و بعد از تخم‌ریزی در خاک‌های اطراف با نمناک شدن خاک سر از تخم بیرون آورده‌اند.

وی افزود: ملخ بعد از رسیدن به حالت پورگی برای تغذیه روی زمین راه می‌رود و با رسیدن به حالت جهش و بعد 2 بال شدن به پرواز در‌می‌آید که سازمان حفظ نباتات کشور با استفاده از سم به صورت پاشش زمینی و هوایی مبارزه را در این مناطق از کشور در دستور کار دارد و اجرا کرده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادی کشاورزی همدان تصریح کرد: در سال‌های قبل فقط در دامنه‌ها  و نه در مزارع استان همدان در وسعت 200 تا 300 یا گاهی یک هزار‌ هکتار،مبارزه شیمایی یا استفاده از طعمه را برای مبارزه با ملخ‌های از نوع مراکشی یا ایتالیایی و بومی داشتیم که بیشتر مبارزه را در دامنه گردنه اسدآباد و دامنه شهرستان همدان انجام دادیم و حتی در برخی سال‌ها هم نیازی به این کار نداشتیم. برخی مواقع هم ملخ مهاجر از زنجان و قزوین داشتیم که مبارزه شده است.

وی تاکید کرد: هر زمان هم سم‌پاشی را دامنه‌ها اجرا کردیم به پرچم‌گذاری و اطلاع‌رسانی به دامدارن خطر آلوده بودن مراتع این بخش از استان را اطلاع‌رسانی کردیم  تا وارد این حریم‌ها نشوند که بر اثر استفاده دام‌ها از علوفه طبیعی آن مسمومیت و تلفاتی هم نباشد.

پیشه‌ور با بیان  اینکه جثه این ملخ‌ها خیلی کوچکتر از ملخ‌های صحرایی و دریایی است که فعلا مبارزه با آن در استان‌های جنوبی کشور در دست اقدام است، گفت: استان همدان به لحاظ مبارزه با ملخ مشکلی ندارد و سم کافی برای استفاده به صورت طعم در حالت پورگی و یا سنین بالاتر را در اختیار داریم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: استان همدان محل ذخیره سم برای مبارزه شیمیایی با آفات در غرب کشور هم است و نباید کشاورزان به لحاظ آسیب از هجوم ملخ از هر نوعی که باشد دغدغه خاطر و نگرانی داشته باشند چرا که تدبیر و تمهید لازم را با رصد دایمی مزارع با همکاری کارشناسان  و کشاورزان اجرا کردیم.

گفتنی است ملخ‌های صحرای و دریای به دلیل جثه و ارزش غذایی که دارند بعضا خرید و فروش هم می‌شود که البته برخی مسئولان در جنوب کشور هم این موضوع را تکذیب کردند همچنین همدان شهر سارخیزی است. سار این پرنده کوچک جثه و پر سر و صدا هم بخشی از کمبود غذایی خود را به غیر از دانه‌ها از ملخ تامین می‌کند و می‌توان گفت دشمن بیو‌لوژیک ملخ است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت