آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : جمعه 16 فروردين 1398 ساعت 14:20   |   کد مطلب: 35748
سرهنگ پاسدار علی بقایی ظهر امروز در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه همدان اظهار کرد: در روزهای پایانی سال گذشته مقام معظم رهبری نسبت به استان همدان لطف فرمودند و جوان‌ترین نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه را در همدان منصوب کردند.

به گزارش نافع، وی از خطبای جمعه همدان از ابتدای انقلاب مانند شهید آیت‌الله مدنی، آیت‌الله نوری‌همدانی، حجت الاسلام و المسلمین فاضلیان، مرحوم آیت‌الله موسوی همدانی و آیت‌الله طه‌محمدی یاد کرد و در ادامه گفت: از زحمات این بزرگواران نیز تقدیر می‌کنیم.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان با بیان اینکه از فرصتی که مقام معظم رهبری با انتصاب نماینده‌ای جوان برای استان ایجاد کردند باید استفاده کرد افزود: سپاه و بسیج همچون گذشته در کنار نماینده ولی فقیه در استان خواهند بود.
وی به سالروز 12 فروردین‌ماه نیز اشاره کرد و ادامه داد: در 12 فرودین 1358 رهبر کبیر انقلاب با مراجعه به رأی مردم مدل حکومت کشور را انتخاب کردند و بیش از 98 درصد به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند.
بقایی با بیان اینکه 15 سال مبارزه امام(ره) با طاغوت باعث شد تا مردم بدانند چه حکومتی از نظر شکل و محتوا می‌خواهند خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) به ما آگاهی داد و ما را از نوکری و ذلت به عزت و سربلندی رساند.
وی با اشاره به اینکه در تاریخ می‌بینیم شاه کشور بدون اجازه خارجی نمی‌توانست در داخل کشور سفر کند گفت: در خاطرات ناصرالدین شاه و مادر محمدرضا پهلوی آمده که بدون اجازه خارجی‌ها نمی‌توانستند اقدامی کنند.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان اظهار کرد: امام خمینی(ره) به ملت ایران عزت داد، به مردم حق رأی را داد که در گذشته این موقعیت در اختیار آنها نبود.
وی با بیان اینکه از این امتیاز باید به خوبی استفاده کرد افزود: هر حقی مسؤولیت به دنبال دارد و اگر امروز می‌توانیم مسؤولان را انتخاب کنیم باید به خوبی از عهده این وظیفه برآییم.
بقایی با اشاره به اینکه پس از حضرت امام خمینی(ره)، جانشین خلف ایشان نیز به خوبی این کشتی را هدایت کرده‌اند تصریح کرد: امروز این راه با همان کیفیت ادامه دارد.
وی در ادامه به چهلمین سالگرد حیات سپاه نیز اشاره کرد و ادامه داد: امام راحل زمانی که ما ضرورت بسیج را درک نمی‌کردیم، دستور تأسیس بسیج را صادر کردند و زمانی که هیچ کس به امور عام‌المنفعه اهمیتی نمی‌داد دستور راه‌اندازی کمیته امداد را دادند.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان با بیان اینکه وظیفه سپاه بر اساس قانون، صیانت از انقلاب اسلامی است خاطرنشان کرد: سپاه وظیفه قانونی دارد که بر اساس قانون اساسی هرجا که در داخل و خارج نیاز باشد برای حفاظت از کشور و انقلاب ورود کند.
وی با اشاره به اینکه هرجایی که انقلاب اسلامی با چالش، خدشه و یا تهدیدی مواجه شود سپاه برای دفاع از آن حضور دارد گفت: در دفاع مقدس وظیفه سپاه دفاع از کشور بود و پس از دفاع مقدس آنجا که کشور به سازندگی نیاز داشت ورود کرد.
سپاه هرجا نیاز باشد برای دفاع از کشور و کمک به مردم حضور می‌یابد
بقایی با بیان اینکه امکانات سپاه متعلق به مردم و برای مردم است اظهار کرد: بسیج نیز یکی از مهمترین شاخصه‌های سپاه است که در حوزه‌های مختلف، امنیت از مرزها را عهده‌دار می‌شود.
وی با بیان اینکه سپاه هرگز فراتر از قانون و منویات مقام معظم رهبری عمل نمی‌کند افزود: سپاه هرجا که نیاز باشد سینه سپر می‌کند تا از این انقلاب و مردم دفاع کند.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان با اشاره به اینکه اگر نیاز باشد فرمانده کل سپاه پاسداران در مناطق سیل‌زده- همانطور که دیده شد- حاضر می‌شود تصریح کرد: اگر نیاز باشد سردار سلیمانی در خارج از مرزها برای جبهه مقاومت حاضر شود که همین طور هم بود.
وی با بیان اینکه استکبار به دنبال نابودی جبهه مقاومت است ادامه داد: دیدیم آمریکا اعتراف می‌کند که میلیاردها دلار هزینه کرده است و نفع آن را جمهوری اسلامی و رهبر انقلاب و مردم ایران اسلامی برده است.
بقایی با اشاره به اینکه رئیس جمهوری آمریکا چراغ خاموش به عراق سفر می‌کند خاطرنشان کرد:  این در حالی است که رئیس جمهور ایران اسلامی چندین روز در عراق حاضر می‌شود و با استقبال مردم این کشور مواجه می‌شود.
وی با بیان اینکه سپاه مولود انقلاب اسلامی است گفت: فرماندهان سپاه به عنوان سربازان ملت ایران هرجا نیاز باشد برای دفاع از کشور حضور می‌یابند و حقی برای خود قائل نیستند.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان اظهار کرد: برخی احساس کردند باید از دور به بررسی شرایط بپردازند اما فرماندهان سپاه و ارتش در محل حضور داشتند.
وی با بیان اینکه سپاه همدان به عنوان معین شهر گمیشان انتخاب شده است افزود: فرزندان همدان برای کمک به این افراد حضور یافتند و پس از آنکه هشدارهای هواشناسی برای استان همدان اعلام شد، نیروهای سپاه و بسیج دو قسمت شدند.
همه پای کار آمدند و 23 نقطه مدیریت شد
بقایی تصریح کرد: در استان همدان تمام نیروها به ویژه نماینده ولی فقیه، دستگا‌ه‌های اجرایی چون برق، آب، گاز، شهرداران و دهیاران استان ورود کردند و در برخی از نقاط نیروهای اداره برق اگر به موقع ورود نمی‌کردند فجایع بزرگی به وقوع می‌پیوست.
وی با بیان اینکه رتبه بارش در استان همدان در جهان دهم و در کشور سوم بود اما ما با مدیریت صورت گرفته بحران خاصی نداشتیم گفت: تقسیم کار انجام شد و 23 نقطه تعیین شد.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان ادامه داد: اولویت ما حفظ جان مردم بود، همه پای کار آمدند و 23 نقطه مدیریت شد و باعث شد تلفات جانی نداشته باشیم، البته خسارات مالی داشتیم.
وی با بیان اینکه بسیج ادعایی ندارد و وظیفه‌ خود را انجام داده است گفت: گونی‌ها پر از ماسه فراهم شد، شبکه در شهرستان فراخوانده شد و آمادگی لازم قبل از بارش‌ها شروع شد.
بقایی با تقدیر از بخشدار همدان اظهار کرد: اگر بسیج، گروه‌های جهادی و دستگاه‌های خدمات‌رسان به ویژه شهرداری در قاسم آباد ورود نکرده بودند در بستر رودخانه بحران جدی انسانی و تلفات بسیاری رخ می‌داد.
 وی با تأکید بر اینکه حدود 70 واحد در شهر همدان تخلیه شد افزود: این خانواده‌ها در اردوگاه‌های مربوط به سپاه و با همکاری فرمانداری در حسینیه‌ها و اماکن مناسب اسکان داده شدند و هنوز نیز برخی از آنها ساکن هستند.
در همدان مدیریت نمی‌شد فاجعه رخ می‌داد
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان تصریح کرد: رودخانه‌ای که در ورودی شهر همدان به سمت امزاجرد در حرکت است در آستانه بحران بزرگی قرار داشت که مردم به خوبی نیز وارد شدند و 48 ساعت نیروهای مردمی، بسیج و سپاه پای کار بودند تا مشکلی ایجاد نشود.
وی با اشاره به اینکه در مریانج نیز از یک بحران بزرگ که در پشت بازار مبل ممکن بود به وجود آید جلوگیری کردند تصریح کرد: در گردان بیت المقدس و حوزه شهید حاجی‌بابایی، حدود 28 ساعت هیچ کس نخوابید تا سیلابی که از رودخانه سولان جاری بود را مهار کردند تا مشکلی به وجود نیاید.
بقایی با بیان اینکه 60 واحد مسکونی در شهرک شهید بهشتی، شهرک شهید مدنی، منطقه خضر، شهرک ولیعصر(عج) توسط بچه‌های اردوگاه‌های جهادی از آب تخلیه شد ادامه داد: همزمان نیز در کنار این اتفاقات در استان گلستان نیز نیروهای سپاه همدان درگیر کار بودند.
وی با بیان اینکه اگر همدان انسجام نداشت و مدیریت بحران به خوبی انجام نمی‌شد ما هم با مشکلات جدی و بحران مواجه می‌شدیم، در ادامه از اعزام دو کامیون کمپرسی به استان خوزستان و ارسال اقلامی چون کنسرو، لوازم شوینده، شیرخشک، آب معدنی به مناطق سیل‌زده خبر داد.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان با بیان اینکه این کمک‌ها به جز کمک‌هایی بود که توسط هلال احمر و کمیته امداد ارسال شد خاطرنشان کرد:  30 تن آب معدنی برای گلستان، 500 تخته پتو برای سیل‌زدگان استان لرستان، 60 هزار قرص نان توسط مردم برای استان گلستان ارسال شد.
وی با اشاره به اینکه سپاه همدان دو آشپزخانه‌ در استان گلستان که روزانه 2 هزار پرس غذا طبخ می‌کند برپا کرده است خاطرنشان کرد: نیروهای پزشکی نیز در گمیشان حاضر شده و درمانگاه برپا کردند.
بقایی ادامه داد: 15 نیرو از بسیج سازندگی استان در گلستان حاضر شده و عملیات پل سازی و بازگشایی معابر را انجام می‌دهند به طوری که 20 پل در گمیشان ایجاد کردند.
وی با اشاره به اسکان اضطراری 750 نفر در همدان، یک‌هزار نفر در رزن و 550 نفر در ملایر گفت: اینها کسانی بودند که در حال بازگشت از اردوی راهیان نور بودند اما به خاطر شرایط نامساعد آب و هوایی دچار مشکل شده بودند.
فرمانده سپاه ناحیه شهرستان همدان با اشاره به اعزام گروه رزمی امام علی(ع) به استان خوزستان، لرستان و گلستان و ارسال تجهیزات مکانیزه افزود: تجهیزات یگان رزم سپاه در رزن، فامنین و اسدآباد در حال فعالیت هستند.
وی اظهار کرد: امروز در لرستان دو آشپزخانه و نانوایی سیار ایجاد می‌شود،البته ما هنوز معین استان گلستان هستیم و مأموریت خدمات به لرستان را نیز یافتیم.
 اولویت ما جمع‌آوری کمک‌های نقدی است
بقایی با اشاره به اینکه هفت کامیون محموله به لرستان ارسال شده و دو کامیون دیگر نیز ارسال می‌شود اظهار کرد: 210 میلیون کمک مردمی توسط پایگاه بسیج جمع‌آوری شده که به قرارگاه مرکزی تحویل شده است.
وی با بیان اینکه مردم همدان حدود یک‌میلیارد تومان کمک‌ غیر نقدی داشتند افزود: اتکای استان، 35 تن مواد غذایی پیش‌بینی کرد و این محموله توسط سپاه به مناطق سیل‌زده ارسال شد.
فرمانده سپاه ناحیه همدان با اشاره به اینکه اولویت ما جمع‌آوری کمک‌های نقدی است تصریح کرد: شماره حساب 3810-35-115045-1 نزد بانک انصار در نظر گرفته شده است و پایگاه‌هایی نیز برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در نظر گرفته شده است.
وی تأکید کرد: حسینیه امام(ره)، میدان امام(ره)، آرامگاه باباطاهر،  آرامگاه بوعلی، شهرک شهید بهشتی، شهید مدنی و مسجد امام علی(ع)  پردیس نیز آماده دریافت کمک‌های مردمی هستند.
وی با اشاره به نیاز مردم سیل‌زده به پتو، چادر مسافرتی، آب معدنی، غذاهای کنسرو شده  خاطرنشان کرد: امکان آبگرفتگی معابر در روزهای آینده نیز وجود دارد و امیدواریم به مانند گذشته مردم خادمان خود را همراهی کنند.
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت