آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : سه شنبه 6 فروردين 1398 ساعت 14:34   |   کد مطلب: 35613
در حالی که شنیده شده 26 رأس از وحوش خانگرمز که هفت رأس آن ماده بوده و در فصل زاد و ولد حیوانات به لشگردر ملایر انتقال داده شده، فرماندار تویسرکان از این نقل و انتقالات اظهار بی اطلاعی کرده است.

به گزارش نافع، سوم فروردین ماه جاری خبری در کانال نافع منتشر شد و آمده بود" شنیده شده در سکوت و دید بازدید مسئولان در روزهای عید سومین محموله وحوش منطقه خانگرمز با دو دستگاه خاور به ملایر منتقل شدند آن هم در فصل زاد و ولد حیوانات!"

به دنبال آن چهار فروردین مجدد دو گزارش با عنوان های "فاجعه ای دیگر برای وحوش خانگرمز رخ ندهد!/ایا زمان انتقال وحوش در چنین فصلی مجاز است؟" و "خانگرمز هویت خود را از دست می دهد؟/ملایری های عزیز نگین انگشتری محیط زیست استان از طرف تویسرکانی ها تقدیم به شما!/گردشگران و مسافران برای دیدن کل وبز تویسرکان به ملایر سفر کنید!" بر روی خروجی سایت خبری رودآور قرار گرفت.

پس از انتشار این گزارش ها ساعتی نگذشت که گیلانه رییس محیط زیست تویسرکان با ارسال متنی به خبرنگاران با صحبت های خود انتقال وحوش به ملایر یعنی همان خبر اولیه رودآور را تأیید کرد و البته دلایلی آورد که نیاز به بررسی موشکافانه ای دارد و باید کارشناسان دیگر محیط زیست هم صحه ای بر این نقل و انتقالات اگر مورد نیاز بوده، بگذارند.

البته برخی معتقد هستند که انتقال وحوش به مناطق دیگر و ترکیب ژن ها نه تنها کمکی به بومی بودن نمی کند بلکه آن ها را از خالص بودن خارج و حتی ممکن است باعث انتقال برخی بیماری ها از یک منطقه به منطقه دیگر شود، چرا که ممکن است آن حیوان در منطقه ای که هست نسبت به یک بیماری و یا ویروس مقاوم شده باشد و در محل جدید و گله جدید این چنین نباشد.

ضمن اینکه، وحوش رها سازی شده بدون قرنطینه موقت رها می شوند و تا پیدا کردن مسیر و گله و حتی آبشخور ممکن است به دست شکارچیان تلف شوند.

نمی توان از پیگیری ها گیلانه برای حفظ محیط زیست تویسرکان غافل ماند، اما اینکه چرا اصلا باید انتقال وحوش انجام بگیرید جای سوال دارد، اینکه بازهم طبق شنیده ها تعداد وحوش انتقال داه شده 26 رأس بوده و نه 20 رأس!، که هفت رأس آن ماده بوده است و آن هم در زمان زاد و ولد حیوانات جا به جایی ها رخ داده. چرا؟!

مسئله فنی و تخصصی بودن خود جای یگ گزارش جداگانه ای دیگر دارد و پرس و جو از متولیان محیط زیست.

 اما در حال حاضر نکته قابل توجه عدم اطلاع مدیر ارشد تویسرکان یعنی فرماندار شهرستان است و اظهار نظر تأمل برانگیز او که در برخی کانال ها و حتی کانال خبری روزنامه همشهری در تویسرکان منتشر شده است.

مومیوند فرماندار تویسرکان دقیق گفته که " انتقال وحوش از "خانگرمز" بدون اطلاع و هماهنگی با فرمانداری انجام شد".

 انتقال وحوش خانگرمز این گونه که می گویند آن هم فاز سومش انجام شده و فرماندار یک شهرستان از این انتقال بعد از سومین مرحله مطلع شده خود شگفتی بزرگی است که گویا تنها قرار است این اتفاقات در تویسرکان روی  دهد!

جا به جایی گوسفند و گاو از یک شهر به شهر دیگر مجوزهای لازم خود را می خواهد و بازرسی هایی که باید، آیا مجوزهای لازم صادر شده است؟ به طور قطع برای انتقال وحوش خانگرمز هم مجوزهایی صادر شده، اما باید دید از طرف چه کسی یا کسانی بوده و چه ارگان هایی در آن دخیل هستند.

باید دید که آیا دست هایی پشت پرده برای انتقال وحوش خانگرمز بوده یا نه؟ و چرا یک فرماندار نباید از آن مطلع می شده و یا خبردارش نکردند؟! چرا او اشرافیت بر مسئله ای به این مهمی نداشته است؟!

آقای فرماندار دیر متوجه شده اید آن هم از طریق سایت خبری رودآور و فضای مجازی بازهم ایرادی ندارد، لااقل از محیط زیست در خصوص آمار دقیق تعداد، جنسیت، سن حیوان و محل رها سازی شدن وحوش خبری بگیرید و برای مردم شفاف سازی.

باید منتظر ماند و دید وعده فرماندار تویسرکان بر موضوعی به این مهمی به تحقق می پیوندد یا نه!، مومیوند وعده داده که موضوع را " از طریق مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان و استاندار پیگیری" می کند.

امید آن که دیگر آن ماجرای مبل و منبت که دل مردم یک شهرستان را شکست برای خانگرمز تکرار نشود.

زنگنه

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما