وضعیت آب و هوای همدان
آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : يكشنبه 19 اسفند 1397 ساعت 09:31   |   کد مطلب: 35446
ابتکار یک جوان هنرمند همدانی
کتابت قرآن 8 هزار سطری با تلفیق هنر و شهادت
جوان هنرمند همدانی با بیان اینکه در حال نوشتن مصحف شریف قرآنی با 8 هزار سطر به نیت 8 هزار شهید استان همدان است، گفت: یکی از ویژگی‌های ممتاز و برجسته این کتاب داشتن رسم‌الخط ایرانی و تطبیق سبک زندگی از نظر قرآن با وصایای شهدا است.

به گزارش نافع، هنر در ایران و نزد ایرانیان از زمان باستان جایگاه خاص خود را داشته و ایرانیان با روح و طبع بلند خود در طول هزاران سال توانسته‌اند آثاری را از هنر دست، فکر و اندیشه خود بر جای بگذارند که امروز باعث تعجب و شگفتی همگان می‌شود و بسیاری از این آثار در موزه‌های مطرح دنیا در معرض عموم قرار دارد.

یکی از جلوه‌های خاص هنر ایرانی، خوشنویسی و کتابت است که از دیرباز مورد توجه سلاطین و بزرگان ایران بوده و بعد از ورود اسلام به ایران این هنر برای کتابت مصحف شریف قرآن ارزش و اعتباری خاص پیدا کرد.

در مسیر کتابت قرآن افراد زیادی زحمت‌ها کشیدند و آثاری در خور توجه برجای گذاشتند هر چند امروز بعد از گذشت قرن‌ها این هنر مانند سایر هنرهای ایرانی در حال فراموشی و کم‌رنگ شدن است اما هستند جوانان خوش ذوق و اهل دلی که قلبشان  برای زنده نگه داشتن این هنر هنوز می‌تپد و شبانه‌روز سعی می کنند تا آثاری را ثبت کنند که این هنر جاودانه بماند.

 یکی از این هنرمندان، محسن کریمی‌نیا، جوان خوش ذوق و هنرمند همدانی در رشته خط و خطاطی است که در زمینه خط نسخ ایرانی فعالیت می‌کند و از ماه رمضان امسال کتابت قرآن را آن هم با ویژگی‌های خاص خودش برعهده گرفته که برای آشنایی بیشتر با کار و کتابتش با او یک گفت‌گو داشتیم:

 محسن کریمی‌نیا  امروز در گفت‌وگو با خبرنگار نافع به انگیزه کتابت مصحف شریف اشاره و اظهار کرد: کاری که من شروع کردم تحت عنوان "پروژه ولایت" نام دارد؛ قبلا یک مصحف شریف قران را با همکاری اساتید خوشنویسی برای حرم حضرت علی (ع) کتابت کردیم و این انگیزه‌ای شد تا یک کتاب ارتباط با خدا بنویسم.

وی ادامه داد: بعد از مدتی دیدم که نوشتن کتاب دعا یا نوشتن قران همان وقت و زمان را از من می گیرد در نتیجه تصمیم گرفتم که مصحف شریف را با کمک اساتید بنویسم.

هنرمند جوان همدانی وی با بیان اینکه این قرآن تقریبا ۸ هزار سطر و هر صفحه ۱۳ سطر دارد، بیان کرد: 8 هزار سطر قرآن را به نیت 8 هزار شهید استان همدان نوشتیم و هر سطر را به نیابت از یک شهید به رشته تحریر درآوردیم.

وی افزود: باقیمانده برخی از آیات قران را نیز به نیابت از شهدای مدافع حرم استان و کشور نظیر حاج حسین همدانی و شهید حججی نگاشته می‌شود.

این کاتب مصحف شریف با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های ممتاز و برجسته این کتاب رسم‌الخط ایرانی است، عنوان کرد: قبل از این رسم‌الخط ایرانی در بازار نبوده و این کتاب مورد تأیید دارالکتابه تهران است.

وی ادامه داد: ویژگی برجسته دیگر این مصحف شریف علاوه بر اینکه به نیابت از 8 هزار شهید استان نوشته شده است این است که این کتاب کامل‌ترین قرآن از لحاظ قواعد نوشتاری و ختم به آیه بودن را داراست و در پایان هر صفحه آیه تمام شده و آیه جدید از ابتدای هر صفحه شروع می‌شود.

این جوان هنرمند با بیان اینکه این مصحف شریف به سبک زندگی شهدا نیز توجه داشته، گفت: به دلیل تأکید رهبر انقلاب بر سبک زندگی و فراموش نکردن یاد و خاطره شهدا ما نیز در این کتاب سعی کردیم سبک زندگی اسلامی و سبک زندگی از نظر قرآن را مطابق با وصایای شهدا بنویسیم.

وی با اشاره به اینکه چند کمیته برای انجام کار تشکیل داریم، بیان کرد: کمیته خادمین شهدا در حال تدوین وصیت نامه‌های شهدا است، کمیته اساتید در بحث مفاهیم قرآنی و کمیته اجرایی که در بحث جمع‌آوری مشارکت های مردمی در حال فعالیت هستند.

کریمی‌نیا به لزوم پرداختن دانشگاه‌ها و حوزه  به هنر ایرانی- اسلامی اشاره و خاطر نشان کرد: هنر اسلامی باید در دستور کار متولیان و مدیران قرار بگیرد، امروزه اگر غفلت کنیم هنرهای کاذب جای هنر اصیل و سلامی ما را می گیرد و این یک ضربه به کل هنر اصیل ایرانی است و نه فقط به هنر اسلامی.

وی تصریح کرد: ماه رمضان امسال نوشتن این مصحف شریف را شروع کردیم و تا ماه رمضان سال آینده (1398) به انجام می‌رسد و رونمایی می‌شود و بعد از اتمام این مصحف را به رهبر انقلاب اسلامی تقدیم می‌کنیم.

این هنرمند جوان ادامه داد: در نظر داشتم که اگر حضرت زهرا (س) حرم داشتند به حرم ایشان تقدیم کنم اما به دلیل اینکه زهرای اطهرحرم ندارد به فرزند ایشان (رهبر انقلاب) که نائب برحق امام زمان است، تقدیم می‌کنم.

وی با اشاره به مشکلات و موانع کار بیان کرد: مشکلات و موانع در بحث شهدا، قرآن و کارهای فرهنگی زیاد است در حالیکه از نظر نیروی انسانی و کار اصلا مشکلی نیست و تنها موانع و مشکل ما مالی است و در انجام این کار افراد زیادی از جمله مؤسسات و فعالان قرآنی، فرهنگی و حوزه علمیه مشارکت دارند.

کاتب مصحف شریف خاطرنشان کرد: دستگاه، نهاد و مجموعه‌ای از ما حمایت نمی‌کند و اگر فعالان فرهنگی، قرآنی و شهدایی که بصورت آتش به اختیار در حال فعالیت هستند علاقه‌مند به حمایت از این کار هستند می توانند با شماره تلفن 09196497022تماس بگیرند.

انتهای پیام/ح/10

 

 

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت