آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 16 اسفند 1397 ساعت 19:58   |   کد مطلب: 35423
مرحوم حاج علی، فرمانده سپاه تویسرکان، از آن جنس فرماندهانی بود که آغوشش برای تمام طیف‌های سیاسی باز بود و با کار و تلاش شبانه روزی‌اش چراغ تمام پایگاه‌های بسیج شهرستان را روشن کرد.

به گزارش نافع، امروز هفدهم اسفندماه است، درست چهار سال پیش یعنی 17 اسفند 93 که مصادف با ایام فاطمیه بود، حاجی علی جانباز شیمیایی در اوج بیماری‌اش در بستر افتاده بود و ذکر روز و شبش یا حسین(ع) بود.

حاج علی که از همان کودکی و روزهایی که به همراه مادر به مراسم‌ها و روضه‌های سیدالشهداء(ع) می‌رفت تا دوران انقلاب و دفاع مقدس و بعد سازندگی و خدمت به مردم تنها و تنها ذکرش یا حسین(ع) بود و بس.

او در مکتب حسین (ع) رشد یافته بود و پرورش پیدا کرده بود، فکرش، نفسش، احساسش؛ همه و همه یا حسین(ع) بود و در همان آخرین لحظات عمرش که نفس به شماره افتاده بود یا حسینی گفت و دعوت حق را لبیک و آسمانی شد.

در تشییع جنازه‌اش همه حتی آنهایی که از نظر خط و ربط سیاسی با او همفکر نبودند، آمده بودند شاید می‌خواستند با این حضور طلب حلالیت کنند.

حاج علی فردی همیشه خندان، متین، باوقار و مهربان برای همه از خانواده و اقوام گرفته تا دوست و همسایه بود مردی که در تمام مدت زندگیش دغدغه اسلام، انقلاب و خدمت به مردم را داشت.

17 اسفند سالروز وفات حاج علی عبدالملکی،فرمانده اسبق سپاه ناحیه تویسرکان است، او  متولد سال 1337 و در زمان انقلاب 20 سال سن داشت و در اوج انقلاب، تمام عیار از انقلاب دفاع کرد و آن هنگام که جنگ شروع شد در سال 1358 به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوست و مسئولیت‌های متعددی در تویسرکان از جمله مسئول بسیج در زمان جنگ، جانشین گردان 153،  مسئول سیاسی سازمان بسیج دانشجویی، جانشین فرمانده و در نهایت 9سال فرماندهی سپاه این شهرستان را عهده‌دار شد.
برای شناخت بیشتر این فرمانده به سراغ دوستان و رفقیان دوران کارش رفتیم و با آنها گفت‌وگو کردیم...

 زبان نرم و خوش‌خویی با همه ویژگی بارز حاج علی بود

کریم مظاهری در گفت‌و‌گو با نافع با اشاره به پرتلاشی و صدق گفتار حاج علی گفت: مرحوم حاج علی در  دورانی که مسئول امور سیاسی سپاه شهرستان بود، با نگاهی بصیر و خادم‌گونه در عرصه‌های گوناگون ظاهر می‌شد و برای بصیرت‌افزایی و آگاهی‌بخشی همه اقشار، سر از پا نمی‌شناخت.

این پیشکسوت دوران جتگ تحمیلی افزود: تلاش‌های شبانه‌روزی حاج علی در دفاع از ولایت بی‌نظیر بود، شب و روز اصلاً برایش معنا نداشت و اعتقاد بسیار داشت که در دفاع از ولایت در همه عرصه‌های اجتماعی باید یک پاسخ مثبت و قانع‌کننده‌ای باید داشت، او تنها با استدلان و لحن لین و آرام مخاطب را قانع می‌کرد و این مطلب شاید از بارزترین ویژگی‌های شخصیتی او باشد.

وی ادامه داد: مرحوم حاج علی در بین دوستان سپاه و البته همه، آدم خوش‌خلق و خوش‌برخوردی به حساب می‌آمد، یک ایثارگر به تمام معنا و وقت شناس، که ارتباط صمیمی، پسندیده و بسیار قویی با خانواده، دوستان و همکارانش داشت، آن گونه که حتی دلسوزی و اخلاصش هم به دیگران سرایت می‌کرد، او دلسوز نظام بود و از تمام هستی خود برای نظام وقت می‌گذاشت.

 فرمانده اسبق سپاهتویسرکان اظهار کرد: در دوران نقاهت حاج علی به عیادتش رفتم، شاید کسی در آن دوران سخت گلایه و شکایت راه بیندازد، اما حاج علی این گونه نبود، راضی به رضای خدا، بدون گلایه و جزع و فزع، امیدواری در اوج بیماری‌اش در او مشهود بود و بسیار شاکر.

وی بیان کرد: آن مرحوم با فرزندانش ارتباط عاطفی عمیقی داشت و با دامادش هم همین گونه بود، بسیار بسیار مهربان، تعاملش با مردم آنقدر نزدیک بود که خود مردم کوچه و بازار از تواضع او تعریف می‌کردند. هرگز خودش را برتر از دیگری نمی‌دید و به قول امروزی‌ها قیافه نمی‌گرفت و مهم‌تر آن که حریم بین محرم و نامحرم را بسیار و دقیق رعایت می‌کرد تا خدشه‌ای به حرمت خانم‌ها وارد نشود.

این رزمنده دوران دفاع مقدس اظهار کرد: هرگاه دعوایی بین عده‌ای روی می‌داد و حتی این احتمال می‌رفت تا این دعواهای لفظی به درگیری کشیده شود، مرحوم حاج علی اصلاح ذات‌البین را خوب می‌دانست و تنها با یک ارتباط دوستانه و ساده از روی صدق در گفتار و عمل همه چیز را ختم به خیر و مشکلات پیش آمده بین دو طرف دعوا را حل می‌کرد.

وی یادآور شد: حضور گسترده مردم از همه اقشار در تشییع جنازه حاج علی، ابراز وفاداری به او بود، حتی آن روز، برخی افراد از خطوط سیاسی مختلف اظهار حلالیت می‌کردند.

* فرمانده‌ای پر کار بود

مرتضی اردلان، یکی دیگر از همرزمان وی که زمانی مسئولیت دفتر بسیج دانشجویی تویسرکان را عهده‌دار بود در گفت‌وگو با نافع گفت: حاج علی مردی پر تلاش و  اهل کار بود و روشن شدن چراغ تمام پایگاه‌های بسیج در سطح شهرستان توسط  او انجام گرفته است.

وی افزود: همین پرکاری حاج علی در نوع خود بی نظیر بود، حتی تا ساعت سه نیمه شب روزهای متعدد و بسیاری از ماه‌ها با دل و جان امور مربوط به بسیجیان را پیگیری می‌کرد و می‌خواست پایگاه‌ها سر و سامان بگیرند.

این همرزم حاج علی یادآور شد: از برنامه‌های خوب برگزار شده در دوران آن کاری ایشان، برگزاری نخستین کنگره شهدای شهرستان تویسرکان با حضور فرمانده کل سپاه وقت، سردار رحیم صفوی در سال 82 بود.

حاج علی اهل مسامحه نبود

به سراغ بسیجیان هم می‌رویم، مهندس علی محمد نصراللهی، مخترع و صنعتگر نمونه تویسرکانی درباره شخصیت و ویژگی‌های فرمانده سپاه تویسرکان عنوان کرد: حاج علی در راه ولایتمداری و دفاع از اسلام و انقلاب مسامحه نمی‌کرد، یک ولایتمدار به تمام معنا و تحلیل‌گر سیاسی عالی بود.

وی تصریح کرد: مرحوم حاج علی اهل مشورت بوده و پرتلاشی او برای دین و انقلاب بر همگان مشهود بود، انسانی با تقوا و دقیق و به ویژه اهل مطالعه.

این مخترع تویسرکانی افزود: آغوش باز حاج علی برای همه طیف‌های سیاسی در نوع خود مثال‌زدنی بود، خونگرم بود و سعه صدر داشت و با نرم خویی پاسخ همه را می‌داد.

بسیجیان را چهره به چهره می‌شناخت

ایمان کزازی یکی از جوانان بسیجی گفت: یک روزی قرار بود مرحوم حاج علی به پایگاه ما بیاید و ما از نزدیک با او دیدار داشته باشیم و  ساعت قرار ما یک نیمه شب، چون تا آن ساعت فرمانده با بسیجیان پایگاه‌های قرار داشت و به آنها سرکشی کرده بود.
وی افزود: حاج علی با همه صمیمی بود و تک تک بسیجیان را چهره به چهره می‌شناخت.

مرگ هیچگاه نمی‌تواند یاد مردان مرد را از خاطره‌ها پاک کند، مردان مرد غیرتشان، آزادیشان، حجب و حیایشان، اخلاصشان، اسلامیت و ولایتداریشان در قلب‌ها می‌ماند و امروز باز قلب‌هایی برای حاج علی می‌تپد و دلشان تنگ او شده است.

روحش شاد زنده و راهش پر رهرو باد...

-------------------------
فاطمه زنگنه
------------------------
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت