آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 11 اسفند 1397 ساعت 09:04   |   کد مطلب: 35335
کارشناسان اقتصادی تصویب افزایش 20 درصدی حقوق را عمیق‌کننده شکاف طبقاتی در جامعه می‌دانند، این همان مسئله‌ای است که محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق هم بر آن مهر تأیید گذاشت و گفت: طرح کمیسیون برای افزایش حقوق به عدالت نزدیکتر بود اما شرایط به گونه‌ای پیش رفت که مجلس به طرح دولت رأی داد.

به گزارش نافع،‌ شامگاه هشتم اسفندماه نمایندگان مجلس بر اساس موافقت خود مصوبه افزایش 20 درصدی حقوق كاركنان دولت در سال آينده را به تصویب رساندند.

در این‌باره محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 کل کشور در گفت‌وگو با خبرنگار نافع، اظهار کرد: آنچه که برای حقوق‌بگیران مهم است، خالص دریافتی آن‌ها از حقوقشان پس از کسر مالیات است و به همین دلیل دو مسئله میزان رشد حقوق و دریافت مالیات هر ساله در بودجه بررسی می‌شود.

وی اضافه کرد: این روزها وضعیت اقتصادی کشور، رشد سریع قیمت‌ها، تورم بسیار بالا و وضعیت نابسامان بازار زندگی افراد به ویژه حقوق‌بگیران را بسیار تحت فشار قرار داده است، از این رو در کمیسیون تلفیق بودجه 98، تصمیمی گرفته شد که بر اساس آن، تا حدودی زیادی وضعیت موجود سامان بهتری داده شود و به عدالت نزدیکتر باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق افزود: بنابراین در ابتدای امر کمیته‌ای برای بررسی همه جانبه مسئله، از افراد خبره و اهل فن تشکیل شد تا با مطالعه و تحقیق بهترین راهکار ارائه شود و بعد گزارش حاصل شده را به صحن علنی مجلس ارائه دادیم.

وی عنوان کرد: چه درباره مالیات و چه درباره افزایش حقوق، قوانین دائمی موجود است و حتی در برنامه پنج ساله ششم هم احکامی در این خصوص آمده، اما آن قوانین در شرایط عادی باید اعمال شود و از آنجا که شرایط اقتصادی کشورمان با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که آمریکا علیه ملت ما دارد و وضعیت نامناسب اقتصادی و نابسامان در بازار در نهایت تصمیم بر آن شد که در سال جاری توجه ویژه‌ای به حقوق‌بگیران به ویژه آنانی که حقوقشان سطح پایین است داشته باشیم تا مقداری فشار اقتصادی کمتر شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس گفت: از یک سو دولت پیش‌بینی کرده بود که دریافت‌کنندگان حقوق تا سقف 2 میلیون و 500 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف باشند و سپس طبق جدولی که در قانون مالیات‌ها موجود است، مالیات پلکانی از دریافت‌کنندگان حقوق‌های بالاتر گرفته شود، با این حال کمیسیون این مبلغ را به 2 میلیون و 750 هزار تومان رساند یعنی همان چیزی که در مجلس تصویب شد.

وی با بیان اینکه  البته پیشنهاد بنده معاف شدن حقوق‌بگیران تا سقف 3 میلیون تومان از پرداخت مالیات بود، تصریح کرد:  با این استدلال که وقتی دولت در جایی دیگر اعلام می‌کند که کسانی که کمتر از 3 میلیون تومان حقوق بگیر هستند سبد کالای اساسی به آنان تعلق می‌گیرد، یعنی خط فقر 3 میلیون است، بنابراین کسی که زیر خط فقر حقوق می‌گیرد که دیگر معنا ندارد از آن مالیات بگیرم، به همین دلیل پیشنهاد خود را ارائه دادم اما در نهایت مجلس به همان 2 میلیون و 750 هزار تومان رأی داد.

مفتح همچنین درباره افزایش حقوق کارکنان دولت در سال 98، خاطرنشان کرد: در کمیسیون تلفیق، نظر و جمع بندی بر آن شد تا حقوق را برای همه حداقل 500 هزار تومان و حداکثر آن را یک میلیون تومان در نظر بگیریم که به طور قطع این طرح به عدالت نزدیکتر بود.

وی اظهار کرد: با این وجود و حتی با ارائه شدن طرح کمیسیون تلفیق به صحن علنی، مجلس به این مصوبه کمیسیون تلفیق هم رأی نداد و در نهایت طرح دولت یعنی افزایش 20 درصدی حقوق سال 98 مصوب شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه تأکید کرد: ما یعنی کمیسیون تلفیق تمام تلاشمان بر این بود که تصمیمی برای اجرای عدالت بگیریم که البته شرایط به گونه‌ای دیگر پیش رفت.

 

دولت اراده لازم برای حل مشکلات مردم را ندارد

همچنین رحمان نادی، عضو سابق اتاق بازرگانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار نافع، با بیان اینکه دولت با رأی مردم انتخاب شد، اما آن اراده لازم برای حل مشکلات اقتصادی را ندارند، گفت: بی‌عدالتی در جامعه مشخص است و شکاف و فاصله طبقاتی هر روز با تصمیمات جدیدی بیشتر می‌شود.

وی اظهار کرد: قانون اخیر مجلس که تأییدی بر طرح دولت در افزایش 20 درصدی حقوق کارکنان دولت بود و عادلانه نیست هم به این شکاف عمق بیشتری می‌بخشد.

حال باید دید برای چه دولتی‌ها به دنبال ایجاد این شکاف طبقاتی هستند و از سویی دیگر عده‌ای از نمایندگان هم با تصویب لایحه‌هایی از این قبیل بر تنگدستی و اوضاع نابسامان معیشت مردم دامن می‌زنند، اینان منتخبان همین مردم هستند و وام دارشان، اما در حمایت از مردم اقداماتی که باید انجام دهند را نمی‌دهند و هر روز زندگی را بر مردم سخت‌تر می‌کنند و علت این همه اهمال‌کاری باید پاسخ داده شود.

---------------
فاطمه زنگنه
---------------
انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت