آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : چهارشنبه 8 اسفند 1397 ساعت 08:13   |   کد مطلب: 35308
یک همسر شهید مدافع حرم گفت: در هجمه‌های شدید فرهنگی امروز و مسموم شدن فضای مجازی حاکم بر کشور، تربیت فرزندانی که بتوانند راه درست را از غلط تشخیص دهند بسیار مهم بوده و معیاری که باید به فرزندانمان بدهیم تا بتوانند به این قدرت برسند دین اسلام است.

به گزارش نافع، مادر  پیامبری است که می‌توان در آغوش خداگونه آن به معراج رفت، با نوازش‌های مادرانه‌اش جان گرفت، ودرسخت‌ترین شرایط با لبخندها و نگاه آسمانی‌اش  آرام گرفت.

سمیرا حمیدی نامدار، همسر «محسن فانوسی» شهید مدافع حرم  از آن دسته زنانی است که با صبر و از خودگذشتگی‌اش همسرش را آسمانی کرد و این روزها با همه دلتنگی‌هایش با خاطرات شهیدش روزگار می گذراند؛ به مناسبت روز زن گفت‌وگویی با این همسر شهید داشتیم که در زیر می‌خوانید.

 

نافع: وظیفه یک زن ایرانی در جامعه امروز چیست ؟

سمیرا حمیدی: با توجه به خلقتی که  خداوند در وجود  زن به ودیعه نهاده، زن منبع احساس و ستون عاطفی خانواده است. جایگاه و مسئولیت  زن در خانواده به گونه‌ای است که می‌تواند موجب آرامش و ارتقای سطح معنوی  سایر اعضای خانواده باشد. ما در یک جامعه شیعه اسلامی زندگی می کنیم بنابراین بهترین الگوها در زندگی امروز حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س)هستند. زنان جامعه می توانند خود را به صفات زیبنده آنان زینت ببخشند.

جامعه امروز ما در بحران تزلزل بنیان خانواده قرار گرفته و در این شرایط مهم‌ترین وظیفه زنان ما تلاش برای حفظ بنیان خانواده، گرم کردن کانون خانواده و نشان دادن تقدس این بنیان برای فرزندانشان است. باید دختران و پسران به این باور برسند که خانواده مقدس‌ترین بنیان جامعه بوده و باید یادبگیرند که از حریم آن پاسداری کنند.

 

نافع: شبهه ای که امروزه ایجاد شده این است که عده‌ای می گویند حضرت زهرا(س) و حضرت زینب (س) قرن ها پیش از ما زندگی می کردند و با مسائل مبتلا به جامعه امروز مواجه نبودند برای اینگونه افراد چه پاسخی دارید؟

حمیدی: حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) در زمان حیاتشان به زن بودن معنای تازه‌ای بخشیدند که تا آن زمان هرگز این مساله و مفهوم درک نشده بود. حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س) جزو زنان سرآمد جامعه خویش بودند. مسائلی همچون حیا، تربیت فرزندان، حجاب و عفت زن  و دفاع از حریم ولایت به زمان خاصی تعلق ندارد و همه دوران را در بر می‌گیرد. گاهی اوقات ما زنانی را در جامعه می بینم که مسئولیت خطیری بر عهده دارند و بسیار موفق عمل می کنند. حضرت زهرا (س) و حضرت زینب (س)الگو و نمونه یک انسان برتر و والا هستند و الگوی همه افراد بدون ذکر جنسیت هستند.

از سوی دیگر دین اسلام کامل‌ترین دین الهی است و تبعیت از دین خدا در هر دوره و هر تاریخی امری به روز است. اگر زنان جامعه ما در همه مسائل روز و مشکلاتی که در جامعه امروزی وجود دارد به اصل دین بازگردند قطعا به مسیر درست و راه شایسته هدایت می شوند. بزرگ زنان اسلام هم، مسیر دین حق را می‌رفتند و ما هم با حرکت درست و در مسیر دین می‌توانیم دنباله رو آنها باشیم.

 

نافع: در جامعه اسلامی فرزند پروری باید چگونه باشد ؟

حمیدی : یکی از وظایف خطیر زنان در جامعه تربیت فرزندان است. تربیت فرزند به معنای تربیت یک نسل است. کودکان همواره کودک باقی نمی‌مانند، آنها وارد جامعه می شوند و دیگر یک دختر بچه و یا پسر بچه برای والدینشان نیستند بلکه این کودکان پدر و مادر  آینده جامعه هستند؛ بنابراین مادران  باید کودکان را برای ورود به اجتماع و نقش  زن خوب  و یا مرد خوب بودن و در جایگاه بالاتر یک انسان والا شدن  تربیت کنند. کودکان بیشتر به رفتار والدین دقت می‌کنند تا گفتار آنها، کودکان آنچه را که می‌بینند باور دارند، از رفتارهای مادرشان الگوبرداری می‌کنند،  بدین‌ترتیب مادران باید مراقب جزئیات رفتار خود باشند.

نافع: امروز در جامعه می‌بینیم که برخی از مادران به همه خواسته‌های فرزندان خود بها می‌دهند و معتقدند اگر فرزند تأمین باشد خوب تربیت شده و حرف شنوی خواهند داشت، نظر شما چیست؟

حمیدی: فرزندپروری به معنای فراهم کردن همه خواسته فرزندان نیست. بلکه به معنای نشان دادن مسیر درست به کودک و پرورش دادن کودکی است که قدرت تمییز راه درست از نادرست را داشته باشد. در هجمه‌های شدید فرهنگی امروز و مسموم شدن فضای مجازی حاکم بر کشور تربیت فرزندانی که بتوانند راه درست را از غلط تشخیص دهند بسیار مهم است و معیاری که باید به فرزندانمان بدهیم تا بتوانند به این قدرت برسند دین اسلام است. اگر کودکان ما معیاری برای سنجش داشته باشند بهتر می‌توانند در مسیر درست حرکت کنند و هرجا به سمت انحراف سوق داده شوند با استفاده از معیارهای دینی خود به راحتی بازمی گردند.

----------------

سمیه نوش‌آبادی

---------------

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت