آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 11 بهمن 1397 ساعت 15:54   |   کد مطلب: 34938
مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان مطرح كرد
ماجرای استفاده از موقوفات در جنگ و ديدگاه امام(ره)
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با بيان اينكه در دوران پهلوی موقوفات بسیاری به یغما رفت اما بعد از انقلاب اسلامی با تلاش امام(ره) بخشی از اين موقوفات برگشت گفت: حتی زمان جنگ به امام(ره) گفتند از موقوفات در راه مبارزه هزینه شود كه ایشان فرمودند كارها بايد فقط طبق نیت واقف انجام شود.

به گزارش نافع، حجت‌الاسلام محمد کاروند ظهر امروز در مراسم نکوداشت واقف خیراندیش «عباس همراهیان» اظهار کرد: این مراسم با عنوان «نکوداشت واقف انقلابی» برگزار شده است زیرا کار انقلابی کردن معنای خاص و شاخص‌های منحصر به فردی دارد.

وی با بیان اینکه بسیاری از افراد اهل خیر بودند اما روش آنها معمولی بود گفت: افرادی نیز همچون «عباس همراهیان» کار خیر انقلابی انجام داده‌اند که باید آن را ویژه دید و در مسیر ترویج آن قدم برداشت.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با اشاره به احداث یک دبیرستان از سوی این واقف با خروجی بیش از یک‌هزار و 300 نفر که اغلب آنها استاد دانشگاه شده‌اند گفت: آقای همراهیان با ساخت این مدرسه تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد برای کشور را دنبال می‌کرد.

وی با اشاره به شهادت فرزند «عباس همراهیان» در راه دفاع از میهن، آن را نمونه دیگری از انقلابی‌گری ایشان قلمداد کرد و افزود: انجام کار خیر بسیار خوب و پسندیده است اما پسندیده‌تر آن است که واقف باشیم، آن هم از نوع انقلابی.

کاروند رمز ماندگاری وقف را در ابدی بودن آن دانست و با گریزی با دیگر اقدامات واقف خیراندیش «همراهیان» در ساخت مدرسه و بیمارستان ادامه داد: در دوران پهلوی موقوفات بسیاری به یغما رفت اما بعد از انقلاب اسلامی با تلاش امام(ره) بخشی از این موقوفات برگشت، حتی زمان جنگ به امام(ره) گفتند از موقوفات در راه مبارزه هزینه شود که ایشان فرمودند کارها باید فقط طبق نیت واقف انجام شود.

وی با بیان اینکه حضرت علی(ع) چاه‌هایی را حفر و وقف کردند که هنوز بعد از یک‌هزار و 400 سال به نام این امام همام باقی مانده است افزود: وقف‌هایی نیز داریم که اداره اوقاف متولی آنها نیست یعنی گاهی افراد مورد اعتماد می‌توانند متولی وقف باشند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان همدان با اشاره به ماندگاری موقوفات مرحوم سیف‌الدوله در ملایر بعد از صد سال تصریح کرد: امروز افرادی با نیت وقفی این مرحوم به زیارت عتبات عالیات مشرف می‌شوند.

وی با بیان اینکه ریشه وقف به تعالیم اسلام برمی‌گردد اما سنت موسسات خیریه روشی نو و جدید است گفت: در کار خیر، ملک از ملکیت خیّر بیرون می‌آید اما در وقف ملکیت از واقف جدا نمی‌شود‌.

کاروند با اشاره به اینکه کار خیر مُسکن موقتی است اظهار کرد: وقف صدقه جاریه و مُسکن دائمی است که باید در راه ترویج و تبلیغ فرهنگ پوینده آن تلاش کرد.

منبع:فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت