آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 22 دى 1397 ساعت 13:19   |   کد مطلب: 34699
نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه طرح شهاب (شفافيت شوراي شهر و شهرداري همدان؛ ابزار بهره‌وري) حدود 5 ماه پیش تهیه شده، گفت: یک فوریت این طرح 6 ماده‌ای در شورای شهر همدان با رأی قاطع اعضای شورا مورد تأیید قرار گرفت و به منظور بررسی به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شد.

به گزارش نافع، حمید بادامی‌نجات امروز در جمع خبرنگاران با تأکید بر اینکه امروزه ارتقا و تقويت سرمايه اجتماعی از مهم‌ترين الزامات و پيش‌نيازهاي رشد و توسعه پايدار و متوازن در هر جامعه‌اي محسوب مي‌شود، اظهار کرد: در اين ميان عواملي همچون گسترش و نهادينه شدن فساد و رانت وجود دارد که نه تنها موجب ناکارآمدي و کاهش کيفيت استانداردهاي زندگي شهروندان مي‌شود، بلکه به‌واسطه از بين بردن اعتماد مردم، تضعيف سرمايه اجتماعي را به دنبال دارد.

 وی افزود: بر اساس شواهد تجربي و مستندات علمي، شفاف‌سازي، يکي از مهم‌ترين و اثرگذارترين روش‌هاي مقابله با رانت و فساد است؛ به‌گونه‌اي که تحقيقات متعددي رابطه مثبت بين کاهش فساد و افزايش شفافيت با حفظ و افزايش سرمايه اجتماعي را نشان داده است.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه نمي‌توان بدون زمينه‌سازي براي تحقق شفافيت و پاسخگويي به دنبال توسعه بود، ادامه داد: شفافیت يکي از اصول مهم در مدیریت شهري است.

 وی با تأکید بر اینکه شفافيت پايه و اساس مديريت شيشه‌اي است، بیان کرد: شهرداري‌ها به لحاظ ارتباط نزديک با مسائل روزمره مردم و همچنين حجم بالاي فعاليت و ورود به طرح‌هاي کلان مالي و اقتصادي، جزو نهادهاي داراي ريسک بالاي فساد و بستر بروز فسادهاي بزرگ هستند.

بادامی نجات بیان کرد: يکي از کارآمدترين روش‌ها براي مقابله با فساد در مديريت شهري و احيا و ارتقاي سطح اعتماد متقابل مردم و شهرداري، قرار دادن شهرداري در اتاق شيشه‌اي از طريق ابزارهاي شفافيت است.

 

 وی با بیان اینکه شوراهاي شهر به‌عنوان نهاد سياست‌گذار و ناظر و شهرداري‌ها به‌عنوان نهاد مجري و عملياتي، هر کدام در شفافيت برای قانون‌گذاري و فرآيندها و پاسخگويي اقدامات و سياست‌هاي خود وظايفي بر عهده دارند، گفت: اين شفافيت در حوزه اداره شهرها از چنان اهميتي برخوردار است که همگان بايد با درک آن، در راستاي تحقق و نهادينه‌سازي هنجارهاي آن گام‌هاي اساسي بردارند.

 نایب رئیس شورای شهر همدان با اشاره به قوانين و مقررات جاري کشور و اسناد بالادستي با محوریت شفافيت و لزوم اجراي آن، افزود: سازوکارهاي مختلفي براي اجرايي شدن شفافيت در شهرداري‌ها وجود دارد که در شهرهاي مختلف ايران و جهان مورد استفاده قرار گرفته اما مي‌توان ادعا کرد جايگاه نظارتي شوراي شهر و فعاليت اثربخش اعضاي شورا، مهم‌ترين روش در اجراي شفافيت در شهرداري‌هاست.

وی با تأکید بر اینکه در صورت مصوب شدن جزئیات طرح، شهرداري باید تا پايان بهمن‌ماه هر سال گزارش جامعي از اقدامات خود در زمینه شفافيت، مبارزه با فساد و دسترسي آزاد به اطلاعات به شورا تقديم و براي اطلاع عموم منتشر کند، خاطرنشان کرد: شورای شهر و شهرداری‌ همدان بر اساس قوانین موجود موظفند تمامی مباحث مرتبط با اداره شهر را به منظور عملياتي شدن قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات در «سامانه جامع شفافيت شهرداري همدان» و یا به صورت بر خط به اطلاع عموم شهروندان برسانند.

 بادامی‌نجات اذعان داشت: بودجه سالانه شهرداري و آخرين گزارش تفريغ آن؛ اهداف، وظايف، سياست‌ها، خط‌مشي‌ها و ساختار شهرداری؛ سازوکارهاي شکايات شهروندان از تصميمات يا اقدامات شهرداري؛ انواع اطلاعاتي که در شهرداري همدان نگهداري مي‌شود و آيين دسترسي به آنها، اختيارات و وظايف مأموران ارشد شهرداري و همچنین تمام سازوکارها يا آيين‌نامه‌هايي که به‌وسيله آنها اشخاص حقيقي، حقوقي و سازمان‌هاي غيردولتي مي‌توانند در اجراي اختيارات شهرداري همدان مشارکت داشته يا به نحو ديگري مؤثر واقع شوند از جمله مباحثی است که شهرداری همدان باید اطلاع‌رسانی کند.

 وی همچنین اظهار کرد: شوراي شهر همدان هم مکلف است گردشکار بررسي طرح‌ها و لوايح واصله، متن تمامی طرح‌ها و لوايح به رأي گذاشته ‌شده در شورا اعم از مصوب يا رد شده و همچنین خلاصه مذاکرات جلسات علني و بودجه سالانه خود را برای اطلاع عموم شهروندان منتشر کند.

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما