آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 3 دى 1397 ساعت 16:33   |   کد مطلب: 34452
دبیر کانون کهن میراث بهار:
به دنبال ثبت نقشه فرش بهار هستیم
دبیر کانون کهن میراث بهار با بیان اینکه نقشه‌های فرش شهر بهار شامل دو نوع ماهی و لچک ترنج بوده، گفت: قصد ما ثبت ملی این نقشه به نام شهر بهار است تا بتوانیم این هنر زیبا را بار دیگر در شهر احیا کرده و از منسوخ شدن آن جلوگیری کنیم.

به گزارش نافع،‌ روز گذشته جشنی به مناسبت گرامیداشت آئین‌ها و سنن محلی شهر بهار، با حضور مدیرکل امور اجتماعی استاندارری، معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان و تعداد زیادی از خانواده‌های بهاری و مسؤولان شهرستان در سالن فرهنگسرای آیت‌الله بهاری به همت کانون کهن میراث بهار که یکی از سازمان‌های مردم نهاد فعال شهرستان در زمینه حفظ و احیای میراث فرهنگی و معنوی شهر است، برگزار شد.

محوریت اصلی این برنامه معرفی فرش‌های اصیل شهر بهار، لباس‌های بومی محلی و موسیقی‌های سنتی شهر بود و در آن به حفظ و حراست و احیای آئین‌های سنتی تاکید شد.

این برنامه شامل بخش‌های مختلفی همچون شعرخوانی به زبان ترکی، اجرای موسیقی سنتی و اصیل آشیقی بود و نمونه‌هایی از فرش های اصیل شهر بهار که دارای نقشه‌های خاص منطقه است در این جشن در معرض دید عموم قرار گرفت؛ همچنین اعضای برگزار کننده با بر تن داشتن لباس‌های محلی و قدیمی به معرفی لباس محلی شهر بهار پرداختند.

مرجان عاکفی، دبیر کانون کهن میراث بهار در این جشن با بیان این مطلب که رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی شهرستان را عهده دار شده است بر تجهیز خانه ورزش روستایی تاکید و خاطرنشان کرد: پیشنهاد من این است که خانواده‌ها و همشهریان به وقف فرهنگی روی بیاورند.

وی با بیان اینکه خانواده‌ها به جای هزینه کرد اضافی در برخی از مراسم ها به تجهیز خانه‌های ورزش روستایی بپردازند، گفت: با این کار جوانان روستایی بیشتر به ورزش روی آورده  و کمتر به سمت مواد مخدر و اعتیادمی‌روند.

رئیس هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی شهرستان همچنین در مورد فرش اصیل شهر بهار گفت: نقشه‌هایی در دست داریم که قدمتش به بیش از 120 سال می‌رسد.

وی افزود: نقشه‌های فرش شهر بهار شامل دو نوع ماهی و لچک ترنج بوده که تا سی سال پیش در بهار بافته می‌شد.

عاکفی گفت: قصد ما ثبت ملی این نقشه به نام شهر بهار است تا بتوانیم این هنر زیبا را بار دیگر در شهر احیا کرده و از منسوخ شدن آن جلوگیری کنیم.

انتهای پیام/ک/20

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما