وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : شنبه 3 آذر 1397 ساعت 12:15   |   کد مطلب: 34052
جوان نخبه علمی بسیجی رزن با بیان اینکه وقتی مشکلات شناسانده شوند، نیمی از راه حل را رفته‌اید، گفت: رونق اقتصادی شهرستان که بیشتر بر پایه کشاورزی بنا شده است، تشویق و سوق کشاورزان به کشت و تولید گیاهان دارویی است.

به گزارش نافع، مصطفی فیروز نخبه علمی اهل رزن و روستا شاهنجرین، متولد 1368 و بسیجی فعال در شهرستان رزن است که با توجه به کسب رتبه‌های بالا در آزمون‌های ارشد و دکتری گفت‌و‌گویی با این جوان بسیجی ترتیب داده شده که می‌خوانید.

نافع: مدرک تحصیلی شما چیست؟

فیروز: لیسانسم را از دانشگاه ملایر گرفتم و در آزمون ارشد با رتبه 19 در دانشگاه تربیت مدرس تهران پذیرفته شدم؛ با معدل 17.5 در رشته مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم.

در آزمون دکتری هم رتبه 16 کسب کردم اما به دلایلی در مصاحبه پذیرفته نشدم و به دنبال مشورت‌هایی با اساتید در رابطه با فرصت‌های شغلی از ادامه تحصیل دست کشیدم.

نافع: اکنون مشغول چه کاری هستید؟

فیروز: در یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستم و در کنار آن یک استارتاپ خوب راه‌اندازی کردیم که به نظرم اگر بیشتر وقت بگذاریم ان شاء‌الله آینده خیلی خوبی خواهد داشت.

نافع: از فعالیت‌هاتون در بسیج بگید و اینکه چطور و از چه زمانی با بسیج آشنا شدید؟

فیروز: از دوران راهنمایی با شرکت در دوره‌های تابستانی بسیج با بسیج آشنا شدم و با توجه به جذابیت‌ها و تنوع فعالیت‌هایی که هر نوجوان 12-13 ساله‌ای را اغنا می‌کند من هم جذب بسیج شدم؛ در دوره دبیرستان و اردوها و دوره‌های چند روزه بیشتر مرا با بسیج اخت داد.

در دوران دانشجویی، بسیج، خط مشی و آرمان‌های آن جزء دغدغه‌هایم شد و تلاش و انگیزه مرا برای پیشبرد این اهداف جدی‌تر کرد.

نافع: در وضعیت کنونی مهمترین رسالت و وظیفه بسیجیان چیست؟

فیروز: نه تنها باید خودمان را بسازیم، بلکه باید چنان رشد کنیم که در جامعه هم تأثیرگذاری داشته و جریان‌ساز باشیم؛ این جامعه می‌تواند از خانواده شروع شود تا به بالا.

باید در جریانات مختلف و اتفاقاتی پیرامون، بصیرت لازم را داشته باشیم و بدانیم در چه موقعیتی چه عکس‌العملی نشان دهیم؛ از طرفی باید سطح مطالبه‌گری از مسئولان را بالا ببریم، ه نظرم همین مطالبه‌گری که رهبر معظم انقلاب از ما انتظار دارند هم یک نوع امر به معروف و نهی از منکر است که در اسلام نیز مورد تأکید است.

نافع: با توجه به شرایط امروی تعریف شما از بصیرت یک بسیجی چیست؟

فیروز: بصیرت یعنی آگاهی از گذشته هم درمورد اشخاص و هم جریان و اتفاقات، درک موقعیت کنونی و اینکه در چه جایگاهی هستیم، پیش‌بینی و نگاه به آینده و اینکه اگر هر اتفاقی در زمان کنونی بیافتد چه آینده‌ای را برایمان رقم خواهد زد؛ اگر جوان مطالعه و شناختش را در مورد اتفاقات گذشته و جاری بالا ببرد، می‌تواند جایگاه خودش را بشناسد و بالطبع وظیفه‌اش را هم می‌تواند به خوبی ایفا کند.

نافع: در مورد شهرستان رزن و مشکلات آن چه نظری دارید؟

فیروز: در شهرستان رزن چندین مشکل عمده وجود دارد که مانع پیشرفت می‌شود، اولین مشکل برخاسته از طرز تفکر مدیران شهرستانی است که هم از خودشان و هم از مدیران بالادستی استانی و کشوری سطح انتظارات پایینی دارند، زود قانع می‌شوند و از جایگاهشان به خوبی استفاده نمی‌کنند. و این امر شاید به دلیل ترس از دست دادن پست و یا ناتوانی در انجام کارهای بزرگ و نداشتن ایده‌های بزرگ است.

مشکل بعدی اپیدمی در آمار و گزارش کار به بالا دستی است که عموماً هم یک گزارش کار دور از واقعیت بوده و این مسئله خود باعث انجام کارهای کوتاه مدت، کم بازده و به اصطلاح دهن پر‌کن می‌شود و ترس از اینکه نکند نان یک کار اساسی و طرح بلند مدت یک مدیر را مدیر بعدی خورده و پز آن را بدهد.

این امر مسئولان را به کارهای کم بهره زود بازده سوق می‌دهد تا مدیر بتواند در کارتابل گزارش کار برگه‌های بیشتری را قرار دهد و این می‌شود که مشکلات عمده و ریشه‌ای که اکثر مدیران هم از آن باخبر هستند، فقط جزء جدایی ناپذیر شعارهای انتخاباتی شده و در همان مقطع جا خشک می‌کند.

مشکل سوم این است که متأسفانه در اکثر ادارات شهرستانی، از مدیر گرفته تا کارمندان جزء، دیدگاه جهادی، خلاقیت و شم ریسک‌پذیری وجود ندارد، این مسئله باعث شده در مدیریت شهرستان و در اکثر ادارات یک خمودی و یکنواختی عجیبی را شاهد باشیم.

به نوعی هر کارمندی حداقلِ انتظارات را برآورده می‌کند و انگار همه از اول ماه فقط منتظر هستند کی آخر ماه برسد که حقوق‌شان واریز شود، کمتر کسی پیدا می‌شود که داوطلبانه پیگیر کار ارباب رجوع بوده، راه‌ها را به ویژه برای جوانان هموار کند و سیستم بروکراسی را به حداقل برساند؛ این امر را می توانید با پیگیری اخذ مجوز راه‌اندازی یک کسب و کار امتحان کنید.

نافع: از معضلات همیشگی شهرستان رزن چیست؟

فیروز: یکی از معضلات همیشگی که مختص شهرستان ما هم نیست این است که نمی‌دانم کجای قانون اساسی هست که با تغییر نماینده مجلس، این همه مدیر و رئیس ادارات تغییر می کنند؟!

آیا این جزو وظایف نماینده است یا به صورت داوطلبانه برای خدمت بیشتر به شهرستان انجام می دهند؟؛ چرا مدیری که کارآیی بالایی دارد و کارنامه‌اش هم این را نشان می‌دهد با اعمال فشار نماینده مجلس باید جایش را به کسی بدهد که نه در حد مدیریت است نه توان آن را دارد بلکه فقط به دلیل هم سلیقگی سیاسی با نماینده آن شهرستان، پستی مهمی را در اختیار می گیرد؟

این موارد است که می‌تواند یک شهرستان پر استعدادی مثل رزن را عقب نگه داشته و استعدادهای خوب شهرستان را مجبور به مهاجرت یا گوشه‌گیری کند.

نافع: چه پیشنهادی در راستای پیشرفت شهرستان دارید؟

فیروز: وقتی مشکلات شناسانده شوند، نیمی از راه حل را رفته‌اید؛ ولی به طور اختصاصی در راستای پیشرفت شهرستان چند پیشنهاد هست که ابتدا تبدیل شدن شهرستان به قطب اول یک محصول صنعتی یا کشاورزی است، یعنی شهرستان رزن حداقل باید در تولید یک یا دو محصول، در مرحله اول قطب اول کشوری و در مرحله بعدی قطب خاورمیانه شده و نام رزن را به همان محصول بشناسند.

 اینکه این محصول چه باشد، باید با مطالعه نخبگان و امکان‌سنجی انجام شود و استعدادهای شهرستان با فاکتورهای گسترده‌ای مورد بررسی قرار گرفته، همه جوانب از آب و هوا و موقعیت جغرافیایی تا نیاز بازار و امکان گسترش بازار فروش در منطقه برای آینده بررسی شود.

راه حل دیگری نیز در راستای رونق اقتصادی شهرستان که بیشتر بر پایه کشاورزی بنا شده است، تشویق و سوق کشاورزان به کشت و تولید گیاهان دارویی است؛ در این راستا می‌توانیم از مرحله آموزش کشت و کار گیاهان دارویی و معطر به کشاورزان تا تهیه نهاده‌های مطمئن، برداشت، فرآوری، بازاریابی و فروش و حتی راه‌اندازی صنایع تبدیلی این محصولات را به شهرستان بیاوریم.

انتهای پیام/م

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت