آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : دوشنبه 16 مهر 1397 ساعت 13:21   |   کد مطلب: 33576
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری:
همدان جزء 5 استان نخست دارای تنوع جاذبه‌های گردشگری کشور به شمار می‌آید
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: همدان جزء 5 استان نخست دارای تنوع جاذبه‌های گردشگری کشور به شمار می‌آید.

به گزارش نافع؛ علی‌اصغر مونسان ظهر امروز در همایش گردو، مبل و منبت و فرش تویسرکان با بیان اینکه امروزه دیگر هیچ تردیدی برای مسئولان و برنامه‌ریزان توسعه در سراسر جهان باقی نمانده است که صنعت گردشگری بهترین ابزار برای توسعه پایدار با کمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی و بیشترین بازده است، اظهار کرد: با چنین رویکردی شاهد رشد روزافزون و شتابان گردشگری در جهان هستیم.

وی رشد گردشگری در سال 2017 را ۷ درصدی با یک ‌یلیارد و 323 میلیون نفر گردشگر و درآمد بیش از 1.23 تریلیون دلار دانست و گفت: گردشگران بین المللی تا سال ۲۰۳۰ به 1.8 میلیارد نفر می‌رسد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: گردشگری سومین صنعت کم هزینه و سودده، اشتغالزا و رو به رشد، عامل توسعه پایدار کشورها از سه جنبۀ اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است .

وی با بیان اینکه داشته‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشورمان نشان از غنای ایران در جاذبه‌های گردشگری دارد، افزود: وجود یک‌میلیون اثر تاریخی، فرهنگی، بیش از 34 هزار اثر ثبت شده به عنوان آثار ملی و ثبت 23 اثر به عنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یکی از 10 کشور برتر دنیا از نظر جاذبه‌های گردشگری قرار داده است.

مونسان تصریح کرد: کشور ایران با چنین ظرفیتی دارای زمینه‌هایی مناسب برای عینیت‌بخشی به چشم‌انداز 20 میلیون گردشگر تا سال 2025 است.

وی ورود گردشگران خارجی در نیمه اول امسال را با 51 درصد رشد عنوان کرد و ادامه داد: ثبت رقم 74 میلیون نفر شب اقامت طی ایام نوروز امسال و رشد 20 درصدی نشان از رونق گردشگری داخلی دارد.

در تمام انواع گردشگری ظرفیت بالایی در کشور وجود دارد

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: در تمام انواع گردشگری ظرفیت بالایی در کشور وجود دارد و هر استان، شهر و شهرستانی دارای چند برند و مزیت در این زمینه است.

وی به عزم دولت برای ایفای سهم گردشگری در اشتغال و توسعه پایدار و تمرکز ظرفیت‌ها بر اشتغالزایی اشاره کرد و یادآور شد: صنایع دستی و میراث فرهنگی نیز دو بال پرواز گردشگری هستند.

مونسان با اشاره به اقدامات شاخص‌های میراث فرهنگی در دولت دوازدهم، اظهار کرد: ثبت یک‌هزار و 100 اثر در فهرست ملی، ساماندهی و مرمت بیش از 300 پروژه بناها و محوطه‌های مهم تاریخی، تجهیز یا راه‌اندازی هر دو هفته یک موزه و ثبت جهانی منظر باستان شناختی در استان فارس از جمله اقدامات است.

وی در ادامه به اقدامات شاخص صنایع دستی اشاره کرده و گفت: ثبت جهانی دو شهر و یک روستا، صادرات بیش 500 میلیون دلار و ایجاد 17 هزار شغل در مشاغل خانگی صنایع دستی نیز از جمله این فعالیت‌هاست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: یک‌هزار و 900 پروژه با برآورد حجم کل سرمایه‌گذاری 43 هزار میلیارد تومان با متوسط پیشرفت فیزیکی 43 درصد و اشتغال‌زایی 61 هزار و 487 نفر، بهره برداری از 345 پروژه تا پایان سال جاری و یک‌هزار و 200 پروژه تا پایان دولت دوازدهم، ایجاد 2 هزار واحد اقامتگاه‌ بوم‌گردی تا پایان برنامه ششم توسعه و تحقق 16 هزار فرصت شغلی از جمله اقدامات در بخش گردشگری بوده است.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های اشتغالزایی در این حوزه، افزود: معادل 12 هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت و اختصاص 20 درصد از این اعتبار به حوزه صنایع‌دستی و گردشگری بوده است.

مونسان با اشاره به مصوبه هیأت وزیران، مبنی بر معافیت سرمایه‌گذاران تأسیسات گردشگری از پرداخت عوارض تغییر کاربری، تصریح کرد: در آغاز كار دولت تدبير و اميد فقط 125 هتل 4 و 5 ستاره داشتیم و اكنون  158 هتل وجود دارد که تا پايان دولت دوازدهم 280 هتل با رشد 224 درصدی ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های همدان، ادامه داد: انتخاب همدان به عنوان پایتخت گرشگری کشورهای آسیایی، برگزاری کنفرانس بین‌المللی همدان پایتخت گردشگری آسیایی 2018 و برگزاری چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO در همدان، در کنار سایر رویدادهای برگزار شده و درحال اجرا زمینه مناسبی را برای تبلیغ ظرفیت‌های گردشگری کشور و به طور ویژه استان همدان فراهم می‌کند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: همدان جزء 5 استان نخست دارای تنوع جاذبه‌های گردشگری کشور به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه استان همدان دارای آب ‌و هوایی خوش با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی گردشگری است، یادآور شد: طی سال‌های اخیر با محوریت قرار گرفتن توسعه، استان بر مدار گردشگری در حوزه سرمایه‌گذاری و جذب گردشگر توانسته موفق عمل کند.

همدان با ویژگی‌های طبیعی و اقلیمی خاص و  آثار تاریخی و هنری مقصدی مستعد در گردشگری است

مونسان با تأکید بر اینکه استان همدان با ویژگی‌های طبیعی و اقلیمی خاص و همچنین آثار تاریخی و هنری قابل توجه برای علاقمندان به گردشگری مقصدی بسیار مستعد است، اظهار کرد: ظرفیت‌های بالقوه گردشگری همدان در کنار ایجاد زیرساخت‌هایی همچون راه آهن، فرودگاه و اماکن اقامتی و گردشگری، فرصت بی نظیری را در اختیار همدان  قرار داده است تا صنعت گردشگری خود را  توسعه دهد.

وی با اشاره به یک‌هزار و 800 اثر تاریخی شناسایی شده استان همدان، گفت: استان همدان دارای جاذبه ای‌ منحصر به فرد همچون غار علیصدر و عناوین بین‌المللی همچون لالجین شهر جهانی سفال، ملایر و تویسرکان شهر ملی مبل و منبت است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بیان کرد: با توجه به چنین ظرفیت‌هایی امیدواریم با استفاده حداکثری از حمایت‌های دولت و توانمندی‌های خوب بخش خصوصی و همراهی مردم بانشاط و تلاشگر این خطه، شاهد شکوفایی هر چه افزون‌تر گردشگری استان در بعد گردشگری داخلی و جذب گردشگران بین‌المللی باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت