آخرین قیمت سکه و طلا
دکه روزنامه و نشریات
وضعیت آب و هوای همدان

خبرگزاری علم و فناوری

**

تاریخ : پنجشنبه 11 مرداد 1397 ساعت 01:43   |   کد مطلب: 33042
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت: گروه‌های بومی برای برگزاری کنسرت‌ در اولویت صدور مجوز قرار دارند.

به گزارش نافع، علیرضا درویش نژاد در جمع اصحاب رسانه با گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار اظهار داشت: قطعاً جایگاه رسانه و خبرنگار جایگاه عظیمی است چراکه یکی از شاخص‌های اصلی کشور در عرصه خبرنگاری، پویایی، نشاط و اصلاح رفتار بنیادین مدیران و ایجاد یک جریان سیال و پویا برای رسیدن به توسعه است.

وی با اشاره به جایگاه تاریخی همدان بیان کرد: تاریخ سرزمینی کشور، از همدان شکل‌گرفته است، این تاریخ کهن و دیرینه که بنیاد شکل‌گیری یک سرزمین رسمی به نام ایران است یک ‌امتیاز و شاخصه مهم برای استان همدان به  شمار می‌آید که سبب تمایز این شهر از دیگر مناطق می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در دل همدان و این تاریخ شخصیت‌های فاخری وجود دارند که در عرصه‌های مختلف تأثیرگذارند درباره وضعیت فرهنگ در همدان گفت: همدان در بخش ایجاد زیرساخت‌ها جز استان‌های برتر به شمار آمده و داشتن جشنواره نمایش بین‌المللی کودک نیز نشان‌دهنده توسعه استان است.

وی با اعلام اینکه اگر همدان را با استان‌های دیگر مقایسه کنید متوجه می‌شوید از دیگر استان‌ها برجسته‌تر است ابراز کرد: در عرصه اجرا برخی سیاست‌گذاری‌ها مربوط به وزارتخانه است که اگر صد درصد یا بخشی از آن‌ها محقق شود جای خوشحالی دارد هرچند به دلیل تاریخ و ظرفیتی که همدان دارد توقعات از این استان بالاست.

 درویش نژاد اظهار داشت: ازجمله برنامه‌های کلان ما مشارکت مردم در برنامه‌ها است، همان‌گونه که مراسم عزاداری امام حسین(ع) توسط مردم انجام می‌شود، در حوزه فرهنگ و هنر نیز باید تصدی‌گری دستگاه فرهنگی  کم شده و مشارکت مردم افزایش یابد.

وی با تأکید بر اینکه بسیاری از رویدادهای فرهنگی باید توسط مردم اجرا شود گفت: واگذاری همه برنامه‌ها به انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی، اعتماد به آن‌ها، استمرار و تعامل دوسویه و بدون چالش با جامعه مطبوعات،انسجام بین دستگاه‌های فرهنگی، توجه به حوزه پژوهش در عرصه هنر و استفاده  از آن برای برنامه‌ریزی در همه عرصه‌ها و  بهبود وضعیت معیشتی خبرنگاران از دیگر برنامه‌های ما در استان است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با تشریح نظرات خود درباره رسانه بیان کرد: ما با بسترسازی می‌توانیم جامعه مطبوعات را حمایت کنیم مثلاً می‌توانیم واگذاری زمین، استفاده از تسهیلات ارزان‌قیمت برای حمایت از خبرنگاران دارای مشکل، استفاده از ظرفیت صندوق هنرمندان و بیمه آن‌ها را  دنبال کنیم.

وی اظهار داشت:  بسیاری از رسانه‌ها و نشریات به دلیل محدودیت منابع مالی دغدغه‌های بسیاری دارند و ما با ایجاد یک فرهنگسرای رسانه برای دفاتر و تحریریه رسانه‌ها به صورت رایگان برای آن‌ها می‌توانیم قدری از این مشکلات را کاهش دهیم.

درویش نژاد با گرامیداشت جایگاه خبرنگاران در جامعه بیان کرد: اگر بدانم درجایی به خبرنگاری توهین شده است وظیفه خود می‌دانم در بعد حقوقی از آن فرد دفاع کنم تا کرامت خبرنگار حفظ شود.

وی درباره وضعیت سینماها نیز گفت: در احداث سینما دولت ورود مستقیم ندارد بلکه دولت از بخش خصوصی حمایت می‌کند اما در بخش نرم‌افزاری اگر سینمایی امروز ساخته‌شده و مشکل تجهیزات دارد ما می‌توانیم آن را تجهیز می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان درباره برنامه‌های این نهاد برای حمایت مالی از نشریات نیز عنوان کرد: تا جایی که بتوانیم در بخش توزیع آگهی و غیره از هفته‌نامه و روزنامه‌های محلی حمایت و مطالبات آن‌ها از دستگاه‌های اجرایی را پیگیری می‌کنیم تا پرداخت شود.

وی با تأکید بر اینکه نشریات باید قوانین مربوط به این عرصه مانند چاپ منظم و غیره را رعایت کنند تا بتوانند از حمایت‌های لازم برخوردار شوند ابراز کرد: برای رفع مشکل گرانی کاغذ و غیره نیز گفت‌وگوهایی را به معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد داشته‌ایم و از ایشان درخواست کردیم درمانی برای زخم نابهنجار گرانی کاغذ پیدا کنند.

درویش نژاد در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره وضعیت  اعطای مجوز برای اجرای کنسرت‌ها نیز بیان کرد: در حوزه برگزاری کنسرت‌ها برای کسانی که شبهه دارند باید شبه زدایی شود چراکه برگزاری کنسرت‌ها تابع قوانین جمهوری اسلامی و ما نیز تابع آن هستیم.

وی بابیان اینکه کنسرت‌ها نقش بسیاری در ایجاد نشاط اجتماعی و بازدارندگی از ناهنجاری‌ها دارند افزود: ما در هرمزگان 900کنسرت بدون چالش برگزار کردیم که دلیل بالا بودن این آمار نیز این است که اگر کسی شبهه‌ای داشت این شبهه را برای او برطرف می‌کردیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با تأکید بر اینکه هنگام صدور مجوز برای کنسرت‌ها گروه‌های بومی در اولویت قرار دارند گفت: وظیفه ما دادن مجوز در چارچوب قوانین به شرکت‌های برگزارکننده کنسرت است اما مشکل ما این است که بسیاری از این شرکت‌ها در اصل آموزشگاه‌های موسیقی هستند که اجازه چنین کاری را ندارند بنابراین پیشنهاد می‌کنیم گروه‌های متقاضی در ابتدا نسبت به ثبت شرکت خود اقدام کنند تا علاوه بر همدان بتوانند در دیگر استان‌ها نیز اجرا داشته باشند.

وی درباره وضعیت سالن‌های اجرای کنسرت نیز اظهار داشت: سالن‌های کنسرت  استانداردهای لازم را ندارند اما ما نمی‌توانیم که این برنامه را  تعطیل کنیم بلکه باید وضعیت موجود را ارتقا دهیم به همین منظور نیز در حال رفع مشکلات تأسیسات پایه‌ای سالن‌ها هستیم.

درویش نژاد درباره سؤال نمایندگان از وزیر ارشاد  نیز گفت: از نظر ما نمایندگان استان در مجلس یک ظرفیت هستند که ما با آن‌ها تعامل می‌کنیم چراکه نگاه وزارتخانه و ما نیز بر تعامل  با نمایندگان است .

وی درباره وضعیت شورای فرهنگ عمومی استان نیز بیان کرد:  ضمن تقویت جایگاه شورای فرهنگ عمومی و بودجه آن ، قرار است پیوست‌های فرهنگی برای ساخت‌وسازهای موجود در شهر ارائه‌شده و بانک اطلاعاتی شورا نیز راه‌اندازی شود.
منبع:تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

آخرین عناوین سایت